ИН4С

ИН4С портал

Косовски расплет у Бриселу

Ketrin-Eston-i-Ivica-Dacic(1)Косовски премијер Хашим Тачи је изјавио да је Приштина веома обазрива према ЕУ и САД, али је самостално донијела одлуку о забрани посјете српског премијера.

Упозорење премијера Србије да ће прекинути учешће у преговорима са Приштином уколико српским званичницима буду забрањене посјете јужним српским енклавама на Косову, отворио је нову дипломатску кризу која би могла да буде разријешена позивом Кетрин Ештон за нови састанак Ивице Дачића и косовског премијера Хашима Тачија овог понедјељка у Бриселу. Истовремено су, у размаку од свега неколико сати, објављене опречне изјаве косовских званичника, тако да се још не зна да ли се и на кога тачно односи забрана уласка српских државника у јужну српску покрајину.

Додатну ноту озбиљности упозорењу из Београда дао је јуче у Савјету Европе у Стразбуру и предсједник Републике Томислав Николић. Упоредо је објелодањено да се српска делегација није појавила на састанку са приштинским тимом који је јуче требало да се одржи у Бриселу. Приштина је оптужила српску страну за „бојкот”, што је неке стране посматраче навело да за „Политику” изјаве како је Београд Дачићевом пријетњом „испословао” да се о спорним питањима као што је регистрација „интерно расељених” српских гласача, о чему већ двије недјеље у Бриселу није постигнут напредак, разговор настави на нивоу премијера, а не експертских група.

Извор „Политике” из окружења премијера Ивице Дачића каже да је „властима у Приштини и међународној заједници последњих петнаестак дана познато да ће премијер Ивица Дачић посјетити Косово и Метохију. Није било никаквих наговјештаја ни преко званичних ни незваничних канала да неко из Приштине или међународне заједнице има било шта против те посјете. Ријеч је о симболичном одласку премијера, чији би циљ био да мотивише Србе да изађу на изборе и објасни због чега су ти избори важни за опстанак српске заједнице. Неки представници из Самосталне либералне странке тражили су да их посјети премијер Дачић”. Наш извор тврди да ће на бриселском састанку са Тачијем у понедјељак бити говора и о изборним листама, као и о намјери да интерно расељени Срби гласају на изборима. Једна од тема биће и да ли ће бити могуће гласање не само на Косову и Метохији, већ и у другим дијеловима Србије. „Уколико се налази на бирачком списку, Ивица Дачић ће сигурно гласати”, наводи неименовани саговорник „Политике” и подсјећа да је до сада неколико пута Приштина опструирала предизборну кампању Срба, оспоравајући им бирачко право и чланство у Централној изборној комисији.

И Александар Вучић је оцијенио да је одлука Приштине да забрани српским званичницима да иду на Косово и Метохију током предизборне кампање за локалне изборе „неразумна, ирационална и бесмислена”. Ова одлука је, у неку руку скандалозна, додао је Вучић и нагласио „да не можемо да дозволимо понижења”, али је додао и да је важно „да сачекамо дан или два па да онда реагујемо”.

Министар спољних послова Косова Енвер Хоџај тврдио је јуче прије подне, да је одлука о забрани доласка на Косово српских званичника за вријеме предизборне кампање коначна и да се то неће промијенити, без обзира на притисак који ће Србија вршити према Бриселу.

„Немам шта да додам ономе што је рекао замјеник премијера Косова Хајредин Кучи. Ниједан званичник Србије неће моћи да уђе на Косово док траје предизборна кампања”, истакао је Хоџај.

Неколико сати касније на свом „Твитер” налогу Вљора Читаку, косовска министарка за европске интеграције нагласила је да је дошло до неспоразума и констатовала да није било забране за долазак званичника Србије на Косово.

„Било је само не доласку Дачића! То је све”, написала је Читаку.

Да у Приштини не знају шта је њихова одлука свједочи и изјава коју је дао најближи савјетник премијера Косова Хашима Тачија, Беким Чолаку за Радио Слободна Европа који је рекао да одлука о забрани уласка српских званичника на Косово није на снази и да је створен неспоразум.

Дисонантни тонови из Приштине да ли је и коме од српских државника забрањено учествовање у предизборној кампањи за локалне изборе последица је нестабилне политичке ситуације на Косову. Предсједника Демократске партије Косова Хашима Тачија напустили су најближи сарадници Фатмир Лимај, предсједник Скупштине Косова и Јакуп Краснићи, посланик који ће основати нову странку. Они сматрају да је Тачи у преговорима превише попустљив према Србији и да су озбиљни разговори са Београдом могли да се воде тек када Србија призна независност Косова. Навели су „опасност” коју формирање Заједнице српских општина представља за албанску страну уколико би се на тај начин створио правни основ за српску аутономију на Косову, односно неку нову Републику Српску. Тај сценариј највише плаши Албанце са Космета, који страхују да локални Срби послије избора не добију „државу у држави”. За Албанце је велики проблем и што сада није дефинисано која би овлашћења и надлежности имала Заједница српских општина.

Из њихових медија је јасно да су их посебно забринуле предизборне изјаве министра без портфеља задуженог за Косово и Метохију, Александра Вулина, који је прије неки дан Србима у јужној српској покрајини рекао да се 3. новембра гласа за изборну листу „Српска”, а да се 4. новембра „гради Српска”. Приштину то асоцира на Републику Српску.

Генерални секретар Самосталне либералне странке Петар Милетић рекао је да је одлуку косовске владе да се српским званичницима забрани посјета Косову испровоцирао својим последњим наступима управо Вулин. Он је оптужио Вулина да је у намјери да за „своју листу” обезбиједи што већи број гласова заоштрио реторику тврдећи при томе да постоји само једна српска листа.

Александар Вулин одбија такву интерпретацију и наглашава да листу Грађанска иницијатива „Српска” подржавају влада и председник Републике Србије јер она „окупља све Србе на КиМ”.

„Нисам ја проблем, наравно и нема ништа спорно у мом позиву да се изађе на изборе као ни у мом позиву да се гласа за листу ’Српска’”, казао је Вулин, а преноси Танјуг.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *