ИН4С

ИН4С портал

Лако преко Црне Горе до циља: Мигрантима Балкан битна рута

Црна Гора и земље западног Балкана једно су од врло битних и честих одредишта за мигранте, али и рута која је један корак ближе остварењу њиховог циља

фото: РТРС

Земље широм свијета затвориле су своје вањске границе у настојању да контролишу и зауставе ширење вируса корона.

У тим околностима, како је констатовала криминалистичка обавјештајна агенција Европске уније – Еуропол, криминалци проналазе нове начине злоупотребе илегалних миграната који желе ући у европске земље или путовати по Европи, као и жртава у радним или сексуалним искоришћавањима, пише Дан.

Црна Гора и земље западног Балкана једно су од врло битних и честих одредишта за мигранте, али и рута која је један корак ближе остварењу њиховог циља.

Европски центар за кријумчарење миграната (ЕМСЦ) објавио је 2019. четврти годишњи извјештај, у којем се наводи да очекују сталну потражњу организоване службе кријумчарења миграната у земљама западног Балкана због појачане граничне контроле, мјере која ће вјероватно бити споро уклоњена.

“Нови извјештај Европског центра за кријумчарење миграната при Еурополу осврће се на операције које су подржане у 2019. години и на прикупљене обавјештајне податке како би се предвидио могући развој криминала у наредним мјесецима. Јасан поглед на потенцијална кретања кријумчарења миграната припремио би учинковитији одговор на ове криминалне активности, које су опасне по живот”, саопштили су из Еуропола.

Како су навели, појачане мјере граничне контроле и ограничења путовања због вируса корона, која се примјењују у цијелој Европи, довели су до промјене кријумчарских активности.

“Мали чамци се све више користе за прелазак ријечних граница. Мигранти се, такође, кријумчаре скривени у теретним возилима и теретним возовима, који и даље прелазе границе. Затварање објеката који нуде сексуалне услуге у земљама у којима су те активности регулисане може, такође, повећати сексуално искоришћавање. Ограничења путовања могу, такође, компликовати запошљавање сезонске радне снаге у пољопривредном сектору и повећати потражњу за мигрантима из трећих земаља који су већ присутни на тим подручјима”, појашњавају из Еуропола.

Како се процјењује, вирус корона ће са собом донијети одређене негативне утицаје на цјелокупно друштво. Сматра се да ће доћи до промјене и у дјеловању организованог криминала у који се убраја сајбер криминал, преваре и организовани имовински криминал, кријумчарење миграната и трговина људима.

“Малољетници без пратње су веома рањиве групе и суочиће се са разним ризицима, укључујући насиље, злоупотреба и експлоатација дуж рута миграције према Европи и унутар Европе. Еуропол је био свједок повећања пријављених активности кријумчарења миграната, углавном у региону западног Балкана. Прикривено кријумчарење илегалних миграната у возилима је најчеша пракса за омогућавање илегалне имиграције на западни Балкан и сусједне земље”, истакли су из Еуропола.

Кријумчари прилагођавају методе новим околностима

Према извјештају Еуропола, засад дјелује да је кријумчарење миграната смањено због строже граничне контроле, али кријумчари прилагођавају своје методе за илегално кријумчарење и активности за трговину људима и настављају да дјелују.

“Одређени број акција резултирао је хапшењем 301 и више особа и запљеном 163 фалсификована документа, 57 комада оружја и више од 900 комада муниције. Еуропол је олакшао операцију координација, сигурну размјену информација, унакрсну провјеру података у односу на Еурополове базе података и оперативне анализе и на тај начин допринио идентификацији 476 жртава трговине људима, хапшењем 162 осумњичена и запљени 20 фалсификованих докумената. После акција на терену, покренуто је више од 100 нових истрага”, наведено је у извјештају

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Лако преко Црне Горе до циља: Мигрантима Балкан битна рута

  1. nije mi jasna vlast koja brani da
    migrantima oni su zacrtali gde idu I kad tad ce stici treba im
    pomoci Ali sve je naopako.

    1
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *