ИН4С

ИН4С портал

Ковач: Закон о одузимању имовине стечене криминалном дјелатношћу је снажна порука државе да се криминал не исплати

Марко Ковач

Он је казао да је тај закон једна од највећих полуга у борби против организованог криминала и корупције.

„Он ће омогућити да се у пуном смислу оствари економска и друштвена функција имовине или њене заштите кроз одузимање имовине стечене криминалном дјелатношћу“, рекао је Ковач уочи регионалне конференција „Ефективно одузимање имовине стечене криминалном дјелатношћу у складу са европским стандардима“.

Он сматра да овај закон надилази формално правни домен и представља снажну поруку државе да се криминал више неће испалтити и да ће сва имовина која је незаконито стечена бити враћена под њено окриље.

„Морамо се као друштво на најодлучнији начин опредијелити за борбу против свих пошатси модерног доба“, рекао је Ковач.

Он је навео да је било потребно да се измијени постојећи Закон, имајући у виду да досадашњи модели и инструменти нијесу на прави начин дали одговор на одузимање имовинске користи.

„Нови модел биће заснован на могућности да се поступак одузимања имовине стечене криминалном дјелатношћу покрене када се потврди оптужница из области рада Специјалног државног тужилаштва (СДТ) у кривичним дјелима за која је оно надлежно и када имовинска корист прелази 50 хиљада еура“, казао је Ковач.

На питање да прокоментарише то што је „Министарство правде добило најгору оцјену икада што се тиче извјештаја Европске комисије“, Ковач је рекао да Министраство правде није добило оцјену, нити министраства добијају оцјену.

Он је истакао да је у поглављу 23 констатован ограничен напредак, а 24 напредак као и да је далеко од тога да је ово најгори извјештај.

„Нијесам презадовољан са извјештајем, али оно са чим могу бити је да послије дужег времена имамо оно што се зове правда која је свима видјљива. Да ли се касни са одређеним политичким договорима која у крајњем треба да воде до именовања у правосуђу, да“, рекао је Ковач.

Шеф Специјалног тужилаштва за борбу против корупције и организованог криминала Албаније, Арбен Краја, казао је да је конфискација имовине стечене криминалном дјелатношћчу приоритет и у тој држави.

„Имамо законску основу која нам даје могућност да се боримо против овога. Прошле године конфисковали смо имовину вриједну више од 70 милион ЕУР и сва та имовина враћена је држави“, рекао је Краја.

Тужилац и портпарол Специјалног државног тужилаштва Црне Горе Вукас Радоњић, оцијенио је да је финансијска истрага једнако важна као и кривична.

„СДТ у свим скорашњим предметима покренуло је финансијску истрагу. Ти докази који су прикупљени у финансијској могу се користити за потребе кривичне истраге. Битно је да у оквиру државних органа успоставимо још бољу сарадњу, да подаци буду квалитетнији бржи“, рекао је Радоњић.

 

Извор: Борба

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *