ИН4С

ИН4С портал

Ко заправо кочи Црну Гору – Брисел или Дубаи?

ИН4С илустрација

Недавни споразум између Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата изазвао је бурне реакције, прије свега из Брисела. Умјесто да подржи кораке који би могли донијети инвестиције, посао и економски развој, Европска унија изражава „забринутост“, тражећи да се преиспита да ли је договор у складу са европским правилима и стандардима.

Али поставља се суштинско питање: да ли ЕУ заиста жели добро Црној Гори, или жели да је држи у сталном стању зависности и контроле?

Није спорно да сваки споразум ове врсте мора бити транспарентан, да мора постојати јавна расправа и јасна процјена дугорочних ефеката. Међутим, то ваљда важи и за уговоре са компанијама из ЕУ, а не само када се ради о партнерима са Истока. Када су у питању фирме из западне Европе, често се затварају очи пред нетранспарентним поступцима, приватизацијама сумњивог карактера и утицајем који измиче демократској контроли.

Зашто се онда толико пажње посвећује једном споразуму са УАЕ? Зато што долази ван европске орбите. Зато што није под контролом Брисела. А кад нешто није под контролом, одмах се третира као пријетња, макар се радило и о потенцијално повољном економском партнерству.

Црна Гора је годинама у статусу кандидата за чланство у ЕУ, слушајући лекције о реформи правосуђа, борби против корупције и владавини права. У пракси, добила је замрзнут процес, све строжије услове, и све мање конкретне подршке. Истовремено, кад покуша да сама пронађе начине да оживи економију, одмах слиједе критике и сумње.

То отвара озбиљно питање: да ли Брисел жели Црну Гору као равноправног партнера, или као малу, послушну територију која мора тражити дозволу за сваки већи корак? И да ли је „европска перспектива“ уопште перспектива, или само средство да се овдашњи систем држи под сталним надзором, без реалне шансе за напредак?

Споразум са УАЕ сигурно није идеалан, и потребна је озбиљна анализа његових посљедица. Али он је и повод да се запитамо – ко заиста блокира развој Црне Горе? Онај ко понуди сарадњу, или онај ко је жели спријечити, јер није дио његовог система?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

3 thoughts on “Ко заправо кочи Црну Гору – Брисел или Дубаи?

  1. ЕУ нам толико среће жели,да је Црну Гору претворила у једну од највећих нарко база у Европи.
    Само луд човјек може да помисли да су се онолике тоне кокаина могле пребацити без знања здпада.
    Зато се нико и не хапси главних играча.
    Од тог новца су и финансиране све здпадњачке НВО .
    Треба бит добар комад будале,па помислити да ће Британија давати неком милионе из свог буџета за спровођење демократиј по бијеломе свијету.Ништа се у овом свијету није промјнило од опијумских ратова па наовмо.
    Никад нам ништа неће дати,никад нас нигдје неће примити,и никада ником неће дозволити да у нас уложи неки пристојан новац.
    А код нас ће увјек бити издајника и будала да подрже исте,a све под плаштом непостојеће демократије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<