МАНС: Институције крше Закон о финасирању политичких субјеката и изборних кампања
1 min read
МАНС
Током протекле седмице институције су наставиле са лошом праксом да не објављују цјеловите аналитичке картице и путне налоге на својим интернет презентацијама, чиме поново крше Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, саопштили су данас из Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС). Они су истакли скоро 70 институција није адекватно објавило документацију јер су из ње уклонили кључне информације које би могле указати на евентуалне злоупотребе јавних фондова за партијске сврхе, те да је најилустративнији примјер потпуно неадекватних аналитичких картица онај Министарства за информационо друштво и телекомуникације, Министарства економије и Министарства саобраћаја и поморства. МАНС је Агенцији за спрјечавање корупције у току прошле недјеље поднио скоро 90 пријава чиме се број пријава које је МАНС поднио од расписивања избора до данас попео се на готово 600.
Остатак саопштења МАНС-а преносимо у цјелости:
Тако на примјер, скоро 70 институција чији смо рад пратили у току седмице која је за нама, није на адекватан начин објавило 60% документације коју су по закону били дужни да објаве, јер су из ње уклонили кључне информације које би могле указати на евентуалне злоупотребе јавних фондова за партијске сврхе.
Тако, код објављених аналитичких картица, у великом броју случајева, недостаје сврха исплата што је кључни податак на основу којег се утвђује законитост трошења државног новца.
Најилустративнији примјер потпуно неадекватних аналитичких картица је онај Министарства за информационо друштво и телекомуникације, из којих се у континуитету не може закључити ништа осим информације колико је укупно новца утрошено у току седмице. Са друге стране, потрошња Министарства на недељном нивоу знала да иде и до скоро 200 хиљада еура, па је апсолутно недопустиво да јавност не зна коме се уплаћује државни новац из ове институције и за које сврхе.
Лош примјер објављених аналитичких картица присутан је и код Министарства економије и Министарства саобраћаја и поморства, који за разлику од Министарства за информационо друштво и телекомуникације објављују податке о томе коме је новац уплаћен, али не постоје било какве информације о сврси исплате, па се не зна због чега је одређени износ средстава утрошен. Сличне аналитичке картице, без података о сврси исплата, објављује и Државна изборна комисија.
Када су у питању путни налози, у највећем броју случајева институције још увијек не објављују информације о утрошку горива приликом коришћења службених возила, а поједине институције чак ни евиденцију кретања возила, проведеног времена и учинка. Таква је ситуација са центрима за социјални рад Бијело Поље и Мојковац и Колашин, који не садрже податке о утрошку горива, нити поменуте евиденције, чиме је прекршен не само Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, већ и Правилник Владе Црне Горе којим се дефинишу обрасци путног налога и начин вођења њихове евиденције.