Jugonostalgičari obilježili praznik rada
1 min read
Više stotina jugonostalgičara, kako iz Subotice, tako i iz cijele Srbije i regiona, okupilo se danas u četvrtoj „Mini Jugoslaviji” u Subotici kako bi obiljžili praznik rada i sjećanje na „neka ljepša vremena”, prenosi Tanjug.
Posjetioci kažu da ih uglavnom ta „jugonostalgija”, odnosno sjećanje na vremena sigurnosti i bezbrižnosti, vremena kada su mogli dostojanstveno živjeti od plate i putovati sa „crvenim pasošem” gdje god su htjeli i ove godine vodila da dio prvomajskih praznika provedu u Mini Jugoslaviji, koja je nastala nakon razdruživanja Srbije i Crne Gore na imanju Blaška Gabrića u Subotici.
Ovogodišnji program nije se u mnogome razlikovao od prethodnih godina – kulturno-umjetnički program s pjesmama „od Vardara do Triglava”, nastupi kulturno-umetničkih društava, sportska takmičenja, uz nezaobilazni kolorit – trobojke s petokrakama i Titove fotografije.
Međutim, sama „Mini Jugoslavija” izgleda pomalo zapušteno, a njen osnivač Blaško Gabrić kaže da mu je potrebna pomoć kako bi se ova tradicija nastavila, jer je sada u penziji, a nema podršku lokalne samouprave, iako tvrdi da je tokom 12 godina preko 1.100 autobusa jugonostalgičara posjetilo ovu lokaciju.
Stoga predlaže lokalnoj samoupravi da preuzme „Mini Jugoslaviju” i od nje naprave muzej na otvorenom, za koji tvrdi da bi bio profitabilan.