ИН4С

ИН4С портал

Јовановић: Америка тражи ЗСО да би појачала притисак на Србију око признања Косова

"То јавно позивање Косова да учини шта је неопходно за формирање ЗСО и да омогући Србима на Косову и Метохији да учествују на изборима у Србији, изгледа као притисак, а у ствари то је налог због ширег интереса и циља да се независно Косово приведе крају, а за шта је Косово првенствено и заинтересовано", каже Јовановић

фото: Новости

Америка од Косова тражи да уложи у америчка очекивања о ефикасном извршавању споразума о ЗСО, јер је Америци то потребно да појача притисак на Србију у мери која је неопходна да се Србија наведе на тзв. међусобно признање са Косовом, оцењује за Косово онлајн дипломата у пензији Владислав Јовановић.

“То јавно позивање Косова да учини шта је неопходно за формирање ЗСО и да омогући Србима на Косову и Метохији да учествују на изборима у Србији, изгледа као притисак, а у ствари то је налог због ширег интереса и циља да се независно Косово приведе крају, а за шта је Косово првенствено и заинтересовано”, каже Јовановић.

Он тако анализира поруке које је јуче пренео изасланик америчког председника за Западни Балкан Габријел Ескобар. По његовој оцени, Ескобар је само претходница тврде политике која ће бити вођена према Београду у науму да се независност Косова приведе крају и то врло брзо.

“За то су потребне две стране, Косово и Београд. На том путу који Америка сугерише, Београд вероватно све захтевније тражи извршење споразума о формирању ЗСО”, рекао је Јовановић одговарајући на питање какве је опције Ескобар оставио отвореним ако је рекао да споразум треба да буде фокусиран на међусобно признање, а с друге стране, да је за САД прихватљиво оно што је прихватљиво за обе стране.

Јовановић очекује да ће Косово, колико год изгледало да се понаша кочоперно у односу на своје спонзоре, овога пута бити прилично кооперативно и да ће то пружити могућност Америци да изврши нови додатни притисак на Србију да и она учини потребне уступке како би се што више и што пре постигао коначни резултат, а то је међусобно признање.

“Ми смо ту главна страна која ће бити изложена притисцима који досад нису постојали у оваквој директној и тврдој мери. А међународне околности, нарочито ове у вези са Украјином, иду наруку Америци, која свој нови притисак може оправдавати потребом да се санирају све кризне ситуације на Балкану. Осим Косова, то је БиХ, односно Република Српска и та два крака вршења притисака биће паралелна и прилично хитна. Ја видим да је Ескобар само претходница те тврде политике која ће бити вођена према нама”, навео је Јовановић.

С обзиром на то да Ескобар није експлицитно одговорио на питање приштинског портала – да ли су САД за размену територија између Косова и Србије, Јовановић каже да се Ескобар није томе ни противио.

“То се мало враћа на онај период од пре две, три године када је било и у јавности много говора о некој размени територија, али тај споразум би био између Косова и Србије и није се доводио никад у везу са Републиком Српском. Да ли Ескобар остаје само у односима између Србије и Косова или има и неку ширу пројекцију, сада је тешко рећи. Али, пошто се паралелно заоштравају ствари и према Републици Српској и према Србији због Косова, ништа не би требало унапред искључити”, рекао је Јовановић.

Додаје да се ту поново појављује онај пробни балон који је Словенија пустила пре годину дана.

“Све је то магловито, све може да буде игра нерава, игра пробних балона и ништа није предвидљиво. Само је предвидљив један све ургентнији амерички интерес да се односи измедју Србије и Косова што пре нормализују, разуме се на штету Србије. Видећемо шта ће даље бити. У сваком случају, разне карте се отварају, учесници су увек исти, локални, плус западне силе, а видећемо шта ће развој даље донети”, каже Јовановић.

Јовановић каже да је Америка та која одређује циљ, темпо и корак до циља, а да је циљ пресуђен онда када је Косово под америчким печатом и овлашћењем прогласило независност и када је то признато од Америке и низа западних земаља, преноси Косово онлајн.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<