Kinez se zamonašio na Svetoj Gori, dobio ime Amfilohije: Nikada nisam bio tako srećan

Životne priče koje se kriju iza monaha na Svetoj Gori predstavila je grčka televizija „Skaj“ u emisiji „PrimeTime“. Pred kamerama su se našli jedan Kinez koji je postao monah, jedan student iz Soluna koji je odmah nakon diplome izabrao monaštvo, monah koji živi u samoći poslednje 24 godine.
Monah Amfilohije je Kinez koji je odrastao u Australiji, a pravoslavlje je otkrio dok je studirao u Velikoj Britaniji i sada živi u manastiru Ksenofont.
– Nikada nisam bio tako srećan, osim možda onda kada sam bio dete – priča on na grčkom jeziku.
– Teško je, ali poteškoće donose blagoslov. U zajednici imaš sve spremno. Proveo sam 20 godina u zajednici, ali sam uvek želeo da budem sam. Suština monaštva je tišina – priča on.
Ne dopada mu se kako danas izgleda Sveta Gora. Kaže, nekada je bilo drugačije – potpuni mir i tišina, dok je danas dosta komercijalnije.
– Kada sam prvi put došao, mislio sam da živim u snu. Tuga me obuzima što se mnogo toga menja jer ono što se vidi nije prava Sveta Gora. Prava Sveta Gora je skrivena – zaključuje starac Harinton, prenosi Euronjuz.
Kako kaže, njegov posao na Svetoj Gori podrazumeva održavanje manastira. – Pomažem, pripremam ih za službe, stavljam ulje u kandila, jednom nedeljno čistim manastire, šta treba brišem, perem – kaže on i nastavlja: – Bilo je to sve što sam želeo u svom životu, došao sam ovde i zavoleo ovo mesto. To je mesto molitve, vere, ljubavi.
Među monasima je i dvadesetsedmogodišnji Emanuel iz Larise, koji je studirao ekonomiju na Aristotelovom Univerzitetu u Solunu, a potom izabrao Svetu Goru za život. Bavi se uzgojem povrća. – Majka Božija nam pomaže, svake godine imamo proizvodnju i od toga se hranimo. Sada su tu zimske vrste: brokoli, cvekle, praziluk, celer, itd – priča on za emisiju PrimeTime sa njive koju obrađuje. Naglašava da “životne poteškoće postoje svuda”.
– Dovoljno je da to radiš s ljubavlju i entuzijazmom za Boga i manastir, tada je sve lako – ističe.
Kako kaže, jako se lepo osetio kada je prvi put posetio Svetu Goru.
– Bog je svuda u celom svetu, ali ovo mesto ima nešto drugačije od ostalih, zaključio je.
U emisiji je govorio i starac Harinton, jedan od takozvanih monaha kelijaša, koji je došao na Svetu Goru 1974. godine, sa samo 15 godina.
– Prvo što sam uradio jeste da sam napravio ovaj prozor kako bih imao prirodno svetlo – kaže on o keliji Svetog Đorđa, čiji je starešina.Prvi dokument, posebna isprava koju ima u svojoj keliji, datira iz 1664. godine, ali “kelija je sagrađena najumanje 100 godina ranije”.
(Novosti)
Ali je i dalje Kinez. I treba tako da bude. Vera je lična stvar i ne sme se zloupotrebljavati.