ИН4С

ИН4С портал

Кинешма – град ваљенки, руске традиционалне зимске обуће

У Русији нема много места која су сачувала оригиналну стару архитектуру.  Град  Кинешма из 15. века у Ивановској области посебно је место које сваке године привлачи на хиљаде туриста

Кинешма

Пише: Остоја Војиновић

У Русији нема много места која су сачувала оригиналну стару архитектуру.  Град  Кинешма из 15. века у Ивановској области посебно је место које сваке године привлачи на хиљаде туриста. Почев од маја, бродови који крстаре Волгом заустављају  се у овом граду и праве паузу од 15 од 18 часова, и свакако је потребно посетити ово занимљиво место, где можете видети како су живели руски трговци пре неколико векова. Кинешма представља изузетну дестинација током крстарења Волгом.

Кинешма је град са око 80.000 становника, који се простире пуних 15 километара дуж Волге. Налази се на око 400 километара североситочно од Москве. Град и читав округ у 19.веку називани су “Швајцарска на Волги“ због природе овог региона који обилује великим плаветним воденим површинама и смарагдно зеленим шумама, баш као Швајцарска. Недостају само планине ради потпунијег утиска. Кинешма представља  и други по величини индустријски центар у Ивановској области, после самог Иванова.

Историја Кинешме почиње у 2.веку пре нове ере, када је угро – финско племе Мерјана у горњем току Волге формирало своје насеље, дали су му назив Кинешма, што је у преводу значило “тамна дубока вода“. Прво помињање насеља на месту савременог града потиче из 1429. године. У граду је 1760. године саграђен један храм, четири цркве и два манастира, да би касније, 1871. године железница повезала Кинешму са Москвом стварајући тако даље услове за развој и трговину.

Кинешма је преживела најезду Монгола, војску Ивана Грозног и пољску интервенцију, чак је и из Великог отаџбинског рата изашла неоштећена. Дрвени део града је неколико пута горео, али су многа здања од камена прилично добро очувана, као и оригинални план улица. Центар Кинешме налази се на листи историјских знаменитости Русије. Када уђете у њега, стичете утисак као да сте кренули на екскурзију у 18. век.

Кинешма – поглед са Волге

Оно што привлачи пажњу су типичне трговачке куће на спрат. Приземље им је направљено од камена и било је предвиђено за потребе домаћинства. Власници су живели на дрвеном спрату, који је био далеко удобнији и комфорнији. Нека од ових здања се још увек користе.

Током шетње по граду могуће је приметити димњаке од црвене цигле и фабрике из доба када је Кинешма била позата као град занатлија који су производили робу од текстила и коже.

Већ раније је поменуто да реч „кинешма“ у преводу значи „дубока тамна вода“. И заиста, вода је од давнина имала велики значај за живот овог града. Главна пешачка улица  добила  је назив по реци Волги. Волшски булевар је одмах изнад Волшког кеја, почиње од речне луке и пролази кроз најважније делове града. На њему се  налазе ресторани са руском кухињом и локалним специјалитетима – чорбом и кинешманским прженим уштипцима са пуњењем од меса.

Ваљенке израђене у Киншеми по чему је овај град најпознатији, некада су се такмичиле са ваљенкама у Јарослављу и Костроми за најбоље ваљенке у земљи. Ваљенке (рус. валенки) представљају  руску традиционалну обућа, препознатљиви симбол Русије, попут лутке бабушке (матрјошке) или самовара за чај. Ваљенке су вунене чизме које су се некада носиле као заштита од хладноће, а данас представљају и модни детаљ. Имају исти облик ( нема леве и десне),а да би дуже трајале, преко њих су се носле каљаче, а данас се праве са јаким гуменим ђоном који се не клиза на леду.

Ваљенка

Производња ваљенки у Кинешми поново је актуелна и данас. Израђују се фабрички у селу Кисљачиха, а  позната породица Соколов прави их ручно користећи стару технологију.

У Кинешми постоји и Музеј ваљенки, отворен 2012.године од стране овдашње занатлијске породице Соколов. Музеј представља највећу колекцију ваљенки у Русији. Валериј Соколов направио је најмање руске зимске чизме на свету, величине свега 9 милиметара, и највеће, величине 168 сантиметара.

Са овим градом су повезани живот и рад чувеног композитора Александра Бородина и драматурга Александра Островског. У Киншеми је 1897.године основан један од најстаријих театара у унутрашњости  Русије  – Театар драме А.Островског. Театар је основан уз учешће породице чувеног писца, а 1978.године се преселио у нову модерну зграду. У оквиру театра се налази и музеј о његовој историји.

Мештани Кинешме су изразили поштовање према великом писцу тиме што су његово име дали позоришту и што сваке године сезону отварају његовом драмом. У близини Кинешме, у Шеликову налази се вила Островског где је отац руске драматургије написао већину својих позоришних комада. Он је био судија у овдашњем суду, тако да су његове приче засноване на стварним догађајима за које је он знао, и на стварном животу трговачких породица.

Музеј ваљенки

Кинешму као стари град карактеришу врло живописне улице у којима су сачуване зграде из времена Островског. На некима само треба обновити фасаде, док се на зидовима дрвених кућа могу видети предивне резбарије. Кеј поред Волге омиљено је шеталиште мештана и туриста. Земљани насип потиче из 15.века. И сам писац Островски шетао је тим кејом, а на њему је сниман и познати руски филм по драми Островског “Девојка без мираза“.

 

 

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *