IN4S

IN4S portal

Kroz vekove „Stazom Račana”

1 min read
Od manastira Rača na planini Tari vodi šumska staza kojom su još u 17. veku hodili račanski monasi

foto: NP „Tara”

Od manastira Rača na planini Tari vodi šumska staza kojom su još u 17. veku hodili račanski monasi, do kamenih isposnica u blizini vrela Lađevac, gde su u miru prepisivali i ukrašavali crkvene knjige. Bila je to Račanska prepisivačka škola, jedna od najznačajnijih u Srba u tom tegobnom vremenu. Značaj škole prepoznat je po mnoštvu bogoslužbenih knjiga koje se u ovo doba čuvaju u muzejima, kao i po širenju pismenosti i prepisivačkog rada sve do Sent Andreje.

Upravo tom šumskom stazom račanskih monaha, pored reke Rače, odnedavno vodi savremena šetna „Staza Račana”. Duhovna i istorijska trasa zanimljiva za turiste dugačka je oko dva kilometra. Povezuje manastir Raču s vodopadom vrela Lađevac kroz prirodni rezervat „Klisura Rače”. Poučnim panoima, seća na znamenita činjenja monaha i vekovnu kulturnu i prirodnu baštinu ovog izuzetnog područja.

Za uređenje i opremanje „Staze Račana” zaslužno je JP „Nacionalni park Tara”. Tokom ove godine to preduzeće je šetnu stazu rekonstruisalo, postavivši 22 edukativno-informativna panoa s tekstovima i crtežima znamenitih monaha Račana, klupe i stolove za odmor šetača, informativne table o flori i fauni Tare, table s kodeksom ponašanja u zaštićenom području, putokaze. Poduhvat je obavljen u okviru rada Službe planiranja, projektovanja i zaštite NP „Tara”, kaže za naš list autorka koncepta „Staze Račana” Mirjana Mijanović Petković, master pejzažne arhitekture, referent uređenja prostora u NP „Tara”.

– Edukativno-informativni panoi jedan su od najpopularnijih oblika promocije prirodne i kulturno-istorijske baštine, kao i podizanja svesti posetilaca o potrebi zaštite prirode. Na ovaj način, bez vodiča, oni samostalno i aktivno upoznaju područje. Duž „Staze Račana” postavljena su 22 poučna panoa sa duhovnim i biološkim temama, uz drveni mobilijar i putokaze – ističe Mirjana i dodaje da je sadržaj duhovnih tabli urađen je uz pomoć nastojatelja manastira Rača, igumana Germana Avakumovića.

– Zajedno sa doktorom teologije Slobodanom S. Jankovićem iguman je izdvojio tekstove, dok je crteže monaha Račana odabrala Jasna Stanković, istoričarka umetnosti iz Bajine Bašte. Ta saradnja NP „Tara” kao upravitelja područja sa starešinom manastira Rača potrebna je i logična jer staza pripada manastiru, a nalazi se na prostoru nacionalnog parka. Na ovom projektu razmenu saveta i mišljenja obavljali smo i sa bajinobaštanskom Turističkom organizacijom „Tara – Drina” – objašnjava Mirjana Mijanović Petković.

Naša sagovornica napominje da je ovde, uz rekonstruisanu „Stazu Račana” i nova šetna staza, zvana Jaz ili „Nad vodom”.

– Ona polazi iznad manastira Rača i posle jednog kilometra nadovezuje se na „Stazu Račana”. Pravi je prirodni dragulj, posebno u letnjim mesecima, jer se proteže ispod gustih krošnji i lišćarskog drveća. Napravljena je velikim trudom manastira Rača tako što su betonske ploče postavljene jazom, iznad postojećeg kanala s vodom. Dobra hladovina, bogatstvo zelenila koje opušta i osećaj da se hoda iznad vode jedinstven su doživljaj – opisuje za „Politiku” Mirjana Mijanović Petković.

Politika

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte JOŠ:

Brnabićeva otkrila kad će biti poznato ime novog mandatara

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *