Каменовани владика

Живот сваког истинског хришћанина носи у себи траг Крста – страдање, али и васкрсење. Мало је оних који су то живјели тако пуно, тако ћутљиво, а тако снажно као владика Иринеј Ћирић. Његов живот није само биографија – већ и свето предање о вјери, служењу и отпору злу.
Рођење и рано образовање – темељи мудрости и вјере
Иринеј Ћирић је рођен 6. априла 1884. године у Сремским Карловцима, у породици дубоко укоријењеној у српску духовност и културу. Већ као младић показује изузетан ум, те након завршене Карловачке богословије наставља школовање у Швајцарској и Аустрији – студирајући теологију и философију у Цириху, Берну и Бечу.
Иако образован на Западу, Иринеј није постао интелектуалац одвојен од народа. Напротив – његово школовање само је учврстило његову жељу да се врати, служи, просвјетљује и води. Постаје професор, а затим и ректор Богословије у Сремским Карловцима. Његов дар за педагогију и дубока вјера остављају снажан утисак на генерације будућих свештеника.
Епископска служба – пастир међу народом
Године 1922. хиротонисан је за епископа бачког у Саборној цркви у Новом Саду. Од самог почетка, владика Иринеј показује да епископство не сматра почасним звањем, већ служењем. Гради мостове повјерења између Цркве и народа, обновља храмове, подржава школство, и посебну пажњу посвећује сиротињи, дјеци и породицама у невољи.
Његов стил није био громогласан, већ тих и постојан. Као прави пастир, увијек је био међу својим народом – било на празник у храму, било на сеоској ливади, било у болници, било у затвору.
Други свјетски рат – испит вјере и човјечности
Најтежи тренуци у животу владике Иринеја дошли су са окупацијом током Другог свјетског рата. Нови Сад, као дио мађарске окупационе зоне, постао је мјесто страха, насиља и геноцида. Позната Рација 1942. године, у којој су Мађари убијали Србе и Јевреје, потресла је цијели град – али је један глас усталачки проговорио.
Владика Иринеј, иако свјестан опасности, јавно је протестовао против злочина. Није штедио ни своју безбједност да би помогао другима: преко својих канала организовао је спасавање Јевреја, Срба, чак и Мађара који су били против режима. Давао је уточиште, храну, папире, молитву.