ИН4С

ИН4С портал

Избрисан порески дуг од продаје виле Маровића

1 min read

Маровић

Након готово годину и по од када се званично укњижила на раскошну вилу у будванском насељу Бабин до, држава Црна Гора је наплатила и порески дуг од 39 хиљада еура, колико је остало од купродаје атрактивне некретнине између Будванке Ђорђине Маровић и тиватског бизнисмена Радојице Крстовића.

У листу непокретности, у који су “Вијести“ имале увид, избрисан је терет на стамбеном простору од 219 квадрата у приземљу виле који је прије четири године уписала држва на име пореског дуга.“Хипотека у укупном износу 38.903 у корист државе Црне Горе и траје до измирења пореског дуга по основу закључка о обезбјеђењу пореског потраживања“, писало је у катастарској евиденцији Управе за некретнине.

Тај терет је пошле седмице избрисан.

Држава се званично у мају 2019. уписала као власник милионски вриједне некретнине, коју је одузела од Ђорђине Маровић.

То је учињено након правоснажности пресуде подгоричког Вишег суда, којом је супрузи некада високог функционера ДПС-а и шефа будванске криминалне групе Светозара Маровића имовина одузета због тога што је стечена криминалом. Ту пресуду потврдио је и Апелациони суд, пишу „Вијести“.

Све вријеме је на приземље виле био уписан терет због пореског дуговања који је навјероватније био на име пореза на промет, након што је у октобру 2015. вилу од Ђорђине Маровић купио Радојица Крстовић за милион и по еура у јеку истраге Специјалног државног тужилаштва покренуте против њеног супруга и сина Милоша.

Током финансијске истраге, коју је водио тим на чијем је челу Миливоје Катнић, утврђено је да Крстовић није исплатио новац за куповину, због чега се сумња да је то била само маска, како би Маровићи задржали вриједну имовину и избјегли одузимање.

Виши суд одузео је вилу Крстовићу, прихватајући доказе СДТ-а да је ријеч о фиктивној продаји, а да је Маровићева изградила вилу новцем који су од криминала стекли њен супруг Светозар и син Милош.

Судије Апелационог суда такву одлуку потврдиле су почетком марта 2019. Суд није повјеровао у свједочења српског бизнисмена Станка Цанета Суботића и Исата Бољевића, који су тврдили да су позајмили новац Крстовићу за куповину виле, што је било пресудно да се донесе одлука о трајном одузимању атрактивне некретнине.

“Суд је јасно и без сумње утврдио да се радило о фиктивном правном послу и да Крстовић није исплатио 1,5 милиона еура за куповину куће, те да је пренос имовине био фиктиван са јединим логичним циљем да се спријечи њено одузимање”, пише у пресуди.

Ђорђина Маровић је 2012. године за 300.000 еура купила кућу од познатог фудбалског радника, покојног Миљана Миљанића.

Након куповине, порушила је кућу, а у августу исте године поднијела Општини Будва захтјев за добијање грађевинске дозволе.

Дозволу је добила и потом изградила раскошну вилу.

Према катастарској евиденцији, вила располаже подрумом од 118 квадрата, у сутерену се налази нестамбени простор од 149 квадрата, у приземљу је стамбени простор од 219 квадрат, на првом спрату је стан од 146 квадата, а на другом 75 квадрата. Кућа има двориште од 500 квадрата и воћњак од 41 квадрата.

<

Таман када су радови окончани, љета 2015. године, СДТ започиње бројне истраге због сумње да је екипа на челу са Маровићем оштетила Општину за више десетина милиона еура.

Ђорђина одлучује да вилу прода, а сагласност на уговор о купопродаји спорне виле дао је и Светозар Маровић.

У уговору који је закључен са Крстовићем пише да је Маровићева на руке добила 300.000 еура, док је преосталих 1,2 милиона требало да јој буде исплаћено до 6. новембра 2015. на банковни рачун или у кешу.

Крстовић је казао да је новац за куповину позјамио од Бољевића.

Суботић је на суђењу рекао да је крајем августа или почетком септембра 2015. године свом дугодишњем пријатељу Исату Бољевићу позајмио милион и по еура.

Суд није оспорио вјеродостојност уговора којим је Ђорђина Маровић купила стару кућу од Миљанића, али је било дискутабилно поријекло новца којим је исплатила договорену цијену.

Министарство финансија сада разматра продају скупоцјене некретнине.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *