IN4S

IN4S portal

Kako je jedan srpski heroj zaustavio čitav puk Austrougara

1 min read
prvi svjetski rat srpski vojnik

Prvi svjetski rat, srpski vojnik

Prvi-svetski-rat-Beograd-Ada-Ciganlija-srbin-info-650x374Austrougarski reflektor na obali Save naspram Ade Ciganlije bio je početkom Velikog rata noćna mora Beograda. Njegov svjetlosni snop je kao avetinjski prst obilježavao mete austrougarskoj artiljeriji, koja je 24 časa dnevno tukla srpsku prestonicu i položaje njegovih branilaca.

S druge strane, noćna mora Poćorekove Balkanske vojske bila je Ada Ciganlija i danas nepostojeća Mala ada ili Zanoga. Na riječnim ostrvima i Savskom pristaništu odigrale su se prve bitka Prvog svjetskog rata. U noći između 28. i 29. jula 1914. austrougarski desant preko Save zaustavili su dobrovoljci-četnici Sremskog dobrovoljačkog odreda, sastavljenog od Beograđana, starih četnika iz balkanskih ratova i đaka iz srpskih krajeva u Austrougarskoj.

Njihova imena i slavna djela su na sramotu Beograda i Srbije zaboravljena, kaže baka Živka Milutinović, unuka Ilije Vlajića iz Žarkova, jednog od junaka odbrane Beograda. Ona godinama pokušava da ubjedi opštinske i gradske vlasti da bi bio red da Ilijino ime ponese neka ulica na Banovom brdu ili Žarkova, koje su izgrađene dobrim dijelom na konfiskovanoj imovini ratnog heroja.

Njegov Sremski dobrovoljački odred bio je uvjek tamo gdje se najviše ginulo, a po njemu ni sokače ne može da se nazove. U Žarkovu se s koljena na koljeno prepričava dedin podvig kad je „ugasio“ austrougarski reflektor.“

„Na početku rata on je bio na Adi i jedne noći je preplivao Savu s bombama kojima je polupao reflektor, prekinuo noćno bombardovanje i izazvao paniku kod Austrougara. Od dede su pomislili da je srpska ofanziva“, priča Živka Milutinović.

Ilija je kasnije bio i u posadi čamaca u kojima su srpski vojnici, sa budućim vladikom dr Nikolajem Velimirovićem, preplovili Savu i oslobodili Zemun u septembru 1914. godine. Kad im je zbog druge austrijske ofanzive na Drini naređeno da se vrate na savske ade, za njima se uputio čitav 32. honvedski puk.

Opšti austrougarski napad ustremio se 20. septembra na Malu adu, ostrvce-grudobran čiji su branioci stajali i ginuli u rečnom mulju. Alaski čamci su uprkos vatri s monitora dovozili pojačanja i odnosili ranjene sve dok austrijska artiljerija nije doslovno spržila Malu adu. Borbe su nastavljene za svaku stopu šikare Ade Ciganlije.

Honvedski puk nije mogao da mrdne od obale sve dok topovi nisu doslovno pokosili drveće. Ipak, branioci se nisu predavali. U drugoj noći bitke preostali junaci 7. puka, Sremskog dobrovoljačkog odreda, kojima su u pomoć priskočili čukarički trećepozivci i oslobođeni robijaši iz zatvora na Ciganliji, iskopali su u sredini ostrva rov poslednje odbrane.

U osam ujutro 23. septembra počeo je frontalni napad Austrougara, kroz kišu kuršuma do neprijateljskog komandnog položaja provukao se dobrovoljac Ilija Vlajić. Njegova bomba ubila je komandanta 32. honvedskog puka Augusta Šmita, izazvala paniku i austrougarski napad je naglo malaksao. Sledećeg dana više nijednog honveda nije bilo na beogradskim adama.

„Deda je bio i među junacima izbrisanim iz brojnog spiska pod komandom majora Gavrilovića, preživio je albansku golgotu i tifus i Solunski front. Dobio je Karađorđevu zvijezdu za junaštvo u ratu koje mu je izranjavio i tijelo i dušu, ali ni mir nije bio mnogo bolji“, kaže nam Živka Milutinović.

Ratni heroj, kao i većina razočaranih srpskih ratnika, postao je opozicionar u Demokratskoj stranci Ljube Davidovića, koja je zahvaljujući njegovom ugledu dobijala sve izbore u Žarkovu i na Čukarici.

„Deda je duže od deset godina bio predsjednik opštine. Zahvaljujući njemu podignuta je crkva u Žarkovu. Ispred nje je i sahranjen kad je umro od muke u prvim danima rata. Kad je video oficire iz Topčidera kako raspasani i bez oružja bježe, izašao je i počeo da viče na njih: „Zar se tako bori srpska vojska“. Oficiri su mu prezrivo odgovorili da su oni Jugosloveni. Uveče je umro na kućnom pragu. Srce, koje je izdržalo najstrašnije bojeve, prepuklo je od poniženja i muke“, sa suzom u oku seća se Živka Milutinović.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Kako je jedan srpski heroj zaustavio čitav puk Austrougara

  1. Anonimni,

    Kakvi četnici i partizani, pričate kao u vicu o Švabi: Svako peva drugo, a Švaba uvek isto – tra-la-la-la! Dokle tako, anonimusi? Oprem,oprem dobro, botovi jedni! Alo, sve je to je bilo davnoooooo! Junaci iz Balkanskih i “Veljeg rata” su ostali do danas neokaljani, ne možete vi ništa njima, na primer, ne možete ništa “Mladoj Bosni”, ili nekome od 1300 kaplara, ili majoru Gavriloviću, ne možete ništa Skadarskim mučenicima, uli nekome ko je bio i na Bregalnici i na Mojkovcu, ili potonjim zatočenicima Neđmeđera (ne znate vi ni šta je to i gde i kada bilo), ili borcima sa Kajmakčalana! Oni su gromade, za sve, pa i za vas! Zapamtite: jedna je istina, jedan je Princip!

  2. Pošto u drugom svjetskom ratu četnici nijesu ni jedan metak ispalili na okupatore, evo sad pokušaja da im se nađe neka pozitivna uloga u prvom svjetskom ratu i to danas kad to više niko ne može posvjedočit!

    1. aNONIMNI@ Pgrešno su te komunisti učili, predpostavljam da si iz komunističke porodice.Prvi oslobođeni grad u EVROPI je Loznice a prvi ZAROBLJENI NJEMCI njih 92 su zarobljeni u Loznicama.Čik pogodi ko je to uradio!? Četnici su to uradili.Prva veća teritorija koja je oslobođenja od Njemaca je UŽIČKA REPUBLIKA, koju su oslobodili zajedno ČETNICI i nešto partizana.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *