ИН4С

ИН4С портал

Како међународни експерти виде Црну Гору: Жариште шверца цигарета и дроге

Шверц цигарета је главни облик организованог криминала на Балкану. Средиште је Црна Гора, гдје се праве и лажне марке цигарета производе и затим кријумчаре преко луке Бар у различите земље ЕУ, на Блиски исток и у Африку.

шверц цигарета, илустрација

Шверц цигарета је главни облик организованог криминала на Балкану. Средиште је Црна Гора, гдје се праве и лажне марке цигарета производе и затим кријумчаре преко луке Бар у различите земље ЕУ, на Блиски исток и у Африку.

То, између осталог, пишу представници Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала у извјештају о жариштима организованог криминала у шест земаља Западног Балкана Албанији, Босни и Херцеговини, Косову, Црној Гори, Сјеверној Македонији и Србији.

Црногорске цигарете се шверцују широм региона. Цигарете се, такође, нелегално производе у Босни и Херцеговини, Србији и на Косову. Затим се кријумчаре у Црну Гору, одакле настављају, са црногорским цигаретама, ка Европској унији и даље. Однедавно, Косово* је постало нови регионални центар дистрибуције цигарета. Велике количине се даље шверцују одатле у Србију, Сјеверну Македонију и Бугарску, а затим транспортују кроз порозну границу ка Црној Гори, наводи се у тексту организације чије је сједиште у Женеви.

Наводи се да је Бар познат као жариште шверца цигарета иностране марке наводно стижу преко Бара за реекспорт, док се цигарете произведене у Црној Гори транспортују из Бара.

Лука Бар

Током 2018. било је заплијењено више од 43 милиона цигарета које су ушле у луку Бар. Тешко је изнијети процјену количине фалсификованих цигарета (наводно произведених у фабрикама у Подгорици и Мојковцу), које се отпремају из Бара. Извор близак службеницима луке каже за ГИ да је извоз цигарета толико велики (и повезан са утицајним људима) да у луци наводно постоје складишта која су искључиво намијењена за чување шверцованих цигарета, док се приватне компање баве пуњењем и пражњењем контејнера. Толико разрађен посао могуће је остварити једино у дослуху са луком и царинским службеницима и полицијом, преносе „Вијести“.

Пише да су, наводно, кланови „Мојковац“ и „Гранд“ највеће групе умијешане у шверц цигарета из Бара: „И претпоставља се да остварују блиске контакте са важним личностима у Влади и безбједносним службама“. Цигарете које се утоварују у Бару одлазе углавном у Либију, Египат, Либан и на Кипар.

Према подацима из истраге коју је провела Европска служба за сузбијање превара, бродови стижу празни на предвиђену дестинацију, док цигарете највјероватније заврше преусмјерене на црном тржишту ЕУ. Цигарете бивају или илегално истоварене на територији ЕУ или се пребацују на друге бродове на отвореном мору, ван домашаја царина или обалских патрола, одакле се шверцују назад у ЕУ…

Од почетка 2015. пресретнуто је осам бродова са важним теретом цигарета натоварених у Бару због кријумчарења цигарета у Грчку и Шпанију. На шест бродова пронађене су цигарете чије је одредиште била Либија, један је пловио ка Кипру а један ка Либану. Свеукупно, конфисковано је готово 350 милиона цигарета које су превозили ти бродови, што износи скоро 70 милиона евра када се урачунају царињење, такса и порез на додату вриједност

Међутим, то је само врх леденог бријега. Наводно, сваке године се из Луке Бар прошверцује 600 контејнера цигарета.

У дијелу извјештаја названом Прича о два клана, аутори опширно пишу о сукобу шкаљарског и кавачког клана и наводе да је крвава размирица букнула 2014. у црногорским јадранским лукама због контроле лукративне трговине кокаином (између осталог).

шпверц дроге

Ланац насиља с поруком ‘око за око, зуб за зуб’ између шкаљарског и кавачког клана названих по селима у которској општини обухватао је убиства и коришћење експлозива, бомби и снајпера. Затим је ескалирао, тако да су се многе криминалне групе из Србије и Црне Горе умијешале стајући на једну или другу страну. Раздор је за посљедицу имао деструктивни траг дуж прелијепе црногорске обале, на десетине мртвих у Црној Гори и Србији (већина случајева је остала неријешена), као и неконтролисано насиље у иностранству о чему свједочи инцидент са пуцњавом у Бечу,у децембру 2018. године.

Црногорска обала има бројне одлике због којих слови за жариште шверца, рачунајући ту и локацију, добру инфраструктуру, политичку залеђину и спремну чету младих људи са готово непостојећим одрживим алтернативама, наводи се у тексту.

Констатују да је прије више од десет година већи дио шверца дроге у региону контролисао уједињени которски клан, који је био повезан са добављачима кокаина у Јужној Америци, као и са италијанском мафијом.

Hapšenja, Ubistvo
Са мјеста убиства

…Али онда се суочио са кризом водства. Драган Дудић (Фриц) ‘бизнисмен’ и криминалац са ј аким везама са политичарима, бизнисменом Родољубом Радуловићем и Дарком Шарићем (балканским ‘краљем кокаина’) убијен је у которском кафићу у мају 2010. године.

Објашњава се да је унутрашњи рат почео због упражњеног мјеста лидера, када је један од чланова групе Горан Радоман био означен као кривац за нестанак више од 200 килограма кокаина у Валенсији.

То је довело до унутрашњег рата и подјелу некада моћне которске групе на два клана кавачки и шкаљарски…То је покренуло крваву размирицу која до данас траје. Жестина сукоба може дјелимично бити објашњена количином новца који је био у игри. Процењу је се да килограм кокаина у Западној Европи може донијети приход у вриједности 75 000 80 000 евра, од чега црногорске групе узимају само око половину суме. Остатак се троши на оригиналну набавку (око 2 000 по килограму), међународну испоруку и међугранични транспорт (18 000 – 20 000) као и на складиштење и дистрибуцију (око 13 000).

Наводи се да насиље није прекинуто ни послије хапшења лидера шкаљарског клана Јовице Вукотића у Турској, у септембру 2018, и вође кавачког клана Слободана Кашћеланина у Прагу, у децембру 2018. То потврђује убиство Владимира Рогановића у децембру 2018. у Бечу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Како међународни експерти виде Црну Гору: Жариште шверца цигарета и дроге

  1. Црну Гору сви једнако виде, јер сви добро знају шта се у њој ради. Али овима споља одговарају марионете да лако управљају њоме, и подржавају такво стање. Привреда потпуно замијењена криминалом. Закон не постоји. Огроман је број дилера и државно полицијских доушника. Црна Гора је промијенила свој лик и не личи више на себе. Остало је да се још понешто прода од територије и онда ће јој ти исти странци забранити и име.

  2. A vamo za partijsku telad prica o malignom uticaju Rusije i velikosrpskom hegemonizmu koji prete da prozderu najmladju demokratiju u evropi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy