ИН4С

ИН4С портал

„Коалиција Хрватске и Косова* најактивнија у покушајима да се ослаби утицај Србије“

1 min read

Фото: ЕПА

Бивши дипломата Зоран Миливојевић оценио је за Косово онлајн да сарадња Загреба и Приштине има дубоке корене, додајући да је то „коалиција која ће бити најјактивнија у покушајима да се позиције Србије и њен утицај на овим просторима сузбију на сваки начин“.
Миливојевић је, коментаришући посету председнице Вјосе Османи Загребу, а затим и заједничку конференцију са хрватским председником Зораном Милановићем, са које су послали поруке о чврстом савезништву Косова и Хрватске, казао да није изненађен таквим ставом.

„Ово није ново, одмах треба рећи да је овоме претходио недавни сусрет двојице премијера, дакле Пленковића и Куртија, то је била потврда специјалних односа. Треба подсетити да то има и једну историјску димензију. Још из времена грађанских ратова на простору бивше Југославије деведесетих година је на неки начин прокламована и учвршћивана сарадња на релацији Хрватска-Косово“, објашњава Миливојевић.

Истиче да је за Хрватску „питање Косова и косовске државности стратешки интерес када је реч о политици Загреба према Србији“.

Зоран Миливојевић (Фото: mc.rs)

„Хрватска то види као довођење Србије у раван, да тако кажем, имајући у виду да позиција Србије доминира на овим просторима и то је нешто што хрватској политици на дуг рок не одговара. Она то покушава да компензује кроз непосредну сарадњу управо са Косовом, као кључним питањем за позицију Србије, за њен међународни положај и државно-правни опстанак. Тако да је то само наставак нечега и потврда нечега што знамо од раније. Иначе, Хрватска је била међу првима која је после Бањске подржала тезу о Србији као терористичкој држави. Видели смо да је у Гранади Пленковић био врло изричит и у ставу да Србија мора да сноси последице. То није заживело, није прошло, зато што већина у ЕУ ипак сматра да је значајнија и већа вредност да се вратимо дијалогу и да се тим путем тражи решење, а не да се Србија кажњава“, каже Миливојевић.

Према његовим речима, кажњавање Србије би одвлачило стране од дијалога и довело у питање могућност ЕУ да посредује.

„Како би ЕУ посредовала у позицији са партнером према коме су уведене санкције, поготово на политичком плану? То би била немогућа мисија и мислим да је свест о томе код великих превагнула, од Немаца па даље. Због тога имамо сада једну динамику у залагању да се вратимо дијалогу и то показује да је ипак дијалог већа вредност чак и од саме Бањске. Због тога мислим да позиви на санкције Србији немају шансе за успех, када је реч о анимирању неког ширег врха ЕУ“, рекао је.

Додаје да сарадња Приштина и Загреб има дубоке корене и дугорочне основе.

„Сасвим сигурно да је то, да тако кажем једна коалиција која ће бити најјактивнија у покушајима да се позиција Србије и њен утицај на овим просторима сузбију на сваки начин. Тако да је ово само један од епизода и потврда једног концепта који има дугорочно значење и не само дубоке корене, него и у смислу да ће то трајати и бити уперено против Београда и у наредном периоду, без обзира како се ствари буду одвијале“, закључио је Миливојевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *