Лакушић: Из буџета 70.000 еура предузећу за које се не зна је ли икад пословало
1 min read
Зоран Лакушић
“Ово предузеће основано је 16. маја 2016. године, притом нико у управи града не зна да ли је оно икада и пословало. Остаје и даље тајна како се финансира ово предузеће и како послује. Од Главног града, односно Секретаријата за финансије нијесам успио да добијем одговор на питања која су се односила на пословање, финансирање, планове, као и досадашње пројекте и функционисање овог градског предузећа”, навео је Лакушић.
Како је подсјетио, по одлуци о формирању овог субјекта, чији је оснивач Главни град, предузеће је било у обавези да доноси програм управљања, обезбјеђује и спроводи мјере заштите, те да чува, ради на промоцији и унапређењу Регионалног парка „Комови”.
“Били су у обавези и да прате стање и достављају податке органу локалне самоуправе надлежном за ову област, као и да наплаћује накнаде за коришћење природног добра. Основано је док је на челу Главног града био Славољуб Стијеповић, тада је за в.д. директора предузећа изабрана Миланка Симовић, за коју се такође не зна да ли је у радном односу са Главним градом, као директор овог предузећа”, појаснио је Лакушић, наглашавајући да “неспорно постоји потреба за радом овог предузећа- Комови су богатство и бисрер Црне Горе, које је Јован Цвијић назвао “цар планином”, док је научник Ковалевски Комове означио „најљепшом црногорском планином“.
“Одлуком Скупштине Главног града- Подгорица од 17. фебруара 2015. године, проглашен је дио планинског масива Комова, који се налази на територији Главног града Подгорице, заштићеним природним добром од локалног значаја под називом Регионални парк „Комови“ за територију Главног града Подгорица. Зато тражим да се коначно почне са конкрентним акцијама на заштити Комова испод чијих врхова извире ријека, суза Европе– Тара, која је нажалост и она девастирана. Притом подсјећам да је свим просторним плановима Црне Горе од 1972. године било предвиђено да се на Комовима успостави парк природе или регионални парк природе, али су такве обавезе остале мртво слово на папиру за државне и локалне органе који су такве прописе доносили. То је донијело огромне многоструке девастације на том простору од којих су неке недокнадиве”, навео је Лакушић.
Неодговорност је, напомиње, нарочито погодила флору и фауну, које су девастиране од стране шумске мафије и концесионара.
“Посјечене су без обнове некада на Комовима богате састојине бора, смрче, јела и букве, а то је је пропраћено неслућено великом ерозијом. То актуализује потребу да се девастација Комова заустави. Пријека је потреба организованог и одговорног односа управе града, нашта их обавезује одлука Скупштине Главног града, на коначној зажтити овог виталног еколошког и економског питања. Непланска, немилосрдна сјеча и експлоатација најквалитетнијег дрвета с простора Комова оставила је праву пустош у цијелом региону Комова. Све се то ради наочиглед оних који су задужени за заштиту природног богатства Комова, па је крајње вријеме да управа града предузме неопходне мјере, како би се овакве негативне радње бар донекле спријечиле. Зашто неко жели да спријечи функционисање овог предузећа, разлог се може наћи у вези привилегованих концесионара са појединцима из врха власти, који воде главну ријеч, остављајући за собом прави хаос и девастацију Комова”, казао је Лакушић.
Оцијенио је да већина концесионара, захваљујући повезаности с државним моћницима, могу да раде шта хоће.
“Тако се огромни новац од експлоатације дрвне грађе са Комова слива у џепове појединаца, од чега локална заједница и њени грађани немају баш никакве користи. Вријеме је да се стане на крај негативним појавама у дијелу управљања и газдовања природним потенцијалима на територији Комова. Упозоравам да се само на апелима одговорних у Главном граду и у влади, при њиховој предуго испољеној неодговорности, не може и не смије остати. Зато посебно указујемо на нужност организованог дјеловања, и успостављања у функцију Градског предузећа Регионални парк „Комови”, како би се чаробно лијепи Комови спасили даље девастације од стране неодговорних коцесионара, крадљиваца и дивље градње”, истиче Лакушић.
Поручио је да треба коначно да Главни град предузме што је и у законској обавези- спроведе одговарајуће превентивне мјере на заштити природних благодети региона Комова.
“Захваљујући непланском и нерационалном газдовању, поменути простор увелико је девастиран и привилеговани моћници пријете да у потпуности унаказе природни амбијент Комова. Очигледно је да градска управа занемарује сјеверни крај Подгорице, као и потенцијале које могу валоризовати. Градјани са тог подручја не знају и не виде да постоји ово предузеће, јер активности нијесу видљиве на терену, иако је предузеће формирано прије три године. Неко од надлежних у управи града би требало да одговори, ако функционише ово предузеће, које активности је спровело у претходне три године на зашити Комова. Због оваквог односа надлежних институција према Комовима, Црна Гора је само декларативно еколошка држава. Такође, остаје отворено питање како ће затворити преговарачко поглавље 27 – Животна средина и климатске промјене у области заштита природе и оправдати свој еколошки статус, због немарног односа на заштити свог природног богатства”, закључио је Лакушић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

