ИН4С

ИН4С портал

Лоши ђаци, лоши професори, лош факултет: Шта показује упис на ФЦЈК?

1 min read

Факултет за црногорски језик и књижевност на Цетињу, политичко-национални пројекат који годинама функционише под плаштом академске установе, поново је дошао у жижу јавности — овај пут због документа који показује састав нове генерације бруцоша. Како стоји у списковима, највећи број уписаних долази са оцјенама „добар“ или „довољан“. То би у нормалном образовном систему било довољно за забринутост, али у случају ФЦЈК, то је управо намјера.

Зато и не чуди што су врата ФЦЈК широм отворена за ђаке са најнижом просјечном оцјеном. Није случајно што се ова институција финансира из буџета, упркос томе што ни по једном академском или научном параметру не постиже резултате вредне јавне подршке. Њена мисија није знање — већ прекрајање.

Како стоји у званичним списковима за академску 2020/2021. годину, већину уписаних чине ђаци са лошијим просјеком. Можда то и не би био проблем уколико се ради о приватно финансираном факултету или самофинансирајућим студентима, али овдје је ситуација супротна — сви до једног су на буџету државе. Штавише, управо они су и једини заинтересовани за овај факултет. Ниједан одличан ђак те године није уписао ФЦЈК. Ко иоле има истинске академске амбиције — ФЦЈК му није ни на крај памети.

Занимљиво је да у каснијим годинама је ФЦЈК објављивао само списак имена примљених студената, а тешко је пронаћи документ са објављеним просјеком.

И у томе је суштина проблема: институционализује се образовна инфериорност како би се преко ње спровео културни инжењеринг.

ФЦЈК није академска установа — то је идеолошки камп. И што више слабијих ђака прође кроз његове руке, то ће мање бити отпора наметнутим „истинама“. У питању није наука, већ пројекат. Не стварају се стручњаци, већ идеолошки активисти.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

6 thoughts on “Лоши ђаци, лоши професори, лош факултет: Шта показује упис на ФЦЈК?

  1. Nije u skladu sa ovim jezikom, pravilno primijenjena imenica za pripadnost ljudi porijelom iz/sa “gore”, a “gora” je sinonim za “planinu”! Stanovnik “gore” je “”goranac” ili “goranin”. Prema tome stanovnik “gore” ne može biti “gorac”, jer je ta riječ neutemeljena u našem jeziku! Na osnovu iznesenog, za stanovnika Crne Gore, pravilno je reći “Crnogoranac” ili “Crnogoranin”, a ne nikako “Crnogorac”! Pošto je za imenicu “gora” sinonim imenica “planina”,l za stanovnika Crne Gore može se reći i “Crnoplaninac”!

    4
    1
    1. Druže Redondo, tebe boli rezultat popisa stanovništva! Zamisli druže Redondo, da se u jednoj mini državi Crnoj Gori na rezultate popisa čeka 9 (devet) mjeseci! Nijesu znali kako će slagati o razlozima neobjavljivanja rezultata popisa, pa su izmišljali rupu na saksiji, odnosno svu krivicu prebacili na tzv. softver! Ja mislim da je konačno i tebi jasno koji je narod najbrojniji u CG! A, što misliš što je sa srpskim jezikom i ima li to kakve korelacije sa rezultatom popisa?! Samo ti i dalje živi u svijetu Diznilenda i vjeruj u Miki Mausa, predsjedniku komisije za rezultate popisa!

  2. Je li Čirga, dr na preskoke, dobio na poklon stan od režima Monteprkna? Baba Šuka, koja je plela čarape partizanima je dobila ulicu još u doba Pośe Iva Vrane Vukovića a unuče joj fakultet na dar.

    15
  3. Аднанов језик подгоричких муслимана који изучавају на фцгк уз нова два слова је аветање са здравим разумом. Планирају убачит још два слова,да преведу Његоша и све књиге од када је свијета и вијека а да народ плаћа њихова ламатања.
    Нити образа,нити стида ни чојства немају.
    Нпр,за врабца кажу зрнојед,голуб је семенојед,гавран курузојед,рода је кљунастирибожабојед… Бруке од њихове сувопарне струке.

    25
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<