ИН4С

ИН4С портал

Мандић и Кнежевић интензивно преговарају са Спајићем: ЗБЦГ близу владе?

1 min read

Покрет Европа сад (ПЕС) и коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ) интензивно преговарају о формирању владе, и засад су најближи постизању договора по ком би ЗБЦГ-у могла да припадну четири ресора у извршној власти, потпредсједничко мјесто у Скупштини, те евентуално позиција потпредсједника будућег кабинета, преносе Вијести.

Још није договорено која министарства би ЗБЦГ могао да добије, али та коалиција, према сазнањима Вијести, захтијева ресоре енергетике, саобраћаја, просвјете и туризма.

Иако је тај савез у досадашњим преговорима с ПЕС-ом инсистирао на позицији шефа парламента, сада су наводно већи изгледи да одустану од тога и прихвате мјесто потпредсједника законодавног дома. У аранжману који договарају могла би, према тврдњама једног извора Вијести, да се нађе и позиција потпредсједника владе.

Вијести ова сазнања нису могле званично да потврде, јер из ПЕС-а и ЗБЦГ-а нису одговорили у којој су фази њихови преговори и да ли су близу споразума о пакету који би укључивао наведене позиције.

Из ЗБЦГ-а су у неколико наврата поручивали да њима, сходно резултату избора, треба да припадне позиција предсједника парламента. Саопштили су да су спремни на уступке у преговорима с лидером ПЕС-а и мандатаром Милојком Спајићем, али да им је неприхватљиво да “трећи (на изборима) буду други”, односно да Демократе добију челну функцију у Скупштини. Демократе су завршиле преговоре са Спајићем и “резервисале” позицију шефа парламента.

Иако су до средине јула у јавности веће шансе даване томе да се направи влада без ЗБЦГ, незадовољство Бошњачке странке (БС) понуђеним мјестима у извршној власти отворило је опцију потенцијалне сарадње с коалицијом коју предводе Милан Кнежевић и Андрија Мандић. Ако до ње дође, упитно је како ће на то гледати међународни савезници Црне Горе, првенствено САД, који поручују да им ЗБЦГ није партнер.

Кад је ријеч о БС-у, за сада се не зна хоће ли та партија бити у влади. Извор Вијести близак врху ПЕС-а рекао је да БС није ни прихватио ни одбио понуду која им је упућена. Како су Вијести раније писале, Спајић је партији Ервина Ибрахимовића понудио позицију потпредсједника владе за европску и спољну политику, министарство саобраћаја и инфраструктуре, те ресоре просвјете, пољопривреде и дијаспоре, али је она то одбила, сматрајући да јој, сходно резултату избора, припада више.

Из БС-а Вијестима нису одговорили да ли и даље преговарају са Спајићем, који су њихови захтјеви, те да ли би ушли у владу ако у њој буде ЗБЦГ.

Спајић је прекјуче од партијског колеге и шефа државе Јакова Милатовића добио мандат за састав владе. Рок да заврши тај посао је три мјесеца.

Из Европске комисије Вијестима су јуче саопштили да очекују да буде формирана проевропска извршна власт.

“ЕУ је информисана да је лидер ПЕС-а Спајић именован за мандатара, и с нестрпљењем очекује формирање нове снажне и проевропске владе, способне и посвећене спровођењу реформи повезаних с ЕУ у што краћем временском оквиру”, рекао је Вијестима портпарол ЕК, Петер Стано.

Он је навео да ЕК охрабрује све политичке актере у Црној Гори да брзо усмјере своје напоре ка постизању сагласности о приоритетним мјерама неопходним за напредак државе на њеном путу ка ЕУ, посебно у области владавине права, како би била испуњена привремена мјерила у оквиру поглавља 23 и 24, нарочито кроз именовања у правосуђу.

“ЕУ цијени посвећеност Црне Горе на путу ка чланству у ЕУ, што је жеља велике већине грађана Црне Горе, и спремна је да појача своју подршку”, нагласио је Стано.

Посланик с листе ПЕС-а Сеид Хаџић, поручио је јуче да је нову извршну власт могуће контитуисати од 1. септембра. Он је оцијенио да би то било одговорно према грађанима.

<

Хаџић је Порталу РТЦГ казао да је епилог досадашњих разговора Спајића и представника партија – висок степен усаглашавања о формирању владе.

Спајић је, осим са ЗБЦГ и БС-ом, разговарао и с представницима Демократа, коалиције Социјалистичке народне партије (СНП) и Демоса, те функционерима Албанског форума, Албанске алијансе и Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ).

Сви ти политички актери начелно су прихватили предлог принципа ПЕС-а о формирању владе, у ком се заговара стварање кабинета пропорционално изборном резултату, спровођење економског програма Европа сад 2.0, једнаке шансе приликом избора на функције…

Абазовић: Не повлачим се

Лидер Грађанског покрета (ГП) УРА и премијер Дритан Абазовић рекао је јуче да се неће повући из политике и ако не буде у новој влади.

Спајић о новој влади није преговарао једино с ДПС-ом и ГП УРА.

Абазовић је новинарима, на свечаности поводом почетка реконструкције магистралног пута Тиват – Јаз, казао да је у политику ушао да би дао допринос да се Црна Гора мијења набоље и да постане чланица ЕУ.

“Тај допринос желим наставити да дајем с било које позиције. Тако да је један дио посла у том контексту успјешно завршен, а један дио и даље стоји пред свима нама као друштвом. У том смислу, желим да и даље дам свој скроман допринос који, видите и сами, ипак даје доста ефекта”, поручио је Абазовић, додајући да би волио да нова влада буде изабрана што прије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

11 thoughts on “Мандић и Кнежевић интензивно преговарају са Спајићем: ЗБЦГ близу владе?

  1. Spajic i Milatovic ako i malo mudrosti imaju moraju ZNATI DA U CG NEZADRŽIVO JAČAJU SRPSKE I ANTIAMERICKE SNAGE.

    BILO BI MUDRO UVUĆI SRBE U NOVI VLADU.

    NEĆE DUGO PROĆI ISKRA SLOBODE ĆE PLANUTI I U CG A ONDA ĆE U VATRI NESTATI SVE ANTISRPSKE IDEJE I SNAGE.

  2. Mirniji period i ulazak u EU bi utišao i identitetske bolove i oživljavanje prošlosti koje služi da bi plate opet bile 200e.

    4
    2
  3. Све оно што нам по изборном резултату припада треба и мора да се узме , због народа који вас је гладао 20 и кусур година и трпио сва шиканирања заједно са вама. Априори мислим на предсједника скупштине и 6-7 министарстава.не могу демократе које имају дупло мању подршку(ура има бар 4%) да узму дупло више ресора и предсједничко мјесто. Они без вас не могу формирати владу и не знам чему уступци? Народ то не одобрава

    14
  4. PES+ZBCG+Demokrate= stabilna vlada. Lično bih je dopunio SNP-om i URA! Ako ćemo iskreno “manjinski” mandat po broju glasova nema istu vrijednost sa “redovnim ” strankama, pa ne znam otkud im drskost da ucjenjuju. Manjinske stranke treba da teže da eventualno uđu u vladu, ali 5 ili 12 posto glasova po afirmativnoj akciji da ucjenjuje i dovodi u pitanje cijelu državu. Ja se kao Crnogorac ili Srbin, svejedno, osjećam ugroženim, jer moji prestavnici sa “punim” mandatima ne mogu u Vladu, a “afirmativni” ucjenjuju?! Pogledajte Hrvatsku – Crnogorce, Bošnjake i Rome predstavlja jedan zastupnik u Saboru. Mislite li da on može ucjenjivati formiranje vlade?

    18
  5. Прихватиће БС све само да сачува покрадено,и да може да подрива и успорава правду…

    12
    1. Vjerovatno. Ali vidjećemo poslije onoga što potpisuje američka vlada i ambasada u PG vezano za stanove, pronevjere u Fondu za manjine i druge sumnje u nelegalnosti. Možda toga i nije bilo, ne znam. Čudi me, međutim, otkud znaju Ameri? Da sam na mjestu BS, razmislio bih, i potrudio se da budem skromniji..

  6. Df uvjek namjerno traži malo više nego što u tom momenti može da dobije.
    Nije bitno, da li ima osnova da to traže,ali uvjek traže više no što može da im se da. A po meni je cilj, ne ući u Vladu, ali zbog glasča glumiti kao da ih to intersuje.
    Na primjer ako ih sad sleduje Preda Skipštune i 5 ministarstava… uzmite potprdsjednka i tri ministarstva.
    I na taj način razbijte priču da Df ne može u Vladu i da je ptotiv CG, sledeći put će imati Predsjednika Skupštine
    Ali nie, vi uvjek birate da ne uđete u Vladu, to radite namjerno. Jer sve privilegije i ovako imate…

    8
    9
  7. Pa valjda je svakom vise jasno da angloamericka duboka drzava ,tj nasi mentori ,obozavaju nestabilne,a ne stabilne vlade…a narocito obozavaju kompromitovane i korumpirane kadrove i trude se da sto vise takvih bude u tim vladama….ako neko i nije postane vremenom oni ga uvuku….Tako da bi se izborili sa time treba jaka volja i rodoljublje,trebaju ljudi koji na svaku budalastinu pomenutih mentora nece pljeskati i bespogovorno ih slijediti(pri tome ostvarivati licne interese),nego jacati narod i zemlju i sve institucije….Ko ce to poceti da radi vidjetcemo….Dace Bog….ovo je hriscanska slobodarska zemlja,litije su pokazale…Dje je vrelo i kapat ce…

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<