Кина пре и после Аљаске – СРБИЈА ДО ШАНГАЈА
1 min read
“Пре неколико дана одржан је састанак на Аљасци између високе кинеске и америчке делегације, где је Кина рекла Америци да нема више право да говори с њом са позиције силе и да то право никад није ни имала, али да је Кина сада решила да то каже јавно. Од сада прихватају само равноправни разговор и то је означило улазак у нову еру” – рекао је Александар Павић, политиколог у новој епизоди емисије “Србија до Шангаја”.
Студент Филип Филиповић, овог пута јавио се уживо са улица Шангаја, тачније преко пута места Пу Донг, које је пре само 40 година био мочвара и који су кинези искористили и на том месту изградили нови мотор кинеске економије. Филип Филиповић нам је кроз историјске чињенице предочио какви су и како су текли односи Запада и Кине, ако и колико су им штете нанели Јапанци.
“Често кажем да оно што је код нас био Јасеновац, то је Јапан урадио Кинезима. Убили су им 300 хиљада људи у граду за само шест недеља. Јапанци још нису признали злочин” – каже Филиповић.
Филип Филиповић истиче да је Запад од Кине тражио контролу над порезом за увоз и да су целу царину контролисали Британци и Американци.
“На челу кинеске царине био је Британац. Кинези 100 година нису имали контролу над својом царином. Западњаци су тражили екстериторијалност и тражили су од Кине одштету од 980 милиона килограма белог сребра” – наводи Филиповић.
Филиповић наводи да је Британија кроз пљачку Кине изградила целу своју индустрију у почетку ХХ века.
“Проблем са Хонг Конгом је почео због Британаца, као и проблем са Тибетом. Британци кад су хтели да отворе кинеско тржиште и да иду према Западу Кине, плашили су се утицаја Русије, јер је Русија тада била јака и хтела је централну Азију и зато су Британци подржали тадашњег тринаестог Далај Ламу да се одцепи од Кине” – сматра Филиповић.
Nas RUSA i Kineza 2 milijarde.
Smrt FASIZMU NATO-Zapad.
Vaskrsnuce Istorijska Njegoseva Crna Gora Srpska Sparta.