ИН4С

ИН4С портал

Краљ Никола: „Моја жеља је била да постанем калуђер“

1 min read
Краљ Никола је био човјек дубоке хришћанске вјере, а у мемоарима гдје пише о свом боравку током школовања у Трсту, наводи сљедеће
kralj nikola

Краљ Никола

Пише: Јован Маркуш
Краљ Никола је био човјек дубоке хришћанске вјере, а у мемоарима гдје пише о свом боравку током школовања у Трсту, наводи сљедеће:
„Ја сам силно наклоњен цркви. Моја је жеља била да постанем калуђер. Како сам ја раније ревностан био при сваком богослужењу у св. Спиридону, тако је на мене утицало црквено пјеније, сва служба и обреди. Ја сам често пута плакао у црквама од некога усхићења и милине; често сам у цркву сам улазио, па како сам био велики љубитељ цвијећа мном његованог, да који стручак положим пред иконом Мајке Божје и Св. Спиридона. Што ме је цркви вукло, не знавах; да ли љубав к Богу и жеља за мирним, срећним, вјечним животом, да ли страх од пакла, гријеха, врага и вјечнијех мука? Што је предвлађивало не знам, али љубав сам страсну имао за цркву и службу Божју, а особито вечерњу, и вријеме ми је вазда у храму Божјем брзо пролазило. До потоњега сам мога дјетињства остао при мисли да будем калуђер.“
краљ Никола из млађих дана

Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије Радовић на светој архијерејској литургији пред Цетињским манастиром, пригодом сахране земних остатака краља Николе I Петровића Његоша и краљице Милене, на Цетињу 1. октобра 1989. године, у бесједи је истакао сљедеће:
„Краљ Никола је скоро шездесет година владао Црном Гором, дијелио са својим народом зло и добро, храбрио Црногорце примјером, ријечју и пјесмом. Кад је требало – и мачем.
Један од најзначајнијих носилаца свесрпске идеје свога времена, краљ Никола је био не само владар, познат и признат у Европи, него и пјесник и мудрац међу европским владарима.
Вјеран духу својих предака, спреман на жртву за Црну Гору и цио српски народ, краљ Никола пјева у једној од својих пјесама:
‘Ах, у дио нама паде За род рват спрам крвника,
А на чело, мјесто круне,
Носит вјенац мученика’.
У овим ријечима сажета је његова судбина као и судбина његовог народа. Заиста му је круна била опточена много више трњем него цвијећем. Трновит му је био животни пут, још трновитији његов крај у туђини. Но, био је он човјек дубоке хришћанске вјере, као и сви његови претходници.
Остале су класичне његове ријечи, којима изражава своју вјеру у бесмртно људско достојанство:
‘Ко би сумњо у виђело Код обадва здрава ока.
Од живота бесмртнога Одрекла се само стока’.
Вјеран Православљу и предачким светињама, Краљ је пјевао својим Његушима и Цетињанима, налазећи у пјесми извор снаге и за себе самог:
‘Вјера, пјесма и слобода Свјетила су наша била Од кад нам се под Ловћеном Лоза страшна подњивила.
Сва знамења испод Шаре Сва знамења и светиње Скупљена су под Ловћеном,
Међу нама, на Цетиње’.
Краљ Никола је био чувар круне Светога Стефана Дечанског и један од ријетких носилаца идеје Немањића (то и јесу она ‘знамења и светиње испод Шаре’), надахњиван њоме у својим ослободилачким подухватима прошлог и
овог вијека.
Био је до краја живота поносан тиме што је од руског цара добио сабљу Св. краља Милутина…
Био је и носилац, попут његовог претка Петра II Петровића Његоша, велике и свете косовске мисли. Оне мисли и идеје, која такође његује жртвену љубав као мјеру људског достојанства. Њено основно начело гласи: „Земаљско је за малена царство, а небеско увјек и довјека“.
Зато није нимало случајно, што је краљ Никола, поред познате химне ‘Онамо, ‘намо’ (у којој пјева о Призрену и Дечанима као ‘старини милој’ којој ће ‘доћ’) пјевајући о Црној Гори и њеном односу према српском Косову, записао:
‘Косово је твоје горе Населило јунацима,
Рањенијем и славнијем Преживјелим остацима.
У њима је ковчег оста Лазаревих аманета И слободе завјештаји…’
Неколико мјесеци раније, у мају 1989. г. у бесједи приликом освећења обновљеног Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, Митрополит Амфилохије је истакао да је краљ Никола:
„Један од најзначајнијих задужбинара нашег народа посљедњих вјекова. Књаз Милош Обреновић у Србији и Краљ Никола Петровић у Црној Гори, то су два најзначајнија задужбинара од времена Немањића. И било би вријеме да се неко тим питањем позабави. Поред осталих великих заслуга Краља Николе, ретко је ко истакао ту, његову огромну заслугу, подизање храмова по читавој .Црној Гори, нарочито у оним крајевима новоослобођеним Црне Горе. Гдје год је дошао, Краљ Никола је подигао нови храм, јер је знао и био је свјестан да је храм мјесто сабирања, надахнућа, преображења духовног препорода народа и да тамо гдје нема храмова и гдје су храмови угрожени, угрожени су и сами људи. Насиље над храмом увијек је било кроз историју насиље над човјеком који гради храм. Ослобођење храма и његов процват увијек показује да има наде за ослобођење и за слободу човека.“
 Потврду ових ријечи можемо наћи у публикацији др Лазара Томановића под насловом Педесет година на престолу Црне Горе, која је штампана на Цетињу 1910. године поводом јубилаларних свечаности. У њој се наводи да је у времену од 1860. до 1910. године, подигнуто 2 манастира и 163 цркве а обновљено 12 манастира и 112 цркава (опис свих објеката дат је на стр. 105-112). Укупан збир је 289 обновљени или изграђена православна објекта за 50 година владавине књаза Николе.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *