Ljepote Rusije na Kalemegdanu: Foto izložba “Najljepša zemlja” otvorena na beogradskoj tvrđavi
1 min read
Foto: N. Skenderija
Foto izložba “Najljepša zemlja” otvorena je juče na beogradskoj tvrđavi i u parku Kalemegdan.
Izložbu organizuje Razvojni centar Ruskog geografskog društva u Srbiji, i njoj su prisustvovali ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan Harčenko, kao i mnogi ugledni gosti iz Srbije i Rusije, prenose Novosti.
Fotografije prikazuju prirodne ljepote i druge motive Ruske Federacije sa tradicionalnog foto konkursa Ruskog geografskog društva.
Fotokonkurs Ruskog geografskog društva „Najljepša zemlja” je medijski projekat širokih razmjera posvećen očuvanju izvorne prirode Rusije i negovanju brižljivog odnosa prema životnoj sredini, preko umetničkih fotografija. Konkurs je prvi put organizovan 2015. godine, a od 2016. održava se jednom godišnje.
Aleksandar Bocan-Harčenko istakao je da je ta izložba, kao i svaka aktivnost RGD, izraz ljubavi Rusije prema Srbiji i Srbije prema Rusiji.
,,Sada je nemoguće zamisliti da je takva izložba moguća u bilo kom mestu u Evropi, osim u Srbiji, zato što Srbija odlučno odbacuje sve što želi da joj nametne kolektivni Zapad, kulturu odricanja svega ruskog, uključujući i samu lepotu zemlju. Ta lepota traži našu odgovornost i spremnost da branimo našu zemlju i lepotu naše zemlje”, poručio je ruski ambasador.
On je istakao da RGD daje dosta značajan i opipljiv doprinos razvoju saradnje Rusije i Srbije u svim oblastima, kao i da je to jedno od jedinstvenih udruženja u Rusiji, jer obuhvata sve što je moguće: nauku, istraživanje, obrazovanje, kulturu.
Zastupnik RGD u Srbiji Miroljub Milinčić istakao je da je filijala u Srbiji osnovana pre osam godina najstarija i najaktivnija inostrana filijala i da je u njoj realizovana pripremna faza nekih od najznačajnijih projekata RGD poput čuvenog “Projekta 10.110 kilometara neverovatne Rusije”.
,,Ovo nam je 70. izložba na prostoru Srbije, BiH i Crne Gore. Posvećujemo je 18. avgustu, danu kada je 1845. osnovano RGD”, kazao je Milinčić, pišu Novosti.
U pravilima takmičenja nema ograničenja u odnosu na starosnu dob ili mjesto stanovanja učesnika. Glavni uslov je da fotografije moraju biti snimljene na teritoriji Rusije. Na konkursu 2016. godine je učestvovalo 23 hiljade ruskih i stranih fotografa, koji su poslali oko 110 hiljada snimaka. Najstariji učesnik je imao 87, a najmlađi svega 5 godina.
Fotografije se razmatraju u sledećim nominacijama: “Narodi Rusije”, “Svijet u našim rukama”, “Najljepša zemlja”, “Pejzaž”, “Životinje”, “Ptice”, “Makrosvet”, “Podvodni svijet”, “Crno-bijela priroda”, “Mladi fotograf”, “Nasljeđe koje nestaje”, “Iskonska Rusija”, “Industrijski pejzaž” i “Nagrada – simpatije publike”.
Izvor: Novosti

Jugo-komunistički drugosrbijanerski Beograd polako ,ali sigurno ponovo postaje srpski grad i to se vidi po novim spomenicima, upotrebom ćirilice, muralima, nazivima ulica, sazidanim hramovima…