Како живе руска села на граници са Украјином? Гувернер Курске области: Ситуација је напета, украјинске трупе свакодневно гранатирају руска насеља
1 min read
фото: ТВ Мост
Од почетка руске војне специјалне операције у Украјини, Курска област је постала један од региона који је редовно изложен гранатирању са украјинске стране. Неки локални становници су стога одлучили да напусте погранични појас, али многи и даље остају у својим домовима. Гувернер Курске области Роман Старојт је за Газета.ру говорио о животима људи на овим територијама, штети која је начињена због напада Оружаних снага Украјине и сарадњи са ДНР.
Планира ли се у блиској будућности евакуација становништва са територија уз границу? Постоји ли такав захтјев самих становника? Да ли је могуће ово спровести?
Роман Старовоит: Држимо ситуацију у пограничним областима под контролом и благовремено реагујемо на промјене. „Жути“ режим пријетње од тероризма тренутно је на снази широм Курске области. У већој мјери, то је неопходно за начин рада електроенергетских служби. Успостављени су осматрачки пунктови на којима се налазе војска и полиција, а појачано је патролирање насељима.
Нема потребе за евакуацијом са пограничних подручја. Али разумијемо страхове људи који живе у селима уз државну границу. Из насеља у близини границе – до око 5 км од границе – пружамо онима који желе могућност да оду. Мјештани пограничних села који су донијели такву одлуку могу се обратити управи своје општине. Људи ће бити бесплатно смјештени у центре за привремени смјештај.
Имате ли потешкоћа и да ли постоји забрана посјете пограничним селима?
Слобода кретања грађана је неотуђиво право грађана. Али постоје неке нијансе боравка у пограничној зони.
Курјанци који су регистровани и стално бораве у таквим насељима могу тамо слободно и неограничено да бораве. Другима је то теже. У складу са важећим законодавством, они морају издати посебну пропусницу за гранични појас. Да бисте то урадили, свакако морате контактирати граничну службу.
Министарство одбране је 30. маја послало додатне снаге у Курску област. Да ли се због тога промијенила безбједносна ситуација у региону?
Ситуација у пограничним областима Курске области остаје напета.
Министарство одбране Русије послало је додатне снаге – наоружање и војску – у област Курск како би осигурало безбједност становника региона. Ојачане противваздушне ракетне и артиљеријске јединице, јединице електронске обавјештајне службе. Војна авијација је укључена у патролирање граничним појасом.
Ипак, има провокација. Има гранатирања насеља, са стране Украјине било је случајева коришћења квадрокоптера који су бацали експлозивне направе. Конкретно, 19. јуна, дрон у Беловском округу је гранатирао подручје фарме Кучеров. Због тога су на кући поломљени прозори и оштећена ограда. Ујутро 17. јуна погранично село Гордејевка у Кореневском округу је испаљено из минобацача – оштећени су прозори на велики број домаћинстава.
Приликом гранатирања територија Курске области, јединице Граничне страже ФСБ и Министарства одбране Руске Федерације одмах предузимају узвратне мјере за сузбијање ватрених тачака. Ово омогућава откривање непријатељског ватреног оружја и његово неутралисање.
Да ли се планира наставак јачања одбране Курске области?
Оправдано је увођење додатних јединица Оружаних снага Руске Федерације за заштиту становништва који живи у пограничном појасу.
У блиском смо контакту са Министарством одбране и обавештајним агенцијама, свакодневно координирајући све послове на обезбјеђењу безбједности у региону. Успостављена је интеракција са командом војног гарнизона и агенцијама за провођење закона и утврђена процедура у случају ванредних ситуација.
Колико је становника из пограничних региона отишло од почетка специјалне операције? Колико је људи напустило регион у цјелини?
„До данас је више од 200 људи који живе у пограничним областима одлучило да се одсели код својих рођака. Према последњим подацима, још 14 људи је искористило понуду и смјестило се у центре за привремени смјештај.
Како оцјењујете степен безбједности у региону? По вашем мишљењу, напуштање региона је исправна одлука или није неопходна?
Сигуран сам да у тренутној ситуацији нема потребе да напуштамо регион. Економска ситуација је стабилна, безбједност обезбеђује Министарство одбране Руске Федерације. Групација која покрива погранична подручја нашег региона је значајно повећана. Чинимо све што је у нашој моћи да обезбједимо безбједност Курска.
Граничари, полицајци и службеници Националне гарде контролишу улазак и привремени боравак грађана у пограничном појасу, прегледају возила, спроводе мјере филтрације и инспекције заједно са Федералном службом безбједности Русије у Курској области, а постављени су и контролни пунктови. Оперативна ситуација у пограничним подручјима прати се даноноћно. У случају инцидената јавност ће бити обавјештена.
Свако има право да донесе сопствену одлуку и одлучи да ли жели да остане или ипак да оде, узимајући у обзир тренутну ситуацију.
Почетком јуна отишли сте у ДНР, гдје сте потписали споразум о сарадњи. Према вашим ријечима, Курска област ће „преузети патронат“ над Первомајским округом републике. Шта то значи? Да ли ће средства за рестаурацију Донбаса бити издвојена из регионалног буџета?
Дакле, 6. јуна боравио сам у радној посјети Доњецкој Народној Републици. Главни циљ путовања био је упознавање са Первомајским округом, над којим је Курска област преузела покровитељство. Намјере нашег краја, да помогнемо у обнови општине – биле су законски утврђене. Успјели смо да обиђемо и друштвене објекте гдје је наша помоћ прије свега потребна.
У селу Мангуш, Первомајски округ, поправљен је вртић, који је већ почео са радом. У прољеће је постојао привремени смјештајни центар за становнике територија. Започели смо и са ремонтом локалне школе. Такође је потребно обновити школску зграду, која је погођена тенком, у Стародубовки.
Планирамо и обнову фабрика малтера и асфалта, поправку путева, стамбених објеката оштећених током гранатирања. Поред тога, потребно је припремити објекте социјалне инфраструктуре за грејну сезону, затворити оштећене термичке контуре зграда.
Колико је новца већ потрошено на рестаурацију објеката и територија Курске области уништених гранатирањем Оружаних снага Украјине?
„Нажалост, велике штете су начињене. Велики број објеката је оштећен. Сада је скоро све поправљено, остало је неколико мањих радова.
Током мартовског инцидента са војном опремом у селу Тјоткино, округ Глушковски, оштећени су друштвени објекти – здравствене, образовне и културне установе, зграде и објекти шећерне и дестилерије, као и стамбени објекти.
Штета је износила око 70 милиона рубаља. Средства за рестаурацију издвојена су из резервног фонда администрације Курске области.
Било је и разарања усљед вишекратног гранатирања од стране Украјине у селима Алексејевка и Дроновка у округу Глушковски, селу Воробжа у округу Суџањ. У Тјоткину је обновљен друмски мост преко ријеке Сеим. Извођачи радова су већ поправили кровове на више од 20 кућа у Теткину, застаклили више од 100 домаћинстава. У Дому културе, школи, вртићу и болници, замењени су прозори и обновљен кров.
Инжењерска инфраструктура је обновљена у најкраћем могућем року: трафо-станица на царинском пункту, гасовод средњег притиска и електричне мреже.
У селу Алексејевка током гранатирања оштећене су стамбене зграде, куће и школе. Током гранатирања села Воробжа оштећена је и школа и многи стамбени објекти.
Извор: Газета.ру

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

