ИН4С

ИН4С портал

Кина скоро претекла САД као главни трговински партнер Њемачке

1 min read

Фото: ДАН

Кина је у првој половини године готово престигла Сједињене Америчке Државе (САД) на позицији главног трговинског партнера Њемачке, показали су прелиминарни подаци њемачког Завода за статистику.

Статистички подаци показују да се њемачки извоз у САД смањио под утицајем виших царина, преноси SEEbiz.

У периоду од јануара до јуна, вриједност њемачке трговине са САД-ом износила је 126,5 милијарди евра, а са Кином 125 милијарди евра, према сезонски и календарски прилагођеним подацима Дестатиса.

„Иако су САД успјеле да одбране позицију најважнијег трговинског партнера Њемачке, предност у односу на трговину са Кином изузетно је мала“, изјавио је економиста њемачке Комерцбанке Винсент Стамер.

Мјесто највећег њемачког трговинског партнера САД су преузеле прошле године, када су с врха свргнуле Кину, која је ту позицију држала осам узастопних година. До смјене је дошло у тренутку када је Берлин настојао да смањи зависност од Кине, наводећи политичке несугласице и оптужујући Пекинг за непоштене трговинске праксе.

Трговинска динамика поново се промијенила почетком године када се Доналд Трамп вратио у Бијелу кућу и поново увео царине. Према трговинском договору који су САД и ЕУ постигли у јулу, на увоз већине производа у САД плаћаће се царина од 15 одсто.

Вриједност њемачког извоза у САД износила је у првој половини године 78,9 милијарди евра и била је 3,1 одсто нижа него у истом периоду прошле године.

Њемачки увоз из САД-а достигао је вриједност од 47,6 милијарди евра и био је већи за 3,5 одсто у односу на првих шест мјесеци прошле године. Према процјенама Комерцбанке, америчке царине успориће њемачки извоз у САД за 20 до 25 одсто у наредне двије године.

Вриједност њемачког увоза из Кине порасла је у првој половини године за 11,2 одсто на годишњем нивоу, достигавши 83,3 милијарде евра.

С друге стране, вриједност њемачког извоза у Кину пала је 13,5 одсто, на 41,7 милијарди евра, будући да њемачки извозници имају све више проблема због појачане конкуренције кинеских произвођача.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *