ИН4С

ИН4С портал

Кућна апотека под лупом – лед није решење за опекотине

1 min read

Често кућни лекови за опекотине укључују производе који се налазе у кухињи – попут путера, беланца и леда.

Лед се и даље сматра првом помоћи за опекотине, јер делује као да обавља два важна задатка – стишава топлоту и спречава напредовање опекотине, као и да ублажава бол. Међутим, стручњаци кажу да лед може опекотине учинити још горим.

Заправо, може изазвати повреде од смрзавања. Директан контакт са ледом може додатно оштетити кожу, а такође може изазвати утрнулост, због чега не осећамо шта се дешава са кожом, наглашавају лекари и додају да лед поред тога што може погоршати опекотину другог степена, може је и претворити у опекотину трећег степена. Такође, и други кућни лекови попут путера нису стерилни и могу изазвати инфекцију.

Правилан третман зависи од врсте опекотине

Опекотине првог и блажег другог степена могу се лечити код куће, али теже опекотине захтевају лекарску негу.

Опекотине првог степена, попут оних од сунца, погађају само спољашњи слој коже (епидерму). Кожа је црвена, сува, често болна, са благим отоком.

Опекотине другог степена оштећују и дубљи слој коже, изазивајући болне пликове. Када плик пукне, испод се појављује влажна кожа. Свака опекотина другог степена која изазива плик већи од 2-5 центиметара, или се налази на шакама, стопалима, гениталијама или другим функционално важним деловима тела, мора се проценити од стране здравственог радника, као и опекотине које делују инфицирано.

Опекотине трећег степена изгледају као бео или црн део коже, а четвртог степена захватају чак и поткожно масно ткиво, мишиће, па и кости. Ово су често последице јаких термалних, хемијских или електричних опекотина.

Шта још треба још да знамо

Блаже опекотине могу се успешно третирати код куће, ако се правилно приступи. Стручњаци саветује следеће:

Охладите опекотину. Одмах након термалне опекотине, држите захваћено место под млазом хладне воде неколико минута. То ће извући топлоту и спречити даље оштећење и упалу. Ако је опекотина на лицу или другом делу који не можете држати под водом, користите хладан облог или крпу.

Одржавајте рану чистом. Прање сапуном и водом смањује ризик од инфекције.

Одржавајте кожу влажном, не сувом. За опекотине првог степена (без отворених рана), нанесите природни, умирујући хидратант попут алое вере. За опекотине другог степена (са пликовима), користите маст са антибиотиком из апотеке, па покријте стерилном газом или завојем, пише Вашингтон пост, а преноси Ем-Ес-Ен.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *