Копривица: Смјена Ђукановића била би друштвено благотворна
1 min read
Обновљена полемика између владајућих партија у потпуности одговара саркастичној поенти Игумана Стефана из Горског вијенца: „Све се човјек брука са човјеком, гледа мајмун себе у зрцало“. Владајуће партије сликајући портрет свог коалиционог партнера насликале су аутопортрет. Стога, Црна Гора не може ништа добро очекивати нити дочекати од Владе Мила Ђукановића, чија би хитна смјена била друштвено благотворна, оцијенио је Момо Копривица, потпредсједник Демократа.
„Да је биће слично бићу којем се руга говори чињеница да су скупа довели Црну Гору до правног и економског слома, да су ефикасни једино у производњи социјалних губитника и запошљавању партијског кадра, да су разријешили моћнике обавезе да поштују закон, да су раздружили право и правду, да су омогућили некажњено и некажњиво безакоње, да су надметања претворили у намјештаљке, а што је најгоре, Црну Гору у земљу неслободе и неправде. Коалицију на власти, чине савезници кочничара развоја и савезници огранизованих криминалних група, издајника сваке државе, ћерача, прогонитеља мањина и спушких притвореника“, тврди Копривица.
Потпредсједник Демократа оцјењује да су у тенутку озбиљне политичке и економске кризе, владајуће партије поставиле изнад морала принцип коалиционе правде.
„Не чини коалиционом партнеру оно што не желиш да коалициони партнер учини теби“, тако да и након криминалног портретисања партнера нема примјене механизама политичке одговорности, ни правде, ни морала. Правда није корекција коалиционог споразума и коалиционе праксе, већ исправљање социјалне неједнакости коју су скупа проузроковали, а морал захтијева да се са позиција власти за друштво учини оно што би се жељело да други учине у обрнутој подјели карата у погледу власти и опозиције“, нагласио је Копривица.
Према његовим ријечима, да су владајуће партије раздружиле политику и етику говори и њихова аморална рационалност.
„Разматрају туђе грехове, а не утврђују своје, наводе грехове, а не помињу грешнике, приступају обрачуну с партнером с тањег краја који мање боли. С обзиром на то да морал обавезује пред судом властите савјести, а имајући у виду више пута показану приврженост владајућих партија Макијавелијевом принципу да: „онај ко управља државом не треба да води рачуна о сопственој савјести“, изводи се закључак да владајућу коалицију одликује нулта вјероватноћа трпљења моралне санкције“, истакао је Копривица.