ИН4С

ИН4С портал

Корак у будућност: Нова руска корвета „Меркуриј“

1 min read
Кључни задатак бродова пројекта 20386 ће бити откривање и уништавање непријатељских бродова и подморница. Поред тога, они ће штитити цивилне бродове а у случају потребе ће артиљеријском ватром покривати искрцавање маринаца на обалу.
korveta „Merkurij“

фото: "Артјом Ткаченко (CC BY-SA 4.0)"

Кључни задатак бродова пројекта 20386 ће бити откривање и уништавање непријатељских бродова и подморница. Поред тога, они ће штитити цивилне бродове а у случају потребе ће артиљеријском ватром покривати искрцавање маринаца на обалу.

Из прве руке

Нове корвете ће бити бар 15% брже од претходних модела. То је у програму телевизије „Звезда“ рекао Александар Дадикин, замјеник главног конструктора ових бродова.

Брзина ће бити већа захваљујући новом облику трупа који омогућава броду да ефикасније сјече таласе, а такође захваљујући примени композитних материјала.

Дадикин је такође нагласио да ће брод имати два турбомлазна мотора са елементима које ће мотори имати у будућности.

Ријеч је о модификацији бродских мотора, тј. о уређају који се налази у специјалној капсули изван бродског трупа, објаснио је за портал „Russia Beyond“ извор у руској војној индустрији.

Унутра је додатни електромотор са пропелером који покреће брод у свим правцима. Он фактички омогућава кретање брода уназад и унапријед, а такође окретање читаве грдосије око своје осе. То је нови елеменат који побољшава маневарске могућности брода“, рекао је извор портала Russia Beyond.

Овај погонски систем укупно има преко 55.000 коњских снага. „То је прва таква корвета у нашој земљи“, рекао је Дадикин.

Захваљујући иновационим техонологијама корвета пројекта 20386 биће принципијелно нова врста брода у руској флоти.

Биће то уједно и први брод руске ратне морнарице под чијом палубом ће бити смјештен хеликоптер Ка-27 наоружан морским минама. Хеликоптер ће бити скривен од непријатељских средстава за осматрање, а у случају потребе ће се специјалном платформом подизати на палубу и летјети на извршење задатка.

По ријечима конструктора, „Меркуриј“ ће бити први „модуларни“ брод, тј. елементи система његовог наоружања ће моћи да се замене другим елементима без значајнијег модификовања самог брода и без преуређивања његове унутрашњости и његових комора.

Брод ће у свом арсеналу имати најсавременије офанзивно и одбрамбено наоружање.

Оружје за нови брод

Корвете пројекта 20386 добиће два противбродска система са четири лансера и осам ракета. Очекује се да ће то бити „Циркон“ – прве хиперсоничне ракете на свијету. Оне на путу до циља развијају брзину осам пута већу од брзине звука (око 2,5 километра у секунди), а имају домет 500 км.

„Треба истаћи да такве ракете засада у свом арсеналу нема ниједна земља осим Русије. Још увијек не постоје средства за одбрану од ових ракета, тако да је ’Циркон’ јединствена појава своје врсте, као и бродови који га носе“, рекао је за портал „Russia Beyond“ аналитичар листа „Известия“ Дмитриј Сафонов.

По његовим ријечима, уз овај систем бродови ће бити наоружани и противваздухопловним топовима „Редут“, ракетама система „Игла“ и шестоцевним митраљезима калибра 30 мм који пробијају чак и оклоп савременог брода.

Брод ће од подводних торпеда штитити два оруђа калибра 330 мм, а маринце ће приликом искрцавања на обалу покривати хаубица А-190 калибра 100 мм која испаљује 80 пројектила у минути“, додао је Сафонов.

Како је истакао ескперт, ниједна земља у свијету нема корвете са таквим арсеналом, тако да су „Меркуриј“ и други бродови пројекта 20386 јединствена појава ове врсте.

Извор: https://rs.rbth.com/science/87239-merkurij-nova-ruska-korveta

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Корак у будућност: Нова руска корвета „Меркуриј“

  1. Kao i u slučaju ruskog aviona V generacije SU 57, sve što su rusi uspjeli da naprave je lijepa maketa. Za avion se čuju različite uzjave ruskih zvaničnika: te sigurno će napraviti više od desetak, te da takvi avioni baš i nijesu potrebni i da treba odmah preći na izradu (makete) aviona VI generacije. Publika koja prati In4s u zanosu aplaudira ruskim ‘uspjesima’. Imaju rusi i srbi mnogo toga zajedničkog, evo npr. i jedni i drugi valjaju gomilu laži i to je nekako nacionalna strategija i politika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *