ИН4С

ИН4С портал

Изручење До Квона Кореји опет на чекању

1 min read

Фото: РТЦГ

Вијеће Врховног суда до краја седмице донијеће одлуку да ли да се одложи изручење краља криптовалута Хјонг До Квона матичној земљи – Јужној Кореји, а по Захтјеву за заштиту законитости које је подигло Врховно државно тужилаштво.

Врховно државно тужилаштво 2. августа поднијело је Врховном суду Захтјев за заштиту законитости са предлогом за одлагање извршења одлука Вишег суда у Подгорици и Апелационог суда о изручењу До Квона Јужној Кореји све до доношења одлуке вијећа Врховног суда.

Тужилаштво, на чијем је челу Милорад Марковић, тражило је да Врховни суд преиспита да ли је законита Вишег суда у Подгорици али и Апелационог суда, којом је утврђено да су испуњени услови да До Квон буде изручен Јужној Кореји, те да се одбије његово изручење Сједињеним Америчким Државама.

“Врховно државно тужилаштво 2. 8. 2024. године подигло је захтјев за заштиту законитости пред Врховним судом Црне Горе против рјешења Вишег суда у Подгорици и Апелационог суда у поменутом предмету, због повреде Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима. Предметним захтјевом је предложено да Врховни суд Црне Горе, сходно законским одредбама, одложи извршење одлука Вишег суда у Подгорици и Апелационог суда Црне Горе до доношења одлуке Врховног суда по подигнутом Захтјеву за заштиту законитости изјављеног на ове судске одлуке”, навели су у одговорима, преносе Вијести.

Подизање захтјева услиједило је дан након што је Апелациони суд Црне Горе потврдио 1. августа одлуку Вишег суда којом се дозвољава изручење До Квона матичној земљи, а одбија изручење САД-у.

Обје државе потраживале су До Квона због кривичних дјела превара са крипто валутама у вриједности од најмање 40 милијарди долара, а процјењује се да је толика штета причињена инвеститорима крахом његових криптовалута – Луна и Терра.

У саопштењу Апелационог суда писало је да је одлука о изручењу Сеулу – правноснажна.

По оцјени Апелационог суда, Виши је правилно утврдио да Јужна Кореја има предност јер је њена замолница за изручење стигла прије америчке.

“Првостепеним рјешењем Вишег суда у Подгорици дозвољено је изручење у скраћеном поступку Кwон До Хyеонга, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Републике Кореје, док је одбијено изручење овог окривљеног у скраћеном поступку по молби САД-а”, наводи се у саопштењу Апелационог суда.

До Квон напустио је притвор у Спужу и мјесецима у Прихватилишту за странце чека екстрадицију.

Он је у марту 2023. године ухапшен на подгоричком аеродрому са пословним партнером Чанг Јуном када су користећи фалсификоване пасоше, покушали да одлете за Дубаи.

Чанг Јун, након што је издржао казну затвора у Спужу, 5. фебруара је изручен Јужној Кореји, али та одлука је била лака јер га је само и потраживала матична земља.

Судови у Црној Гори су до сада више пута опречно одлучивали о захтјевима САД и Јужне Кореје за изручење До Квона, а вјероватно ће тај случај остати забиљежен као несвакидашњи јер је око исте правни ствари одлучивано чак седам пута.

Виши суд је прво одлучио да га изручи САД. Након што је поништена одлука, тај суд је одлучио да га изручи Јужној Кореји.

Његов адвокат Горан Родић недавно је након одлуке Апелационог суда да се До Квон изручи матичној земљи рекао да је одлука “у цјелости сагласна са законом и међународним уговорима који регулишу екстрадицију лица која се потражују због кривичног гоњења или издржавања казне”.

За годину и по од како До Квон након хапшења борави у Црној Гори око његовог имена вежу се и многе афере али и политичке борбе између бившег и садашњег премијера Дритана Абазовића и Милојка Спајића.

Неколико дана уочи прошлогодишњих избора, До Квон је Абазовићу и главном специјалном тужиоцу Владимиру Нововићу доставио писмо у којем, наводно у негативном контексту, помиње Спајића.

Према ријечима Абазовића, До Квон је у писму навео да је криптозаједница плаћала, односно помагала одређене партије, док је његов партијски колега, тадашњи министар унутрашњих послова Филип Аџић казао да су у лаптопу нађени докази о заједничком пословању Спајића и До Квона…

Специјално државно тужилаштво је формирало предмет, у ЗИКС-у је саслушаван До Квон, док је премијер Спајић дао изјаву у својству грађанина.

Проглашен кривим у Њујорку

Краљу крипотовалута, како До Квона називају свјетски медији, у одсуству је почело суђење у Њујорку.

Тамошња порота прогласила је 5. априла До Квона и његову компанију Терраформ лабс одговорним за грађанску превару, сложивши се са америчком Комисијом за хартије од вриједности (СЕЦ) да су обманули инвеститоре, који су изгубили око 40 милијарди долара.

Компанија Терраформ лабс пристала је да плати око 4,5 милијарди долара у грађанском поравнању са СЕЦ.

Упркос томе што је његова компанија постигла поравнање са СЕЦ, САД су остале при захтјеву да им Црна Гора изручи До Квона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *