Linta: Nastavak progona srpskog jezika i ćirilice u Hrvatskoj

Miodrag Linta
Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio skandaloznu i antievropsku odluku hrvatskog Ministarstva nauke i prosvjete da u srednjoj stručnoj školi „Marko Babić“ u Vukovaru ukine odjeljenja u kojima se nastava izvodi na srpskom jeziku i ćirilici.
Zbog toga, ističe Linta, srpski učenici koji pohađaju ovu školu neće moći da uče na svom jeziku za konobara, mesara i za druga potrebna zanimanja – Hrvatska time krši Ustavni zakon o pravima nacionalnih koji je usvojen dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru i stupio je na snagu decembra 2002. godine.
„Navedeni zakon garantuje Srbima i pripadnicima drugih nacionalnih zajednica pravo na vaspitanje i obrazovanje na svom jeziku i pismu u predškolskoj ustanovi, osnovnoj i srednjoj školi te drugoj obrazovnoj ustanovi. U Hrvatskoj postoje tri modela nastave za pripadnike nacionalnih zajednica koja garantuje Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina.“.
Linta ističe da hrvatska vlast namjerava, pod firmom reforme stručnog obrazovanja, da ukine tzv. Model A u pojedinim srednjim školama po kome se kompletna nastava izvodi na srpskom jeziku i ćirilici. Važno je, ocjenjuje, naglasiti da mogućnost obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi po modelu A u Vukovaru koristi blizu 800 učenika srpske nacionalnosti.
„Krajnji cilj jeste da se raznim pritiscima i manevrima Srbi primoraju da pohađaju nastavu po modelu C po kome se kompletna nastava izvodi na hrvatskom jeziku i latinici uz dodatnih nekoliko školskih časova na srpskom jeziku i ćirilici. Navedenom odlukom Ministartsva prosvjete Hrvatska ne samo da krši sopstvene zakone već i niz međunarodnih sporazuma koje je potpisala u prethodnom periodu. Ovakvim nezakonitim i antievropskim odlukama Hrvatska šalje poruku Srbima da se asimiluju ili isele“.
Linta podsjeća da je gradska vlast Vukovara na čelu sa proustaškim orjentisanim Gradonačelnikom Ivanom Penavom 2015. godine izmjenila Statut i zabranila upotrebu srpskog jezika i ćirilice.
„Na taj način gradska vlast Vukovara punih sedam godina krši Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina prema kome Srbi imaju pravo na službenu upotrebu ćirilice i srpskog jezika u opštinama i gradovima gdje čine više od trećine ukupnog broja stanovnika. Prema popisu iz 2011. godine Srbi čine više od 33 posto stanovnika u 21 opštini i dva grada (Vukovar i Vrbovsko). Srbima u Vukovaru i drugim lokalnim samoupravama gdje je učešće Srba više od 1/3 stanovništva je uskraćeno pravo na dvojezične table na državnim i javnim institucijama, dvojezične table sa nazivama ulica, naselja, opština i gradova i na dvojezične saobraćajne znakove.“.

A grobovi srpski, toliki? Šta čekate?