Лековић: Испитати уговоре општине Бар и ЦФССИ

Лековић
Последњих година у граду под Румијом, ничу велелепне зграде, једна до друге, све љепша од љепше. На изглед лијепа слика, град се шири и развија притом задовољавајући потребу грађана за становањем као елементарним људским правом сваког човјека, наводи у свом саопштењу члан Главног одбора Демкратске Црне Горе Момчило Лековић.
Лековић каже да није све баш онако како изгледа, што добија потврду и у овом случају. Примјер за то јесу зграде солидарности, односно социјални станови изграђени у Македонском насељу који су данас све само не социјални.
„На папиру постојала је сјајна идеја, путем које би многи они који немају ријешено стамбено питање а који су запослени у барским јавним предузећима, установама и институцијама као и пензионери и социјални случајеви ријешили своје стамбено питање и коначно се „ослободили окова“ подстанарског живота конкурисањем и добијањем стана по повољнијим условима од оних које диктира тржиште. Али као што је то обичај у нашој земљи и ова идеја остала је само идеја на папиру„, казао је Лековић.
Он још додаје да намјештеним ранг листама, малверзацијама и другим незаконитим радњама станови су отишли у руке оних којима је подстанарски живот стран и то до те мјере да су многи одмах извршили препродају добијених станова обезбјеђујући тако себи значајну финансијску добит.
И то без обзира на цијену квадрата приликом продаје која се кретала од 1.200 до 1.500 евра и која је знатно већа од 780 евра по квадрату по којој се стан добијао.
„Тако да данас имамо ситуацију да у социјалним становима и становима намијењеним људима без ријешеног стамбеног питања живе бројни страни држављани који су легално купили исте али који су све само не социјално угрожено становништво. Мали број грађана Бара, који је упркос притисцима успио да конкурише и добије неки од станова у поменутим зградама, трпи огромне притиске због високе каматне стопе и велике рате која доводи до тога да продаја и враћање подстанарском животу представљају једино рјешење„, рекао је Лековић.
Лековићј још каже да је чигледно некоме то био циљ и да је ово била унапријед осмишљена и кординирана акција како би се за поједине интересне групације обезбједила значајна финансијска добит, упакована у причу солидарности и помоћи социјално угроженом становништву.
„Ми из Демократске Црне Горе упозоравамо и апелујемо да се испитају сви уговори између Општине Бар и ЦФССИ (Црногорског фонда за солидарну стамбену изградњу) који су руководили читавим пројектом, како би се утврдиле све могуће незаконитости и нерегуларности како приликом добијања земљишта за изградњу, изградње и коначно и саме расподјеле станова. Сматрамо да је вријеме да се коначно стане на пут бруталном искоршћавању социјално угроженог становништва јер је очигледно да је и у овом случају једна лијепа социјална прича искоришћена и преточена у бизнис вијека у граду под Румијом„, закључује Лековић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

