ИН4С

ИН4С портал

Карл Билт: Високи представник у Босни – дио проблема

Босни би требало да буде много боље него што је 26 година након завршетка рата

Карл Билт

У свом тексту за на веб страници међународне медијске организације Пројект Синдикат, Билт каже да „националистичка ривалства и раширена корупција и даље спутавају Босну и Херцеговину” и да се земља сада поново налази дубокој политичкој кризи због које међународна заједница „мора да преиспита и разјасни сопствену улогу, стварајући услове да босански лидери коначно седну и реше компромисе који су потребни да би земља успела.„

„Босни би требало да буде много боље него што је 26 година након завршетка рата,” навео је Билт, уз претходно подсећање на историју и последњи рат.

„Реторика се појачава са свих страна, што доводи до позива Кристијана Шмита, високог представника ЕУ за Босну и Херцеговину, на још једну међународну интервенцију,” наводи Билт.

Сматра, међутим, да је ово, како каже, погрешан лек за оно што тишти БиХ.

„Један од фактора тренутне политичке кризе је контроверзни нови закон о забрани порицања геноцида, који је прошлог лета наметнуо одлазећи високи представник међународне заједнице само неколико дана пре него што је напустио функцију. Босански Срби су одмах одговорили повлачењем са заједничких државних функција, а Додик је од тада постављао оштре ултиматуме,” пише Билт.

Сматра да Додиково позивање на одвајање Републике Српске од БиХ, како каже, не треба схватити озбиљно.

„Уосталом, и Србија и Русија су јасно позвале да се поштује територијални интегритет Босне,„ подсећа Билт

Међутим, криза је, како наводи, продубила националистичке поделе у Босни и „нагласила конфузију у срцу претпостављене улоге међународне заједнице у земљи.„

Стога, Билт пита да ли би „Босна требало да буде протекторат у којем међународна заједница може да смишља, намеће и спроводити одлуке по својој вољи или је то заиста суверена земља која би сама требало да решава своје проблеме.

„На неки начин, функција међународног високог представника – позиција коју сам ја био први имао након рата – је од дела решења је постала део проблема. Са бошњачке стране, његово присуство позива на сталне захтеве за предузимање међународне акције против невољних босанских Срба или босанских Хрвата, док код ових група улива страх да ће таква акција заиста бити предузета. Резултат је парализа и неповерење, јер ниједна страна не осећа потребу да седне и изнесе тешке компромисе потребне да би земља успела,” каже Билт.

Оценио је да је један од главних фактора у тренутној кризи општих избора у БиХ ове године, те да су на локалним изборима 2020. године опозиционе странке оствариле импресивне резултате против доминантних националистичких снага у Сарајеву и Бањалуци.

„Бојећи се даљих губитака, националистички лидери са свих страна жељни су да створе нову кризу како би уплашили и мобилисали своје базе,” пише Билт и додаје да је од кључне важности да се општи избори одрже како је планирано, али да након тога међународна заједница треба да преиспита свој приступ БиХ.

„Ако није спремна да преузме пуне протекторска овлашћења, требало би да се повуче и остави лидере земље да невољно реше ствари сами. Тај процес ће бити спор и тежак; али то се мора догодити пре или касније ако Босна жели да има икакве шансе да функционише као суверена земља,” навео је, између осталог, Билт, преноси Танјуг.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Пентагон оптужује Русију: Траже повод за инвазију на Украјину, спремају операцију под туђом заставом

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Карл Билт: Високи представник у Босни – дио проблема

  1. Па кад ова битанга прича о корупцији а не види себе у самоме центру онда је то ИДИОТИЗАМ . Много је он Долара ставио у свој џеп који су му пунили муслимани . Он мисли да свијет за то не зна .

  2. Чак је и овом декларисаном прогонитељу Цркве јасно да ће његови пајташи ускоро бити истерани из Босне корбачом, зато им и саветује да је боље да оду сами.

  3. Још једна варалица која би требало да умири ситуацију. Знамо се добро мистер Билт.

  4. Nemiri u Bosni su uvjek bili ,ali najvise kada su se mijesali Austrijanci i Njemci,jednostavno oni ne rzumiju stvri a hoce da ih resavaju,iz istorije znamo kao su se te stvaru resavali kada oni hoce da se pitaju!Poraze kojee su ovdje pretrpljeli ne mogu da zaborave,da li su se zazeljli rata,licno mislim da ne ali ipak natavljaju po starome!Smit mora da ide a Bosna neka samo odlucuje kako ce dalje i s kime!
    Tako se jedna od vecih pobuna desila se u Boki kada je Austrija krenua da regrutuje narod za svoju vojsku,prije njih to niko nije radio ali oni su krenuli znamo kako su zvrsili,ali nazalost i danas nastvaljaju gdje su stalin1918 45 i devedesetih !
    Da li je moguce da su toliko slijepi i da njih sto se geopolitike niko ne pita!

    11
    1. Све си добро рекао осим „само“ пар ствари: Додик и његови пајташи су мжда и милијарде марака „легално“ исисали из РС. Он нема мудри, благи политички наступ „једно мисли друго ради“, него као кочијаш вређа све редом и распирује ситуацију, а народу је доста 914-те, 41. и 90-тих.

      Он води шибицарску политику. Није лако Вучићу са њим. Што се надлежности тиче – лично он их је много пренио, војску рецимо. Додик је класични шибицар. Политика је вештина могућег, а не вештина немогућег. Рат може свако да изазове, треба остварити циљева у миру.

      1. Vidi se da si Niko ! Ti bi volio da ti životom upravLJaju muslimani / ako već kao Niko nijesi musliman / ,e Srbi iz RS ne žele po cijenu života da im upravLJa neko poput Bakira ili Kurtija .I potraži na forbsovoj listi najbogatijih predsjednika svijeta ima li Dodikovog ili Đukanovićevog imena i prezimena ?I ta tvoja ključna riječ ,,možda“ znači da sumnjaš na nešto što je već viđeno kod Đukanovića,ali ni jedan dokaz za Dodika NEMAŠ ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *