Кад полицијски пендрек промени страну — ето „репресије“; Гдје сте били 2015. године?
1 min read
Фото: Принтскрин Вијести, Аљоша Туровић
Прошле вечери, Демократска партија социјалиста (ДПС) огласила се оштрим саопштењем у коме се Црногорска полиција под командом Лазара Шћепановића оптужује за „бруталан напад на грађане“, „силу над интелектуалцима“ и „партијско иживљавање по узору на Београд“. Њихове присталице, предвођене редитељем Данилом Маруновићем и другим јавним лицима, протестовале су испред Виле Горица због додјеле Тринаестојулске награде књижевнику Бећиру Вуковићу.
Иако је синоћњи инцидент добио медијску пажњу, питање које се нужно намеће јесте: гдје је била та медијска пажња — и гдје су били сви ти „грађански активисти“ — када је полиција под командом ДПС-а тукла, привођила, и малтретирала грађане који су се дрзнули да не мисле као они?
2015: Година ћутања, година пендрека
У октобру 2015. године, улицама Подгорице проламали су се прасови шок-бомби и урлици хапшених грађана. Тадашња полиција, под директном командом министра унутрашњих послова Рашка Коњевића, брутално је угушила протесте Демократског фронта. На улици је крварио уредник портала ИН4С, Гојко Раичевић, новинар, човек који је држао микрофон а не камен, и који је уместо питања добио пендреком по глави. Преко 40 повређених — грађана који су само тражили слободне изборе.
Та полиција није познавала суздржаност. Ни минималну силу. Ни новинарску акредитацију. У очима режима, свако ко није аплаудирао био је непријатељ државе.
2020: Будва као сцена режима у распаду
Пет година касније, 2020, под окриљем министра Мевлудина Нухоџића, историја се поновила – али овог пута у Будви. САЈ је, као у сцени из лошег полицијског трилера, упао у зграду Општине Будва, привео и претукао Марка Царевића, Крста Радовића, Николу Јовановића и друге општинске функционере. Људи су бацани низ степенице, сузавац је бацан међу дјецу, стакла су ломљена, људско достојанство понижавано.
И нико од данашњих „грађанских активиста“ се није јавио. Нити једна солидарна реч за Царевића, за општинске службенике, за малолетнике над којима је полиција бацила сузавац.
Случај Владике Методија: Пендрек на икону
У литијама 2019. и 2020. које су скупиле стотине хиљада грађана Црне Горе, полиција је поново показала оно што је научила током деценија служења једном човеку. У Плужинама је владика Методије пребијен на земљи. Носио је мантију, не мегафон. Његово је оружје био крст. Али за ДПС-ову полицију, тај крст био је знак непријатеља. Након пребијања, владика хоспитализован и пребачен на ВМА.
Искрено поштовање, за све вас, Србе из Црне Горе, који нисте пљунули на свој корен, нити сте се одрекли свог рода и имена. Све више сам уверен да вам ови “Монтенегрини” или “Дукљани” (Диоклитија је стара српска земља, постојбина Немањића) не могу више ништа. Јачи сте од њих, духом пре свега.