Legendarna 63. padobranska brigada – ponos i čast Srbije
1 min read
Foto/Ilustracija: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
Ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović obišli su danas pripadnike 63. padobranske brigade na vojnom aerodromu „Narednik-pilot Mihajlo Petrović“ u Nišu gde su prisustvovali izvođenju padobranske obuke.
Komandant 63. padobranske brigade pukovnik Nenad Zonić informisao je tokom obilaska padobranskog hangara ministra Vulina i generala Mojsilovića o višoj padobranskoj obuci u toj brigadi, nakon čega su prisustvovali desantiranju padobranaca iz aviona AN-26 i skokovma desantnim i specijalnim padobranima.
Ministar Vulin je istakao da je 63. padobranska brigada jedna od najelitnijih jedinica naše vojske, čiji su pripadnici i za vreme vanrednog stanja, ne samo radili ono što im je dato i stavljeno u zadatak, već su se neprekidno pripremali i obučavali.

– Prisustvujemo najvišem obliku padobranske obuke i vidimo da su svi ovi ljudi spremni, sigurni i sposobni, opremljeni i sasvim u stanju da ispune bilo koji zadatak koji se stavi pred njih. Zahvaljujući odluci vrhovnog komandanta Vojske Srbije i njegovom naređenju, 63. padobranska je ponovo brigada i očekujemo da ćemo proces njenog preformiranja završiti veoma brzo na ponos i vojske i Srbije – naglasio je ministar Vulin.
Rukovodilac obuke major Nenad Stojiljković istakao je da je prikazano izvođenje više padobranske obuke, kao i rad na zemaljskom delu obuke u padobranskom hangaru, kao i izvršenje padobranskog skoka desantnim padobranom sa visine od 600 metara.
– Visinu skoka sa planiranih 800 spustili smo na 600 metara, jer je danas pojačan vetar pri prizemljenju i meteo uslovi su komplikovani. Izveden je i skok padobranom tipa „krilo UM 1“ na slobodno dejstvo sa visine od 3.000 metara – istakao je major Stojiljković.
Obilasku su prisustvovali i zamenik komandanta Združene operativne komande general-major Ilija Todorov, komandant 72. brigade za specijalne operacije brigadni general Miroslav Talijan i komandant 98. vazduhoplovne brigade pukovnik Zoran Prodanović.
Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
hvala
Ukucaj : Operacija Čapljina
Daj neki link ako ti nije tesko
… Gledao sam ih!
Isprijed metohijskog Kijeva kada su slamali banditsku šiptarsku opsadu, na puškomet od njih.
Kad su helihopterskim desantom sručili u polje, ka lavi nagrnuli put gradića, zemlja je pod njima drhtala, nebo gorjelo …
Zadivljen, gledao … Za malo im zavidan, prosto mi bilo.
Isti oni što su izvjeli vazdušni desant na ustaški logor u Gabeli da oslobode zarobljene Srbe, kao što i jesu!
Taj se desant, po mišljenju svjetskih vojnih stručnjaka, smatra najbolje izvedenim vazdušnim desantom u istoriji ratovanja!!! ( Ko sumnja nek progugla.)
Akcijom je komandovao potpukovnik Goran Ostojić, uzgred, starinom odovud, inače, načelnik štaba 63.padobranske.Koji će heroj, bez sumnje najbolji srpski vojnik ratova iz devedesetih, da pogine put Košara, spasavajući svoje vojnike iz šiptarske zasjede, a moga je sebe da spasi!
Legendarni, Goran Ostojić, vječna mu slava i hvala!
p.s. Filmski scenario desantna 63. padobranske na Gabelu otkupio je Holivud još 2002. godine. Zašto film sve do sada nije realizovan, prosudire sami!
Kakve ti derivate koristiš o najbolje izvedenom desantu u povijesti ratovanja?Ustaše u okruženju držali kasarnu sa nešto vojnika i civila, te pustili da ih prevezu helikopterima.
U Sarajevu te specijalce iz 63., na početku rata pohvatali muslići i razoružali.
Zarobljen je tada Dragan Stepanović Rambo, koji je koristio civile kao živi štit.