Лептоспироза код људи: Који су симптоми и како се лијечи
1 min read
У неколико градова у Босни и Херцеговини регистровано је више случајева лептоспирозе код људи. Из Института за јавно здравље Црне Горе ИЈЗЦГ је саопштено каква је болест лептоспироза, који су симптоми, како се преноси и лијечи.
Шта је лептоспироза?
Лептоспироза је бактеријска инфекција од које оболијевају и животиње и људи. Узрокује је бактерија из рода Лептоспира. Болест је распрострањена у цијелом свијету.
Код људи узрокује широк спектар симптома, али може протећи и без клиничких симпома и знакова болести. Симптоми који се могу јавити су: висока температура, главобоља, болови у стомаку, болови у мишићима, повраћање, жутило коже и беоњача, пролив или осип.
Код нелијечених болесника може доћи до оштећења бубрега, упале можданих овојница (менингитиса), оштећења јетре и респираторних поремећаја.
У тежим случајевима могућ је и смртни исход. Лептоспире узрокују промјене на ситним крвним судовима,ћелијама јетре и бубрега, гдје се и одвија патолошки процес.
Болест се може појавити у неколико клиничких облика:
фебрилни облик (општи инфективни симптоми-повишена температура, главобоља, малаксалост, слабост)
гастроентерични облик (општи инфективни симптоми са повраћањем и проливом)
иктерични облик (појава жутице је чешће код Вајлове болести, али може и код бенигних облика лептоспира)
нефритични облик (знаци обољења бубрега)
менингеални облик (знаци оштећења можданих опни)
комбинација више синдрома (типично за Вајлову болест).
Код већине обољелих лептоспироза је краткотрајна фебрилна болест, док Вајлова болест дуже траје.
Лептоспироза се потврђује лабораторијским тестирањем крви или урина.
Како људи оболијевају од лептоспирозе?
То је најчешће професионално обољење особа које су изложене зараженој води због природе свог посла фармери, рудари, рибари, ветеринари, војници, радници у кланицама, радници на пиринчаним пољима) или рекреативцима (купачима, камперима и спортистима).
Оболијевају особе које су изложене површинским, мирним стајаћим водама (баре, језера, мирни рукавци ријека, канали, потоци) зараженим урином домаћих и дивљих животиња.
Воду заражавају болесне животиње које најчешће немају никакве симптоме и знаке болести.
Болест има сезонски ток са највећим бројем обољелих у љетњим мјесецима. Болест се прво појављује у виду спорадичних случајева медју особама које су случајно изложене изворима заразе или се крећу по активном природном жаришту а могу настати мање или веће епидемије.
Лептоспире живе у површинским водама и као паразити и као коменсали код кичмењака. Патогене су и за животиње и за људе. Температура од 50°Ц их убија у току 10-60 минута, а 60°Ц за 10 секунди. Уповршинским водама преживе по неколико недеља, а сушење их брзо убија.
Како се преноси лептоспироза?
Заражавање код људи настаје посредним или непосредним додиром са зараженим домаћим или дивљим животињама (дивљи глодари су веома значајни јер представљају резервоар лептоспира).
Људи се најчешће заразе контактом са зараженим животињским урином или месом.
Бактерија лептоспира обично улази у организам преко посјекотина и огреботина на кожи, а некад и кроз слузокожу уста, носа или очију. Извор инфекције може бити и влажна земља, блато, вода и вегетација контаминирани животињским урином.
Преноси се при пливању (купању, стајању у води), акцидентално или професионално насталим огреботинама, директним контактом са урином или ткивима инфицираних животиња.
Инфекција може настати и конзумирањем хране контаминиране урином заражених животина, најчешће глодара, а некад и инхалацијом аеросола контаминираних течности.
Које животиње су носиоци инфекције?
Пацови, свиње, говеда, пси, ракуни, срне, јелени,лисице, овце, коњи, пси и мачке. Заражене животиње могу бити видљиво болесне, али могу изгледати и сасвим здраве.
Како се лијечи лептоспироза?
Лептоспироза се лијечи антибиотицима.
Како се може спријечити лептоспироза?
Избјегавање боравка-пливања, купања у потенцијално зараженим водама.
Заштита посјекотина и огреботина непромочивим завојем прије него се додје у контакт са земљом, блатом или водом који би могли бити заражени са лептоспиром.
Коришћење мјера заштите (чизме, рукавице, заштитне кецеље) код особа који су професионално изложени зараженој води или земљишту.
Код рада у башти носити рукавице.
Дезинфекција воде у базенима за купање.
Уништавање глодара.
Не давати псима да једу некувану животињску утробу.
Хигијенско држање домаћих животиња и дезинфекција просторија гдје бораве.
Здравствено просвјећивање становништва, посебно професионално угрожених, о начину заражавања и превентивним мјерама.
ЦдМ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

