Izrael upozorava: Sve više uticaja Al Kaide u Siriji

Nagli porast broja boraca povezanih s Al Kaidom koji se bore protiv sirijskog predsednika Bašara Asada u Siriji preti da se sukob prelije preko granica i navodi jevrejsku državu da ponovo razmotri svoju politiku neutralnosti u odnosu na građanski rat u svom susedstvu, upozorio je juče jedan izraelski obaveštajni zvaničnik.
Taj anonimni zvaničnik tvrdi da je više od 30.000 boraca povezanih s Al Kaidom aktivno u Siriji, što je mnogo više od ranijih procena Zapada. On nije rekao kako je Izrael došao do tog broja, niti je obelodanio koje grupe se tu uključuju, već je samo objasnio da se radi o onima koji veruju u „globalni džihad“, što je naziv koji Izrael koristi za militante inspirisane Al Kaidom.
Pre samo dve godine Izrael je procenjivao da ima oko 2.000 takozvanih džihadista u Siriji, a sada tvrdi da je njihov broj dostigao više od 30.000 kako se sukob odugovlačio, zbog čega se Bliski istok suočio sa mnogo većom pretnjom.
Izraelski zbaničnik tvrdi da su pobunjenici u Siriji trenutno fokusirani na zbacivanje Asada ali da nameravaju da se okrenu protiv Izraela kada to postignu. „Nakon Asada i osnivanja ili jačanja uporišta u Siriji oni će se pokrenuti i svoj napor, preusmeriti ga i napasti Izrarel, „rekao je taj zvaničnik Asošiejted presu.
Izraelski zvaničnici su inače najmanje dva slučaja nedavne raketne vatre iz Libana pripisali grupama povezanim s Al Kaidom, mada su nezavisni posmatrači ocenili da je to pokušaj ekstremističkih grupa da izazovu izraelske udare na Liban, gde su snage Asadovog saveznika, libanskog Hezbolaha.
Izrael se, međutim, izuzimajući nekoliko vazdušnih udara na isporuke oružja iz Sirije u Liban, uglavnom držao podalje od pobune protiv Asada, koja je počela u martu 2011, nadajući se da neće biti uvučen u sukob.
„Što duže se rat u Siriji nastavlja više džihadista i radikala dolazi na tu teritoriju“, rekao je taj zvaničnik“ signalizirajući da taj odnos može da se promeni.