ИН4С

ИН4С портал

Лекић Голубовићу: Више бринете за профит загађивача него за раднике који нису примили плату 11 мјесеци

1 min read
"Предсједник општине и ДПС већина више брину хоће ли угрозити профит од 50 милиона евра компанијама загађивачима у нашој општини који имају на годишњем нивоу, и чије су просјечне плате радника преко 800 евра него што брине што му радници у привредним друштвима Гријање и Комуналне услуге не примају по 10-11 мјесеци мизерну плату чији је просјек испод 300 евра на мјесечном нивоу", оцијенио је Лекић.

„Влада ЦГ и Рудник угља Пљевља закључили су штетан концесиони уговор и за државу и за општину, зато што по Закону о концесијама 70% концесионих накнада припада општини а 30% држави. Уговор су, нажалост, потписали пљеваљски Подгоричани Предраг Бошковић у име Министарства финансија и Филип Вуковић као директор у име Рудника угља, казао је предсједник ОО НСД Пљевља Милан Лекић.

Он је у саопштењу казао да је на XV сједници Скупштине општине предложио допуну дневног реда са тачком: Иницијатива Скупштине оппштине Пљевља Скупштини Црне Горе за измјену члана 3 Закона о акцизама тако што би умјесто што гласи:Члан 3
Приходи остварени од акциза припадају буџету ЦГ
тај члан гласи:

1. Приходи остварени од акциза на увозне производе приход су буџета Црне Горе.
2. Приходи остварени од акциза на производ на подручју Црне Горе 50% припадају јединици локалне самоуправе на чијем простору се остварују.

Нажалост, како је навео, одборници владајуће већине нису смјели ни да помисле а камоли да подрже предлог да расправамо и да покренемо иницијативу која је логична и која има упориште у Закону о локалној самоуправи члан 13 став 2.

Лекић је појаснио да измјенама и допунама Закона о акцизама, које је усвојила Скупштина Црне Горе (који важи од 1. августа 2017.године) први пут у ЦГ чланом 1 ставом 1 тачком 3 и угаљ се третира акцизним производом. Члан 53а истог Закона, навео је, предвиђа да се акциза на угаљ плаћа 0,30 евра по гигаџулу (GJ) бруто просјечне вриједности, чланом 3 предвиђено је да приходи остварени од акцизних производа који се увозе и који се остваре на простору ЦГ припадају буџету ЦГ.

Министарство финансија 22.јануара 2019.године Управи царина даје инструкције да се у 2019.години акциза на угаљ обрачунава 0,15 евра по гигаџулу (GJ) а наредних фискалних година по 0,30 евра по гигаџулу (GJ) бруто просјечне вриједности.

„У 2019.години Рудник угља Пљевља по основу акциза по цијени од 0,15 евра у буџет Црне Горе уплатио је преко 1 300 000 евра за првих 8 мјесеци. Ако Рудник угља задржи производњу и за 4 преостала мјесеца, у што сам сигуран да хоће, РУП ће за годину дана у буџет ЦГ уплатити преко 1 800 000 евра. У 2020. и свакој следећој фискалној години РУП плаћаће акцизе по 0,30 евра по GJ што је дупло већа цијена а и сам износ на годишњем нивоу дупло већи и износи преко 3 600 000 евра“, казао је Лекић.

Он је оптужио Владу ЦГ да поклања концесије Руднику на штету Пљеваља и њених грађана: „На основу концесија наша општина убира приход на годишњем нивоу око 700 000 евра.  Влада Црне Горе, управо да би изиграла Пљевља, додјељује, боље рећи поклања концесије Руднику угља све то ради преко наших Пљевљака а онда на један перфидан, подмукао, покварен начин надокнади приход од Рудника угља за буџет Црне Горе увођењем акциза на угаљ“, појаснио је предсједник ОО НСД.

Он је нагласио и чињеницу да између концесија и акциза нема разлике: „има само у називу а и једно и друго су порез“, казао је Лекић.

На истој сједници, додао је, донесена је Одлука о накнади за заштиту и унапређење животне средине у Пљевљима, по којој ће компаније које загађују нашу животну средину (Рудник угља, ТЕ Пљевља и Градир Монтенегро) издвајати 1,7% од укупног годишњег прихода у буџет општине, што је на годишњем нивоу око 2,5 – 3 милиона евра.

„Да је ова одлука донесена 1982.године, када је у рад пуштена ТЕ, она би имала своје значење ( своју улогу ) и могла би се прихватити као ваљана.
У противном, она је компанијама загађивачима наше средине само добродошла, да за ситне новце имају алиби да избјегавају своје Законом предвиђене обавезе за заштиту и унапређење животне средине„, појаснио је Лекић оцијенивши да је сулудо проглашавати овакву Одлуку добром у времену када је уништена животна цијеле општине а не само града.

Поменуте Одлука, како наводи Лекић, сигурно ће бити укинута одмах после избора 2020.године (што се може закључити из образложења Одлуке) и лажно обећање изградње болнице у Пљевљима, гдје не рекоше ни када ће почети ни када ће се завршити градња,

Он се осврнуо и на поступање предсједника општине, који, ако наводи персонификује скупштинску већину, истакавши да даје лажна обећања изградње болнице у Пљевљима.

„Нажалост, наш предсједник општине одржавање сједнице Владе у Пљевљима, 17.октобра под опсадом града од стране полиције, доношење поменуте Одлуке, која ће се, сигуран сам, укинути одмах после избора 2020.године (што се може закључити из образложења Одлуке) и лажно обећање изградње болнице у Пљевљима, гјде не рекоше ни када ће почети ни када ће се завршити градња, назва историјским догађајем.

„Предсједник општине и ДПС већина више брину хоће ли угрозити профит од 50 милиона евра компанијама загађивачима у нашој општини који имају на годишњем нивоу, и чије су просјечне плате радника преко 800 евра него што брине што му радници у привредним друштвима Гријање и Комуналне услуге не примају по 10-11 мјесеци мизерну плату чији је просјек испод 300 евра на мјесечном нивоу“, оцијенио је Лекић.

„Поставља се питање како би наш предсједник назвао догађај доношења Закона о престоници по коме Цетиње сваке године из буџета државе има приход преко 9 милиона евра, а не удишу ни сумпорне ни азотне оксиде, ни ПМ10 ни ПМ2 честице, све то искључиво остварују утицајем и притиском на власт“, наводи се у саопштењу.

Лекић је упитао грађане Пљеваља да ли икад чуше од предсједника општине Цетиње или неког нижег функционера да назваше овај чин историјским догађајем.

„Па наравно да нису ни могли чути зато што Цетињани знају шта хоће и знају да ако ово прогласе историјским чином неће ништа више добити од државе“, казао је.

„Е управо, поштовани грађани, ради овог снисходљивог, понижавајућег, полтронског, омаловажавајућег, удворничког понашања пљеваљских функцонера, а све ради својих ситних привилегија нажалост Пљевља су ту гдје јесу„, закључио је Лекић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *