Jakšić: Elementarna egizistencijalna logika nalaže Srbima bojkot Jahjaginih izbora
1 min read
1. Gospodine Jakšiću član ste Privremene skupštine AP KiM, objasnite našim čitaocima kakav stav je ovo predstavničko telo Srba sa KiM zauzelo prema izborima koje je za 3. novembar raspisala Atifete Jahjaga i kojim se argumentima pravda takav stav?
Privremena skupština Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije zauzela je stav da Srbi ne treba da izađu na izbore koje je raspisala predsednica separatističke paradržave Atifete Jahjaga. Privremena skupština AP KiM, kao najviše predstavničko telo na Kosovu i Metohiji u okviru ustavnog sistema Srbije, ne samo da je svojom odlukom pozvala građane Pokrajine da bojkotuju ove neustavne i nezakonite izbore, već je osnovala i Odbor za bojkot izbora koji u tom cilju preduzima brojne konkretne mere.
Kada su u pitanju argumenti na kojima odbornici Privremene skupštine AP KiM zasnivaju svoju odluku o bojkotu Jahjaginih izbora, oni su čini se odveć jasni i nesporni svakom koje dobronameran prema interesima države Srbije i njenih građana:
– kao prvo, izbore nije raspisao predsednik Narodne skupštine Republike, na osnovu Zakona o lokalnim izbora, već paradržavna separatistička tvorevina prema njenim zakonima;
– naš izlazak na ovakve izbore konačno bi eliminisao državu Srbiju sa prostora Kosova i Metohije;
– izlaskom na Jahjagine izbore Srbi sa severa Kosova i Metohije dali bi legitimitet separatističkoj vlasti iz Prištine, čime bi presudno pomogli separatističkoj paradržavnoj tvorevini da zaokruži efektivni suverenitet na celokupnoj teritoriji Kosova i Metohije. To bi svakako dovelo do novih priznanja ove tvorevine od strane drugih država;
– i najzad, našim izlaskom na novembarske izbore dali bi svoj pristanak na sve ono što je sadržano u tzv. briselskim sporazumima.
2. Gospodine Jakšiću, kako objašnjavate odluku Vlade Srbije o raspuštanju skupštine četiri lokalne samouprave na severu KiM, koja je, kako ste negde istakli, doneta mimo razloga navedenih u Zakonu o lokalnoj samoupravi?
Ova protizakonita odluka Vlade Srbije, kao i ranije donošenje propisa protivnih Ustavu, zajedno sa blokadom rada Ustavnog suda, imaju kao posledicu urušavanje pravnog poretka države Srbije i razbijanje njene celovitosti. Iza ovakvih protivustavnih i protivzakonitih odluka stoje obaveze, ali one nisu vezane za ulazak Srbije u EU, već je reč o ličnim obavezama koje su sadašnji Srbijini vlastodršci preuzeli prema onima koji su ih presvukli i doveli na vlast.
3. Šta će Srbi sa severa KiM preduzeti zbog toga što im je, kako tvrdite, uskraćeno ustavom garantovano pravo na lokalnu samoupravu?
Odbornici četiri opštine sa severa Kosova i Metohije, čije su skupštine raspuštene nezakonitom odlukom Vlade, već su pokrenuli postupak pred Ustavnim sudom Republike Srbije. Imajući u vidu dosadašnje držanje sudija koji čine sadašnji sastav Ustavnog suda, ni u ovom slučaju se ne očekuje pozitivna odluka kojom bi se zaštitila ustavnost i zakonitost u državi Srbiji. Međutim, postupak pred Ustavnim sudom odbornici četiri opštine sa severa KiM su pokrenuli da bi na formalan, ustavom i zakonom predviđeni način ukazali na drastično kršenje našeg prava na lokalnu samoupravu. Pri tom smo pošli i od toga da je ovakvo stanje u Srbiji neodrživo, te da u budućnosti očekujemo promenu sastava Ustavnog suda.
4. Živite u Kosovskoj Mitrovici, kao narodni poslanik i lekar u stalnom ste kontaktu sa ljudima, po Vašem mišljenju kakav je stav naroda koji živi u četiri severne kosovskometohijske opštine prema novembarskim izborima?
Lično mislim da se narod u ove četiri severne opštine protivi izborima i da će ih masovno bojkotovati. Uostalom, čak je i ministar Vulin Srbima sa severa poručio šta sledi posle izbora – primena na celom Kosovu tzv. kosovskih zakona. Ne mogu da zamislim da ovdašnji Srbi svojim glasom sebi učine takvu «uslugu» da se 4. novembra probude u srbožderskoj albanskoj državi utemeljenoj na organima ubijenih Srba. Elementarna egzistencijalna logika nalaže Srbima bojkot Jahjaginih izbora i zato ga ja kada su pitanju četiri opštine na severu KiM svakako očekujem.
5. Gospodine Jakšiću, kako objašnjavate situaciju da su se na pitanju novembarskih izbora Vlada Srbije i Srbi sa severa KiM našli na potpuno suprotnim pozicijama. Da li ovakvo stanje ugrožava u prethodnim godinama postignuto jedinstvo među Srbima severno od Ibra i kojim se sve sredstvima podriva ovo jedinstvo?
Sadašnja vlast je tokom izborne kampanje obećavala da će promeniti politiku koju je do tada prema Kosovu i Metohiji vodila Demokratska stranka i da će u skladu sa tim neizostavno poništiti tzv. Borkove sporazume. Zbog toga su mnogi građani na severu Kosova glasali za stranke koje čine sadašnju vladajuću koaliciju, a pre svega za SNS. Međutim, po dolasku na vlast oni su prevarili birače i ne samo da nisu poništili sporazume koje je ranije parafirao Borko Stefanović, već su otišli dalje pa su potpisali nove tzv. briselske sporazume, postavili su granicu između severa Pokrajine i centralne Srbije, obavezali su se pred stranim mentorima da ukinu institucije države Srbije na Kosovu i Metohiji. Srbi sa severa Kosova i Metohije već 14 godina čine suprotno, jer se svim snagama neumorno bore da na ovim vekovnim srpskim prostorima odbrane državu Srbiju, sačuvaju njene organe i njen pravni poredak. Zato su se sadašnja republička vlast i građani sa severa KiM i njihove lokalne samouprave neminovno našli na potpuno suprotnim pozicijama.
Razlika u političkim stavovima između nas sa severa KiM i vladajuće garniture iz Beograda, potiče iz obećanja koje su, pre svih Vučić i Nikolić, dali onima koji stoje iza njih i koji su ih doveli na vlast da će sve uraditi kako bi pomogli da se napravi druga albanska država na Balkanu. Na njihovoj strani je obećanje dato stranim nalogodavcima, a na našoj strani je pravo i istina, Ustav naše države i 75% građana Srbije koji, prema istraživanjima javnog mnjenja koje su sprovele prozapadne agencije, između Kosova i EU, kada se prihvatanje tzv. kosovske nezavisnosti postavlja kao uslov – biraju Kosovo.
6. Gospodine Jakšiću, kao dobar i iskusni poznavalac lokalnih prilika objasnite našim čitaocima argumente i motive onih kosovskometohijskih Srba koji vode pozitivnu kampanju za novembarske izbore i koji su se našli na izbornoj listi koju podržava aktuelna Vlada Srbije?
Nažalost radi se o ljudima koji su zarad svojih ličnih, najsebičnijih materijalnih interesa spremni da žrtvuju interese celog naroda. Svojim kandidovanjem oni neposredno ugrožavaju interese svojih rođaka i komšija, jer na taj način pomažu šiptarskoj separatističkoj vlasti da proširi svoju vlast i nad onim sredinama koje sada efektivno ne kontroliše. Treba znati da je reč o ljudima sumnjivog moralnog digniteta, kojima je samo bitno da su na vlasti, makar i u Tačijevoj srbožderskoj državolikoj tvorevini.
Reprezentativni moralni lik osoba srpske nacionalnosti koje su pristale da budu kandidati na Jahjaginim izborima pruža ličnost Krstimira Pantića. Kao prvo, on istovremeno vrši više zakonski nespojivih funkcija, jer je zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za KiM, a posle nezakonitog raspuštanja SO Kosovska Mitrovica i njen kordinator. Pored svega toga, Pantić je i kandidat za gradonačelnika Kosovske Mitrovice na albanskim izborima. Iako tek ima 43-44 godine života, on je izrazito politički promiskuitetna osoba, jer je do sada promenio mnogo stranaka, potpuno različitih programa, ali sa jednom zajedničkom karakteristikom – sve su bile na vlasti kada se Pantić u njih učlanjivao. Zato mu politički stavovi liče na vremensku prognozu. Do 2004. godine bio je član DSS, čak i njen odbornički kandidat, od 2005. do 2009. godine radio je u tzv. vladi Kosova, na mestu šefa sektora za prikupljanje informacija, što je narodski rečeno posao špijuna. Od 2010. godine učlanio se u SNS, a 2011. godine postao je predsednik opštine Kosovska Mitrovica. Tada je Krstimir Pantić postao zagovornik izrazito tvrdih nacionalnih stavova, glasni protivnik tzv. briselskih sporazuma i jedan od onih koji je na početku pozivao na bojkot novembarskih izbora. Međutim, jednog dana je novi Pantić osvanuo na listi za Jahjagine izbore, zalažući se uz to i za primenu svega onog protiv čega je ranije bio, pa i tzv. briselskih sporazuma. Ista moralna svojstva «krase» i druge «srpske» kandidate na Jahjaginim izborima – njima osim sopstvenog džepa ništa drugo nije sveto.
