Кључна недеља за односе ЕУ – Русија

У Бриселу ће се током наредне недеље одлучивати о санкцијама према Москви, а исход ће имати дугорочне последице на политичке и економске односе Европске уније и Русије.
Одлука ЕУ о санкцијама Русији зависи од ситуације после кримског референдума.
Министри спољних послова 27 чланица ЕУ састаће се данас у Бриселу да би усвојили списак казнених мера према појединцима који су одговорни за покушај сецесије Крима од Украјине, који је у ЕУ једнодушно оцењен као супротан међународном праву. Како је раније најављено, санкције ће бити усмерене према функционерима кримских власти који су учествовали у расписивању референдума о припајању Русији, као и према особама из најближег окружења руског председника Владимира Путина и обухватиће забрану издавања виза и замрзавање њихове имовине.
Како Тањуг сазнаје, међу земљама чланицама још трају интензивне консултације о томе кога би све требало ставити на “црну листу”, а ЕУ је поново подељена на “јастребове” који желе да на тој листи буде што већи број Путинових сарадника, и на “голубове”, који заговарају опрезнији приступ. У Бриселским дипломатским круговима кажу да Велика Британија, уз Шведску, Пољску и групу балтичких земаља, заговара што оштрији одговор Москви, док су у гупи “голубова” Холандија, Шпанија и Италија, које не желе да жртвују тесне привредне везе са Русијом.
Исти извори наводе да су Француска и Немачка негде између та два пола, а у дискусији индиректно учествују и Сједињене државе, чији су председник и државни секретар ових дана телефоном и лично разговарали са многим европским лидерима.
Санкције које буду изгласане данас, међутим, неће бити и коначан европски одговор на украјинску кризу, јер ће се већ у четвртак у Бриселу окупити шефови држава и влада земаља чланица, а Украјина ће се поново наћи на дневном реду.
Много тога зависи од ситуације на терену после јучерашњег кримског референдума.
Брисел је недвосмислено поручио да ЕУ неће признати резултате кримског референдума.
Из Брисела је претходних дана сасвим недвосмислено поручено да ни ЕУ ни земље чланице неће признати резултате тог референдума јер је он, како се наводи, одржан под будним оком руске армије, а сем тога је супротан украјинском уставу и међународном праву. Уколико се кримски сценарио прелије на југоисточи део Украјине, а руска Дума на седници у среду најави припајање Крима Русији може се очекивати додатно заоштравање односа Брисела и Москве, овај пут са много тежим последицама.