Кинески амбасадор Ли Минг: Пекинг подржава мултиполаризацију, подржаваћемо развој Србије
1 min read
© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bs
Свет улази у нови период турбуленција и трансформација, а глобални економски раст остаје слаб, док је у фокусу међународне пажње увек перспектива за економски развој Кине, као друге највеће светске економије, указује кинески амбасадор Ли Минг у ауторском тексту за “Политику”.
Он се каже, радује и што је економски развој Србије у 2023. години остварио изванредне резултате, што је БДП порастао за 2,5 одсто у односу на претходну годину и “достигао 69 милијарди евра што је међу најбољим резултатима у Европи”.
“Последњих година често стижу вести о успешној практичној сарадњи Србије и Кине, као што је потписивање Споразума о слободној трговини. Према статистици кинеске царине, трговинска размена две земље је 2023. године износила 4,35 милијарди долара што је повећање од 23, 7 одсто у односу на претходну годину”, наводи Минг, додајући да је до трећег квартала 2023. године Кина остала на првом месту по висини улагања у Србију, а бројни пројекти сарадње, попут Железаре Смедерево ХБИС бележили су успех и напредак “доносећи опипљиве користи за развој Србије и локално становништво”.
Кина је, како он истиче, спремна да настави да активно подржава економски и друштвени развој Србије и продубљује напоре за практичну сарадњу у различитим областима како би заједно, на путу ка модернизацији подизали кинеско-српско стратешко партнерство на још већи ниво.
Минг, позивајући се на податке Националног бироа за статистику Кине, наводи да је БДП Кине забележио раст од 5,2 одсто у односу на претходну годину и достигао 120 трилиона јуана (око 15,7 трилиона евра) што је, како каже, најбољи аргумент о неоснованости теорије о кинеској стагнацији.
“Основе кинеске економије се непрекидно побољшавају и неће се променити тренд дугорочног унапређења. У погледу индустријских делатности, Кина је једина земља која покрива све категорије према класификацији УН”, истиче Минг.
Додаје да је Кина, по обиму прерађивачке индустрије већ 13 година узастопно прва у свету, а производна вредност чини 28,7 одсто глобалне прерађивачке индустије.