Јокић: У поступању локалне управе нема кривичног дјела, намјера “Хефесте” је освета
1 min read
Владимир Јокић
Поводом данашњег саопштења привредног друштва „Хефеста“, познатијег по инвестицији у објекат привременог карактера смјештен на локацији Турски рт – Вериге, из обавезе према цијелокупној јавности имам потребу да разјасним неколико чињеница, саопштио је данас предсједник Општине Котор Владимир Јокић.
“Локална управа у Котору није покретач иницијатива пред СДТ и пред Министарством културе у овом случају, већ су те иницијативе покренуте од стране Демократске Црне Горе. У том периоду, тадашња локална самоуправа је имала пуно разумијевање за култивацију и инвестицију на подручје Турског рта. Тада су МОРТ и локална управа имали довољно разумијевања за ову инвестицију па су заборавили на Менаџмент план природног и културно-историјског подручја Котора који представља документ у односу на који треба развијати и штитити простор под заштитом УНЕСЦО. Медажмент план у тачки 11.3.10 каже ‘Сачувати као трајно неизградив простор на јужној страни насеља заједно са ртом Вериге’, и ‘Сачувати од нарушавања савременом градњом историјске визуре из Пераста према Костањици и тјеснацу Вериге’. Такво разумијевање за култивацију нас је и довело до тога да размишљамо о статусу у оквирима УНЕСКО,” напоменуо је Јокић и додао:
“Министарство културе је обавјестило Демократе и мене као подносиоца иницијативе својим дописом од 26.05.2017. године да нема основа да огласи ништавим рјешење Управе за зашиту културних добара. Том приликом је наведено да ‘Када су у питању конзерваторски услови за извођење радова на непокретностима које спадају у културна добра или се грађење изводи на заштићеном подручју културног добра које је под заштитом УНЕСКО-а, тада се конзерваторски услови и сагласност издају искључиво са конзерваторским мјерама и принципима заштите, очувања и унапријеђења културно-историјских, амбијенталних и пејзажних вриједности заштићеног добра. На ове принципе заштите, својински односи немају било каквог утицаја, посебно не на режим заштите културног добра, које мора уживати заштиту без обзира на питање ко је власник, односно држалац или корисник неког културног добра’. Ови наводи којима је рјешење издато овом инвеститору оправдано ће остати као споменик правним вратоломијама. Користећи се овом логиком сјутра би био ко могао да затражи конзерваторске услове за радове на било ком споменику културе. Извиђај који је СДТ водио завршио је 12.07.2017. године, годину и по након покретања поступка, о чему ме је СДТ обавјестио својим дописом.”
Подношењем кривичне пријаве покушава се скренути пажња да “Хефеста” није имала дозволу за рад
Јокић наводи да је локална управа у Котору, у управном поступку у којем је „Хефеста“ учествовала, у свему поступала у складу са позитивиним законским прописима, па је тако након обавјештења од стране СДТ наставила прекинути управни поступак.
“Мотиви за подношење кривичне пријаве су јасни свима. Подношењем пријаве покушавате скренути пажњу са чињенице да ‘Хефеста’ ДОО није посједовала дозволу за рад угоститељског објекта издату од стране општине Котор, иако смо могли да видимо да је објекат у пуном радном замаху након отварања уз високе госте,” напоменуо је предсједник которске општине и нагласио:
“Како је могуће да радите без издате дозволе и како је могуће да у јавности круже фотографије да не издајете фискалне рачуне и да све то прође некажњено и без рекације било ког органа? Подсјетићу вас да они који немају високе госте на отварању и за много мање неправилности плаћају драконске казне.
Покушавате ли овом кривичном пријавом да учините да се заборави фалсификат који је јавности презентован у поступку добијања сагласности на конзерваторски пројекат?
Ne daju im disati. Dok se uništavala Boka Kotorska nigdje nikog, radi se po zakonu – ne valja. Strašno…