Краци аутомафије и у Црној Гори
1 min read
Када су припадници Регионалног центра граничне полиције “Центар” на граничном прелазу Враћеновићи – Делеуша прекјуче одузели луксузно возило за којим је расписана међународна потрага, потврђено је да аутомафија на Балкану и даље активна и да њени краци стижу до Црне Горе.
Полиција је саопштила да је на заједничком граничном прелазу Враћеновићи – Делеуша, при изласку из Црне Горе припадник Станице граничне полиције Никшић контролисао албанског држављанина Р.Ц. (48) који је управљао возилом марке Ауди А8, њемачких регистарских ознака, а које није у његовом власништву.
„Провјером кроз електронске евиденције полиције утврђено је да је за Аудијем расписана међународна потрага од НЦБ Интерпол-а Њемачке. Поступајући по међународној потјерници предметно возило је привремено одузето и предато службеницима Одјељења безбједности Никшић ради спровођења даљих провјера“, навели су у Управи полиције, додајући да спороводе координисане међусекторске мјере и радње усмјерене на сузбијању кријумчарења и откривању и извршилаца кривичних дјела.
Портал РТЦГ је писао о томе како је у октобру 2023. године у међународној акцији Еуропола „Мобил 6“ пронађено је 505 украдених аутомобила, 2 хиљаде украдених дјелова возила, 16 чамаца, 32 ванбродска мотора и 248 фаслификованих докумената.
Еуропол је ту последњу велику акцију извео на границама Европске уније, односно на граничним прелазима у Црној Гори, Албанији, Босни и Херцеговини, Сјеверној Македонији и Србији, као и граничним прелазима Молдавије.
Подаци о дјеловању аутомафије на Балкану и размјерама те врсте криминала и прекограничног шверца нијесу изненађење за добро обавијештеног саговонрика Портала РТЦГ.
Према његовим ријечима у једном периоду криминалне групе на Балкану крађом аутомобила годишње су инкасирале невјероватних осам милијарди еура.
“Регионална аутомафија велики је проблем на територији Балкана, а један од крака те организације захвата и главни град Црне Горе. Судећи по захтјевима европских осигуравајућих кућа, на Балкану се у једном тренутку потраживало чак 130.000 украдених возила” – подсјећа саговорник нашег портал.
У Босни и Херцеговини дневно се украду најмање три четвороточкаша која се касније проналазе у Црној Гори, Албанији, Русији, Србији и на Косову.
Аутомобили се масовно краду у Србији, БиХ, Хрватској, Црној Гори, Косову. Према подацима Интерпола и Еуропола, поред Сарајева, центри аутомафије на Балкану су Бања Лука, Бијељина, Подгорица, Приштина, Софија, Скопље, Београд, Нови Сад, Шабац, Сплит и Загреб.
Наш саговорник тврди да је управо Босна и Херцеговина тада била центар аутомафије, и да у тој држави дјелује навише криминалних група са том профилацијом.
Полиција је још тада саопштавала да је ријеч о регионалној аутомафији која на мети најчешће има луксузне аутомобиле новијег датума производње.
Често криминалци из БиХ „раде“ по наруџбинама криминалних кругова из других балканских држава, међу којима је и Црна Гора.
Годишње се пронађе 100 до 120 возила украдених у БиХ, и то највише у Црној Гори, Албанији, Русији, Србији, посебно на њеном окупираном дијелу Косову и Метохији (прим.аут.ред.)
Ти подаци су се поклапали са подацима Интерпола и Еуропола према којима се од сто тридесет хиљада украдених аутомобиле, око 60 000 налазило се на простору Црне Горе, 30 хиљада у Босни и Херцеговини и 25 хиљада на Косову, док је 15 хиљада украдених аутомобила нове власнике нашло у Хрватској, Македонији и ужој територији Србије.
“Организоване криминалне групе на Балкану у овом послу тијесно сарађују, тако да и возила украдена у Србији завршавају у Молдавији, Украјини, Бјелорусији и Русији, ка Турској и даље ка Ираку и Сирији. Полиција је забиљежила случајеве да су возила средње класе украдена у Србији завршила код купаца у Сибиру или на ауто-пијаци у Дамаску гдје нико и не провјерава документацију” – каже саговонрик нашег портала.Полицијски експерти објашњавају и како функционишу организоване криминалне групе крадљиваца аутомобиле.
Они кажу да су послови строго подјељени и да се тачно зна шта ко ради. Зна се ко краде, зна се ко је задужен за фалсификовање документације, ко за прекуцавање броја шасије и мотора, а четврти су задужени за продају.
Прва група, крадљивци, то су неки који добро познају електронику и у стању су да пробију фабричке електронске кодове, да декодирају кључеве скупих возила и чак да искључи сателитско праћење. Друге особе у овом ланцу су задужене за фалсификовање документације, имају лажне печате и сву потребну папирологију која је потребна за легализовање лажњака.
Треће особе задужене су за прекуцавање броја шасије и мотора, посједују специјалне машине за брисање старог и укуцавање нових бројева, а тај процес се одвија у импровизованим аутомеханучарским радњама. Особе задужене за продају су последње у ланцу овог процеса.
Полицијски подаци од раније говоре да су се балкански криминалци у новије специјализовали за крађу аутомобила у западној Европе, одакле скупоцјена возила допремају до држава бивше Југославије и Албаније.У Црној Гори заступљена је и продаја дјелова који су скинути са аутомобила крадених по западној Европи, јер је томе теже ући у траг него самом аутомобилу. О томе свједочи и податак да је италијанска финансијска полиција једном приликом зауставила камион са четрнаест тона ауто-отпада који је био упућен за Црну Гору.
РТЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