Uz to, sama kampanja za ove izbore nema ničeg zajedničkog sa bilo kojom izbornom kampanjom, jer kandidati nisu prisutni u javnosti, izuzev na nekim televizijama, već se svesni svoje bruke skrivaju daleko od očiju naroda. Zamislite kandidate koji se sklanjaju od svojih birača.
7. Kako ocenjujete povremenu zategnutost odnosa između Vlade u Beogradu i prištinskih vlasti kada su pitanju pojedini aspekti izbornog procesa, kao što su naziv srpske izborne liste, broj birača, kao i mogućnost da u kampanji na KiM učestvuju Srbijini zvaničnici?
Najkraće, politika Beograda je izdajnička! Odnosi između Beograda i Prištine su takvi da odražavaju realnost dve sasvim različite politike. Priština zna tačno šta hoće, a Beograd vođen tuđom pameti i rukom trpi neprestana poniženja od partnera iz separatističke državolike tvorevine. Pri tom, vlast iz Beograda prikriva ogoljenu političku istinu, igrajući se terminima i njihovim tumačenjima. Međutim, separatistička vlast iz Prištine svojim jasnim izjavama razobličava sve manipulacije Beograda namenjene domaćoj javnosti, upozoravajući ih da su pristajanjem na tzv. briselske sporazume prihvatili novu državu, da tu državu mora da poštuju, posebno južno od Ibra.
Zbog toga Srbijini funkcioneri ne mogu da dođu na Kosovo i Metohiju kada i kako oni hoće. Poseban režim kretanja je dogovoren za sever, gde je dozvoljeno slobodno prisustvo funkcionera iz Beograda, jer oni promovisanjem Jahjaginih izbora direktno pomažu separatističkoj vlasti da zaokruži suvrenitet i na prostorima severno od reke Ibar. U tom svetlu treba tumačiti skorašnju Vulinovu, kao i najavljenu Vučićevu posetu severu Kosova i Metohije. Šta o pravima i autoritetu Srbijinih funkcionera misli separatistička vlast iz Prištine pokazali su i poslednji razgovori u Briselu, gde je Dačiću poručeno da na Kosovo može da ide samo kao turista ili verski hodočasnik. Potvrda ovog stava stigla je odmah od strane H. Tačija sa tribine održane u Glogovcu.
8. Gospodine Jakšiću, koje aktivnosti će preduzeti Privremena skupština AP KiM u cilju bojkota novembarskih izbora?
Privremena skupštine AP KiM je već preduzela čitav niz aktivnosti koje sprovodi preko centralnog Odbora za bojkot izbora, kao i preko četiri lokalna odbora u opštinama Leposavić, Zvečan, Kosovska Mitrovica i Zubin Potok. Sve aktivnosti koje se preduzimaju u cilju bojkota izbora mogu da se podele na dve velike grupe. Jednu grupu aktivnosti čini politička antiizborna kampanja, a drugu kontrola izlaznosti, kako bi se građanima Srbije i slobodnoj svetskoj javnosti blagovremeno pružila objektivnu sliku o izbornoj izlaznosti i time predupredili moguće propagandno-političke manipulacije brojkama.
9. Kakve probleme u sprovođenju antiizborne kampanje očekujete?
Već se suočavamo sa čitavim nizom problema, jer sadašnja izdajnička vlast iz Beograda na najprljaviji način ucenjuje zaposlene u državnim organima i ustanovama na Kosovu i Metohiji, preteći im u slučaju bojkota Jahjaginih izbora gubitkom radnog mesta. Reč je o klasičnoj zameni teza, jer će tek izlaskom na ove izbore Srbi neizostavno i masovno izgubiti svoja radna mesta u organima države koje tada na KiM više neće biti. Pre neki dan je K. Pantić sazvao direktore škola, poručujući im da svi zaposleni moraju da izađu na izbore, a da će u suprotnom izgubiti posao. Manipuliše se i sa nazivom izborne liste, jer se kod neupućenih imenom «Srpska» stvara lažni utisak da se radi na stvaranju nekakve nove Republike Srpske na KiM. Radi se o pravom psihološkom ratu koji u dogovoru sa stranim mentorima Vlada Srbije sprovodi protiv svog naroda, kako bi ga izručila srbožderskoj paradržavnoj tvorevini.
10. Da li gospodine Jakšiću očekujete manipulacije sa glasovima raseljenih Srba sa KiM i kako ćete ih preduprediti?
U Srbiji je za sprovođenje Jahjaginih izbora zadužen Veljko Odalović, koji je u cilju obezbeđivanja izborne pobede tadašnjem režimu kao načelnik Kosovskog okruga krao albanske glasove, a sada kroz manipulacije sa glasovima raseljenih Srba treba da pomogne u zaokruživanju Velike Albanije. Među raseljenim licima koja su prihvaćena u tzv. kosovskim biračkim spiskovima najviše je onih (6 000 od ukupno 8 000) koji treba da glasaju na biračkim mestima na severu KiM. Kako se sa severa Kosova retko ko odselio posle leta 1999. godine, najveći broj ovih navodno raseljenih lica čine oni koji su rođeni u opštinama severno od Ibra, ali su se još sedamdesetih godina prošlog veka odselili u neki od gradova centralne Srbije. Njihovi glasovi bi trebalo da kompezuju bojkot izbora na severu Pokrajine. Ipak naši ljudi shvataju o kakvoj se nacionalno štetočinskoj prevari radi, zbog čega ne treba očekivati da će izaći na Jahjagine izbore.
11. Gospodine Jakšiću, da li Srbi sa severa KiM, njihove institucije i organizacije, imaju sredstava, da i pored bojkota, kontrolišu novembarski izborni proces i svetskoj javnosti pravovremeno objave istinu o izbornoj izlaznosti?
Uspostavili smo organizaciju za kontrolu izbora u sve četiri opštine na severu KiM i tamo ćemo pokriti sva biračka mesta. Zato ćemo tokom 3. novembra građane Srbije pravovremeno informisati o izbornoj izlaznosti. U centralnoj Srbiji pomoć u kontroli izborne izlaznosti pruži će nam Odbor za odbranu KiM DSS. Očekujem da rezultati iz četiri opštine i centralne Srbije u zbiru pokažu potpuni uspeh antiizborne kampanje. Jer nezavisno od svih pretnji, prinuda i prevara, kao i novca kojim se kupuju ljudi od strane Prištine i Beograda, ne mogu da poverujem da će Srbi izaći na izbore koji Kosovo i Metohiju odvode iz države Srbije.
12. Gospodine Jakšiću, kakve su po Vama perspektive izgradnje institucija AP KiM prema važećem Ustavu Srbije, koje je započelo konstituisanjem Privremene skupštine AP KiM?
Perspektiva izgradnje institucija AP prema Ustavu Srbije je dobra i izvesna. Posle konstituisanja Skupštine nismo krenuli u formiranje Izvršnog veća, jer smo sve svoje snage uložili u antiizbornu kampanju. Posle Jahjaginih izbora krenućemo sa formiranjem Izvršnog veća i drugih organa autonomije kakvu predviđa Ustav Srbije. Već sada možemo da kažemo da su osnivanjem Privremene skupštine AP KiM odbornici izabrani prema Ustavu i zakonima Srbije i po odluci predsednika Narodne skupštine Republike Srbije o raspisivanju izbora, postavili čvrste temelje Srbijine državnosti na KiM. Privremena skupština AP biće u budućnosti pravo i jedino mesto za ostvarivanje srpskih nacionalnih prava na KiM.
13. Gospodine Jakšiću, dugo ste u srpskoj politici, da li je po Vama na duže staze održivo stanje u kome Vlada Srbije, u uslovima teške ekonomske krize i, kako sami ističete, paralize pravnog poretka zbog ćutanja Ustavnog suda po pitanju sprovođenja tzv. briselskih sporazuma, vodi politiku koju parlamentarna većina nije kandidovala na prethodnim izborima?
Da je sadašnja vlast poštena i korektna prema biračima, raspisala bi izbore, pa neka onda u kampanji pred narodom otvoreno kandiduje politiku žrtvovanja Kosova i Metohije i državne celovitosti za ulazak u EU. Na delu imamo isto ono što je činila Demokratska stranka, koja je na izborima govorila i EU i KiM, da bi posle izbora ostala samo EU. Jedino u Srbiji može da se politički nekažnjeno otvoreno i iznova laže sopstveni narod, sopstveni poreski obveznici. Izlaz su jedino novi izbori, jer se 75% građana Srbije zalaže za odbranu ustavnog poretka i ostanak KiM u Srbiji. Težina ekonomske krize u kojoj će se ubrzo naći Srbija svakako će naterati vlast da raspiše nove izbore.