Копривица: Тужба против Ђукановића нема везе са изборима у Никшићу

Момо Копривица, Фото: Демократе
Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица истиче да тужба против Мила Ђукановића нема веза са прикупљањем поена пред изборе у Никшићу, већ је то његово опредјељење да се зауставе ништавни уговори на основу којих приватне фирме остварују велике приходе од државе, а дозвољава се да злоупотреба положаја бившег премијера прође некажњено.
Подсјетио је да је Влада Мила Ђукановића спровела уговора са фирмом његовог сина у послу са хидроелектранама у Липову код Колашина. О овом уговору који сматра ништавним обавијетио је Владу, али и СДТ, јер су комбиновани и грађански и кривични моменти и ради се о повреди актикорупцијске норме.
„Вјерујем да ће институције радити неселективно. Позвао сам се на став 14 закона који каже да орган власти у којем јавни функционер врши јавну функцију не може закључити уговор са привредним друштвом у којем јавни функционер или са њим повезано лице има приватни интерес. Орган власти је Влада у којој је Ђукановић премијер, правни лице је ‘ББ хидро’ у којем његов син има 50 одсто удјела у власништви и извршни директор. Став 4 тог члана 14 каже да уговори склопљени на овај начин сматрају се ништавним према закону о обликационим односима. Бивши предсједник Владе је био у сукобу интереса и злоупотријебио је свој положај. Против овога се морамо борити да би се створила свијест код функционера да се не могу овако понашати“, наглашава Копривица.
Додаје да је од 2020. до сада „ББ хидро“ на основу овог уговора зарадио 964.399 евра само на основу мјесечних фактура од државе.
Коментаришући стање у Уставном суду, Копривица каже да су врата за дијалог свакако отворена и не желе да раде као ДПС.
„Различита су гледишта о стању у Уставном суду и ниједан политички субјекат не бјежи од мишљења Венецијанске комисије, али да ли ће се тражити њихово мишљење треба да буде ствар политичког договора и да се усагласимо да ли ћемо да поштујемо то мишљење. У овом случају мјеродаван је Закон о ПИО, а не Закон о раду, јер судије нијесу у радном односу са државом, радни однос и јавна функција се добро разликују. То су становишта о којима смо говорили и које су потврђена на Вишем и Управном суду“, објашњава Копривица.
Уставни суд је покушао да суспендује основу улогу Скупштине, а опозиција покушала да од тога направи кризу. Важно је да се избор судија деси што прије и одблокира суд, јер то кочи изборни процес, понајприје у Котору.
„Позитиван исход тих преговора је да се сви вратимо приоритету, а то је агенда пута ка ЕУ. Да се манемо привидне кризе, јер јој нема ваљаног разлога“, казао је Копривица.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Момо….
Сви ће помријети од страха…