IN4S

IN4S portal

Književno veče Đorđa Brujića

1 min read
Pogrom i izgoni su, naša istorijska konstanta, o čemu svjedoči cjelokupna srpska poezija, od najstarijih vremena do danas.

U organizaciji NIP Art Pres iz Budve, u pres centru hotela Tre canne u Budvi, promovisana je šesta knjiga „Poslednjeg dana veče!“, Đorđa Brujića pisca, novinara i književnog kritičara iz Podgorice, čiji je izdavač, KZ SNS iz Podgorice.

„Nova Brujićeva knjiga, govori o potonjem progonu i pogrom Srba iz Hrvatske, koji je pjesnik neposredno doživio i tematski je okvir i tema, ovog osobenog poetskog svjedočanstva,“ kazao je govoreći o ovom osobenom književnom svjedočanstvu, književnik Budimir Dubak i istakao:

„Lativši se pomenutog pjesničkog svjedočenja, Brujić je sačekao da prođe vrijeme od tih zbivanja, da bi sa istorijske distance, mogao objektivizovati svoje neposredne doživljaje i viđenja tog tragičnog tragičnog iskustva, kojeg je, prebogata istorija srpskog naroda. Jer, pogrom i izgoni su, naša istorijska konstanta, o čemu svjedoči cjelokupna srpska poezija, od najstarijih vremena do danas.

Đorđe Brujić se pribrojao tom taboru naših pjesnika. Bolna pjesnička pripovijest, koju slijedimo od prve do poslednje pjesme u ovoj knjizi, počinje gotovo idiličnim stihovima:

Hladio se suton, majka je ćutala mirišući vazduh

Blag, mek, beo vazduh…“ 

Međutim, kako je istakao Budimir Dubak, ta vazdušna bonaca je Prolegomena za jedno tragično putovanje u oluji.

Majka, koja silazi „niz niz dirke od stepenica”, najavljuje samotno putovanje „Niz ulicu kao niz vetar, ističe Dubak…

„Napuštanje kuće kao ognjišta bića, početak je trajne egzistencijalne studi koja obuzima obezdomljenog čovjeka i poskitani narod. Put bez odmorišta i zaklona, postaje ‘jedina kuća bez zidova’. U toj tužnoj koloni, samoća je ono što dominantno prati svakog čovjeka, kome se pjesnik obraća gotovo krikom: ‘Čovječe, sami čovjeće’,“ rekao je pored ostalog, književnik Budimir Dubak.

Pjesnik Đorđe Brujić je prisutnima govorio svoje stihove i odgovarao na njihova pitanja.

Đorđe Brujić je objavio knjige: Novi pusti dani, Strah od šuma, Uputstvo za putovanje, Kuća na ledu, Ulica za samoću i Poslednjeg dana veče, a priredio je i dvije knjige. Kao novinar, radio je u redakcijama: Pobjede, Dana, Glasa Crnogorca, Prosvjete, Tanjuga i Politike, a trenutno radi kao novinar i urednik u Srpskim novinama i na Srpskoj radio i televiziji u Podgorici. Dobitnik je više književnih i novinarskih nagrada, saopšteno je iz budvannskog Art Presa.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *