ИН4С

ИН4С портал

Шовинизам и недемократија у Црној Гори

1 min read

У Извјештају о политичким правима српског народа, који су урадили стручњаци из Напредног клуба, а који прати положај Срба у региону, наведено је да је однос Црне Горе према српском народу недемократски и шовинистички.

Процес затирања српског језика и писма се наставља, а у школству се мењају и занемарују општепознате историјске чињенице. Српска православна црква је подвргнута својеврсном терору од стране режима Мила Ђукановића, а у јуну ове године је Државно тужилаштво Црне Горе отпочело испитивање порекла њене имовине“, наведено је у извјештају.

Положај Срба коментарисан је и у односу на НАТО интеграције у које хрли владајућа партија, а противи им се већима Срба и Црногораца у ЦГ.

„Иако Варшавског пакта нема од краја прошлог века, НАТО наставља да се шири. Влада Црне Горе подстиче улазак у НАТО, док су и Срби и Црногорци (дакле већина грађана) према истраживањима јавног мњења — против“, каже се у извјештају Народног клуба, организације чији је најважнији пројекат Извјештај о политичким правима српског народа, који Клуб објављује сваке године од 2009, а који даје увид у стање политичких права Срба у пет држава бивше СФРЈ, али и у Мађарској и Румунији, као и на територији под међународним протекторатом Косово-УНМИК. Та права су, између осталог: право на школовање, језик, држављанство, равноправну заступљеност у државним установама, право на имовину и слободу кретања, очување идентитета, слободу вјероисповијести…

Према Извјештају, српски народ у региону се током 2015/2016. суочио са повећаним притисцима и даљим умањивањем политичких права или њиховом стагнацијом.

Напредни клуб посебно издваја Албанију као проблем, јер оно што трпе Срби у тој републици није забиљежено нити у једној другој европској држави према било ком народу. Неправедан однос и кршење свих европских конвенција посвећених правима националних мањина у односу званичне државе према српском народу у Албанији и даље трају, каже се у извјештају.

„Око 30.000 Срба, различитих вероисповести, углавном настањених око Скадра показују велику упорност и љубав према матици-отаџбини Србији. Организовани у удружење „Морача-Розафа“ Срби траже: право да носе своје име и презиме, а не само једно од та два, а што је тренутно могуће само уз новчану надокнаду, покретање школе на српском језику која данас постоји у виду курса, спровођење пописа у складу са европским стандардима, како би се видело колико заиста Срба живи у тој држави“, истичу стручњаци у Напредном клубу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Шовинизам и недемократија у Црној Гори

  1. MADNESS CRIMEN!
    Zlocin iz ludosti!
    Dukljeske.Montenegrinske.
    Traje predugo.
    Kako ih cevski kralj Lir, i sam lud, cera iz pameti.
    I njih krpenih, i nas okrpljenih!Dobro okrpljenih.
    U pozoristu lutaka „Neovisna Crna Gora „.
    Dje su svi drzavotvorni protagonisti lutke na koncu, da ne kazem, s koca i konopca.
    Dje su jednako u komediju grdnu, strasnu dramu , istorijsku cak, tragediju : „Kalvarija, vaskrs i propast Duklje, sesnaestogdevetog“
    Dje je ulaz, za tu njinu predstavu, bjesplatan, ali ce izlaz grdno da kosta.
    Ako izlaza bude.
    Skupo ce da plate.
    Ako to bude premijera!
    Ako to jednom, vise puta, vec nijesmo gledali?Tu predstavu, taj cirkus izborni, kolinijalni!
    E, ako je repriza, ako nije premijera …
    Onda. onda smo tek naj..ali!
    Kao niko nas.
    Srbi.
    Kako ce na skupljati samo za vrbicu i Dan neovisnisti.
    Da popunimo istorijsku i svaku drugu rupu te njihove drzave.
    Dukljeske.Montenegrijske.
    Koja ce nam, tek onda, biti robija!
    Dvaput grdja … ako je to, cak i u to njihovo tragicesko lutkarsko pozorje, moguce!?
    Da ne bi bilo… moguce bilo …
    Svi na izbore …
    Da im pobjedimo lazni spisak …Dje nas je vise na tom spisku, nego u drzavu… Lutaka krpenijeh, vise nego ljudji… U to njiovo pozoriste od drzave …
    Zato, ne u pozoriste …
    U pamet, ne u brojeve …
    U ljude, ne u placene birace …
    Biralo nas u vr glave, ako i ovoga puta sami sebe izdamo, kako oni jedino tako mogu da pobjede!!!
    Uz sebe, i za sebe!
    SAD, ALI NIKAD!
    ON ili MI!
    ZIVOT, ILI POZORISTE!
    Da se nikad vise ne pisu izvjestaji, o zlehudu zivotu Srbina u tu lutkarsku drzavu, njiovu.
    U Montenegriju.

  2. Над Србима у Црној Гори се дуже времена спроводи тихи геноцид. Више хиљада Срба је изгубило државни посао, више хиљада је српких младића прошло судско полицијски терор, више десетина Срба је убијено само што су Срби, медијски терор и мржња према Србима је као у бившој НДХ-азији. Одузето нам је право на језик и школовање на српском језику. Само да смо имали подршку појединих партија 2011.године у нашим захтевима за школовањем на српском језику и враћањем српском језику статуса службеног језика, то би и остварили. Оно што преживљава српски народ у Црној Гори задњих деценија, може се назвати ГОЛГОТОМ.
    Само што хитније решавање СРПСКОГ ПИТАЊА у Црној Гори, релаксираће политичку и друштвену сцену. Нисмо заборавили све злочине почињене над нама од црногорских усташа и слуга запада.

  3. Ipak, ne treba prenebreći činjenicu da je Albanija do tzv. „trokonfesionalne nacije“ došla Zoguovim, Hodžinim i savremenim najužasnijim progonom, zlostavljanjem, pritiscima, protjerivanjem, asimilacijom, zatvaranjem, a nerijetko i ubijanjem desetina i stotina hiljada pripadnika manjina u toj zemlji (Grci, Vlasi-Cincari, Srbi-Crnogorci-Makedonci, Turci, Romi, Jevreji, Romani-Latini,…)!

  4. Ovdašnjim šovinistima je Albanija uzor u projektu tzv. „trokonfesionalne nacionalnosti“, čime se objašnjava povećani broj tzv. „Crnogoraca-muslimana“ i tzv. „Crnogoraca-katolika“ na poslednjem popisu. Time se, pored Srba, koji su kroz forsiranje vjerske sekte i pseudojezika izloženi najvećem pritisku, vrši dodatni pritisak i na Bošnjake, Rome i Hrvate da se izjasne u gore navedenim izmišljenim nacionalnim kategorijama. Međutim, sa Albancima zbog potpuno različitog jezika, kao i njihove izuzetno jake nacionalne samosvijesti, ne mogu uraditi apsolutno ništa.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *