IN4S

IN4S portal

Jadransko more: Uzalud bušili podmorje, nafte nema pa nema

1 min read
Brod za 3D geofizičko istraživanje norveške kompanije PGS, "Ramform Titan-a", danas bi prema planu, trebao da završi planiranu fazu istraživanja crnogorskog podmorja, gdje traga za dokazima da u Jadranskom moru ima nafte i gasa.

Foto: Barski portal

Brod za 3D geofizičko istraživanje norveške kompanije PGS, “Ramform Titan-a”, danas bi prema planu, trebao da završi planiranu fazu istraživanja crnogorskog podmorja, gdje traga za dokazima da u Jadranskom moru ima nafte i gasa.

Kako “Barski portal” ekskluzivno saznaje, za sada nisu pronađeni nikakvi tragovi za takve etpostavke.

Kako smo već pisali, brod je iz Luke Bar isplovio 9. februara i počeo sa istraživanjem blokova 30 i 26, koji se nalaze nedaleko od Bara.

Osim “Ramform Titan-a”, istraživanje podmorja obavljaju i prateći brodovi – “Sanco Sea” i “Thor Freua”.

Navodno se sve mjere zaštite životne sredine i monitoringa parametara životne sredine sprovode u skladu sa smjernicama iz Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu ovih aktivnosti, koji je usvojen od strane Agencije za zaštitu prirode i životne sredine.

Monitoring nultog stanja parametara životne sredine, koji uključuje stanje i kretanje morskih sisara i reptila kao i istraživanje ribljeg ulova, obavljeno je prije početka istražnih aktivnosti. Ova ista ispitivanja biće sprovedena i naredne godine u isto vrijeme kako bi se rezultati mogli uporediti.

Na brodu za 3D geofizičko snimanje nalaze se i specijalno obučeni i licencirani posmatrači morskih sisara i kornjača, kao i operateri koji vrše posmatranje putem najsavremenije opreme za pasivni akustički monitoring i opreme za noćno snimanje.

Tokom perioda prireme za snimanje, kao i tokom dana snimanja, na brodovima su bila prisutna i dva službenika za komunikaciju sa ribarima, kao i predstavici državnih institucija.

3D geofizičko istraživanje na blokovima 30 i 26 definisano je Radnim programom Ugovora o koncesiji koji je potpisan u martu 2017. godine sa grčkom kompanijom “Energean”.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Jadransko more: Uzalud bušili podmorje, nafte nema pa nema

  1. Ipak ne treba gubiti nadu.
    Mogli bi da angažujemo gnjurce, pa da oni pronađu radioaktivni otpad sa Američkih brodova. Koji su taj otpad izbacili ne znajući njegovu reciklažnu vrednost. Pa onda da taj otpad uvalimo Rusima ili Japancima, za dobre pare.
    U svemu ovome treba vidjeti i pozitivnu stranu:
    Da su sve mjere zaštite životne sredine i monitoringa parametara životne sredine sprovode u skladu sa smjernicama iz Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu ovih aktivnosti. (jel’ sam dobro rek’o?)

    1. Veli “ kako saznajemo”… ka da ce im norvezani reci ima Li ili nema sad da objave godinu dana prije detaljno prorade i podnesu svoja istrazivanja onome ko ih je kuoijo. Jeli Barski portal cita Nondisclosure document izmedhju Norvezana i kupaca ovoga istrazivanja?

      No rekla kazala radio Mileva na srednjevjekovnijem slovima sve zna…kako bi Srbi voljeli da se ni grama nenadje, to bi im milije biko no da dobiju na lutriji. sitne duse, a da cush?

    2. Hvala Ti, Bože , i Vama, Sveti Nemanjići,pokrovitelji Primorja i Zagorja srpskog, što nas od ala nesitih,bjelosvjetskih i domaćih, zaštitiste!…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *