Кафана може, позориште не може: Колико култура сада испашта?

Народно позориште Србије, фото: Новости
Уметност, музика, позориште, све што нас годинама спаја данас се прилагођава правилима дистанце. Због епидемије у Коларчевој задужбини отказано је више од 160 програма. Последице тога осећа публика, уметници, али и сви запослени у тој установи.
„Већина уметника не жели лајв стриминг, желе под ма којим условима који су безбедни да буду у контакту са публиком„, рекла је управница Коларчеве задужбине Јасна Димитријевић и сматра да је неопходно да почну да раде и због прихода, али и због публике.
„Не видим да, ако људи седе у кафићима, зашто уз одговарајућа правила не би седели и у позоришној дворани или сали или на неком предавању„, сматра она.
И док смо пазили на здравље, уметност нам је помогла да сачувамо оно духовно. Музеји, галерије и позоришта отварали су своја врата виртуелним путем, међутим сада је публика жељна реалног контакта са културом. Из градског секретаријата за културу истичу да прате светска решења за проблем културе и да ће учинити све да се пронађе најбољи компромис.
„Хоћемо да чујемо наше институције, уметнике, већ од понедељка имамо интензивне састанке и са градом и са кризним штабом, хоћемо заједнички да нађемо неке мере а сигурно ће да нађе начина да живи бар у некој мери, већ у септембру„, рекла је подсекретарка за културу Гордана Гонцић.
Дигиталне изложбе Народног музеја у Београду бележе велику заинтересованост публике. Уз поштовање свих неопходних мера, врата музеја поново су отворена. „Нема много публике у Народном музеју у овом маху али то и јесте можда једна посебна инспирација када се каже дошао сам у Народни музеј у могу у миру и потпуно безбедно да учествујем у уметничким делима„, изјавила је директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић.
Ванредна ситуација навела нас је на потпуно прилагођавање. У Галерији Матице српске у Новом Саду између осталих спроведен је нови пројекат под називом „Препусти се“.
„Направили смо заправо собу за медитацију, свако може сам да уђе у ту собу, да се препусти уметности, не само ликовном делу него и звуцима и мирисима и да се на тренутак искључи из овог лудила у коме живимо уз уметност„, навела је Тијана Палковљевић Бугарски, управница ове галерије.
Коронавирус је променио уметност и мењаће је, чини се, и након што нас напусти. Довео је нову публику, променио начин на који јој приступамо и како у њој уживамо. Једно је сигурно, уметници су жељни аплауза, а публика нестрпљива да ужива у њиховом стваралаштву.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

