Mandić: Pekara Uniprom ne može upravljati KAP-om
1 min read
Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić ocijenio je kao sramotnu podršku premijera Mila Đukanovića nikšićkoj kompaniji Uniprom da preuzme Kombinat aluminijuma Podgorica.
„Više puta sam upozoravao vlasnika pekare Uniprom Veselina Pejovića da ne ulazi u KAP, jer je to preduzeće veoma kompleksno, a kvalitetno upravljanje podrazumijeva mogućnost ulaganja mnogo više novca od onog koji on može obezbijediti iz regularnih izvora“, kazao je Mandić listu „Dan”.
On je rekao da je „mučkim napadom s leđa na predsjednika PZP-a Nebojšu Medojevića i njegovu suprugu, Pejović trajno eliminisan za bilo kakav veliki i odgovoran poslovni zahvat”.
„Nedavno u Londonu, u razgovorima sa političarima iz vladajuće Konzervativne stranke, kao loš primjer naše poslovne elite isticao sam profil budućeg vlasnika KAP-a. Sagovornici u početku nijesu mogli da vjeruju da tako nešto postoji u svijetu krupnog biznisa bilo koje zemlje, a još manje da neko sa takvim sklonostima može raditi nekakav posao sa Vladom. Vlasnik KAP-a mora da bude stabilna i zdrava ličnost, jer značaj tog preduzeća nadilazi interese onih koji rade tamo, zato što uspjesi i padovi u poslovanju imaju direktni uticaj i značaj za cijelu zajednicu. Pejović nije takav čovjek i zbog toga bi bilo pametno da se povuče iz ove trgovine. Još nije kasno“, naveo je Mandić.
On je vjerovao da je nemoguće dostići sramotno ponašanje koje je pokazala crnogorska Vlada u postupku privatizacije Kombinata aluminijuma. Nažalost, kako je istakao, prevario se i registrovao da se ispod tog dna može otići niže za čitav jedan nivo koji je publici predstavio premijer Đukanović prilikom najnovijeg pokušaja privatizacije KAP-a u režiji nikšićke pekare Uniprom.
„Premijerova poslednja javna podrška preuzimanja KAP-a od strane Uniproma, ponovo je pokazala majstora prevare u punom zamahu. Smirenim glasom i uvježbanom pozom obavještavao je građane o velikom i promišljenom planu pekare Uniprom za KAP. Manipulisao je formulacijama, pa se stekao utisak da se radi o planiranoj promjeni vlasništva a u budućnost posla ne treba sumnjati, jer je dogovorena „dinamizacija i optimizacija proizvodnje, kao i diverzifikacija proizvodnog programa, a Vlada ima veliko povjerenje u novog vlasnika i njegove partnere”, kazao je Mandić.
Prema njegovim riječima, taj smiješni nastup imao je samo jedan cilj, da ljudi zaborave da je baš Đukanović već jednom prodao KAP 2005. godine.
„I tada je iz gotovo identične poze pojašnjavao kako strateški partner En plus grupa (za pekaru Uniprom to ne smije da kaže) donosi kapital i nove tehnologije, a nakon preuzimanja KAP-a modernizovaće fabriku glinice, osvojiti proizvodnju legura, pokrenuti preradu i otvoriti nova radna mjesta. Mnogi su tada aplaudirali, sindikalni lider KAP-a je lio suze radosnice i javno se zaklinjao da premijeru sve vjeruje a da će radnici podržati njegovu stranku i „politiku razvoja”. Još je i Vlada najavljivala kako će Rusi izgraditi novi energetski izvor. pa će biti i viškova struje“, naveo je Mandić.
Kako je kazao, mrska opozicija, koja je ukazivala na koruptivnu prirodu zaključenog posla i tražila da se polože računi za prethodnu pljačku KAP-a od strane Glenkora i prethodnog menacmenta, proglašena je za neprijatelja države koji želi da spriječi „dinamizaciju, optimizaciju i diverzifikaciju proizvodnje u KAP-u”.
„Danas nakon propasti, sunovrata i stotine miliona evra koje su iz budžeta plaćene na ime garancija strateškom partneru, zatvorenih 2.000 radnih mjesta u KAP-u, rasprodate i opljačkane opreme u Kovačnici, Preradi i drugim pogonima, niko iz vlasti ne želi da se osvrne, pogleda unazad, podvuče crtu i da bar neko logično objašnjenje zašto je baš sve moralo da bude tako. Šta se dešavalo na relaciji En plus grupa, Vlada Crne Gore i Vlada Rusije. Još nismo dobili odgovore u vezi sa korupcijom u kafiću Grand, ni odgovor gdje je 300 miliona evra o kojima je govorio ruski ministar Šojgu na konferenciji u Podgorici“, ukazao je Mandić.
Većina ljudi, kako je naveo, koja se bavi budućnošću KAP-a smatra da to preduzeće i elektrometalurški kompleks predstavljaju najveći razvojni potencijal Crne Gore, rekao je Mandić.
„Naša zemlja je prosto pozvana da se bavi proizvodnjom i preradom aluminijuma. Raspolažemo svim neophodnim sirovinama i sredstvima za proizvodnju. Imamo, takođe, obučenu radnu snagu i razvijen obrazovni sistem u ovoj oblasti“, kazao je Mandić.
Prema njegovim riječima, Crna Gora mora nešto da proizvodi i ne možemo se svi baviti uslugama i raditi u državnoj i opštinskoj administraciji.
Vrlo dobar tekst A. Mandića. Samo je, ipak problem: šta dalje. Da li je uopšte racionalno proizvoditi aluminijum u CG? O tome organizovati temeljnu stručnu raspravu.
Kakav Pejovic,iza njega je Braco i familija.Garant!
Sve si u pravu svaka cas a kamo srece da je ovaj nesrecni pejovic pekar svak zna u crnoj gori kako je zaradio novac