Крваве руке Тонија Блера
1 min read
У време најжешћег бомбардовања Србије – на дан 4. маја 1999. – Весли Кларк, командант НАТО на Косову, јавља у Пентагон да је, на његово задовољство, Тони Блер коначно “преузео водећу улогу” у кампањи на Србију и да је фактички “једини човек међу савезницима, који је у стању да убеди Европљане и приволи их и за копнену инвазију”.
Уверен је да ће и неодлучни Бил Клинтон попустити и пристати да обезбеди најмање 50.000 америчких војника. За осталих стотинак хиљада ће да се побрине Тони Блер.
Мировне идеје као сметња
Алистер Камбел, Блеров директор за пропаганду, описује овај тренутак у његовим мемоарима “Сила и одговорност”, а дан раније, 4. маја, бележи у свој дневник да му је Блеров саветник за Србију Џулијан Брајтвајт пренео како је са Блером управо имао “интересантну дискусију о Србији” и како је “јасно да Тони Блер нимало не воли Србе”.
У тој фази конфликта на Косову Блер је – бележи Камбел – био забринут како да сломи неодлучност Клинтона који и даље оклева да се определи за копнену инвазију уколико ваздушна кампања не доведе о капитулације Србије и обарања Милошевића.
Те исте ноћи, са 4. на 5. мај (1999), Блер, према Камбелу, није спавао целу ноћ радећи на томе како да придобије “мале земље” у НАТО-у за копнену инвазију, након што придобије Американце.
“Имао сам великих тешкоћа са небританским и нејенкијевским медијима. Стварали су нам тешкоће некаквим мировним комбинацијама. Немци су причали о некаквим мировним корацима и слали сигнале да желе мирно решење; док су Французи тражили од Блера да им тачно и прецизнао објасни шта ми хоћемо и докле смо спремни да идемо”, бележи Камбел након што је добио од Блера налог да “среди ствар” око придобијања савезника за копнену инвазију на Косово и, евентуално, Србију. Налог Блера Камбелу јесте да Французима и Немцима одговори “на најуљуднији могући начин – да се носе у….”
POLITIKA JE NESOJSKI POSAO JER PO NJENIM KODEKSIMA MORA SE PRIHVATITI I KRVAVA RUKA DO RAMENA . TO RADA SAMO PREVRTLJIVCI .