Избори истовремено у Гусињу и Плаву
1 min read
Влада је на јучерашњој сједници прихватила иницијативу Скупштине општине Плав да Гусиње постане 23. општина у Црној Гори. Из опозиције указују да је по закону предсједник државе Филип Вујановић дужан да истовремено распише изборе у Плаву и Гусињу, јављају агенције.
И раније је то требало радити, а посебно сада након што су усвојене измјене Закона о триторијалној организацији Црне Горе. Закон сада изричито прописује обавезу истовременог расписивања избора у новоформираној и у општини из чијег се састава издвојила, наглашава посланик Демократског фронта Милутин Ђукановић.
Управо на иницијативу фронта, Скупштина је недавно усвојила измјене Закона о територијалној организацији Црне Горе, којим је утврђена обавезност истовременог одржавања избора. Тај принцип није исиоштован раније у Петњици, због чега је било бројних процедуралиих проблема.
Министар унутрашњих послова Рашко Коњевић саопштио је након сједнице Владе да је сада обавеза МУП-а да предложи измјене Закона о територијалној организацији у року од 30 дана од ступања на снагу одлуке о прихватању иницијативе за враћање статуса општине Гусињу.
Након тога, како захтијевају процедуре, о измјенама закона изјасниће се Скупштина. Уколико закон буде усвојен, иде се на изборе како би били конституисани нови општински органи, као што је то био случај са Петњицом – казао је Коњевић.
Грађани Гусиња су 8. јануара одржали консултативни реферсндум на којем су се убједљивом већином са само три гласа против изјаснили за враћање статуса општине.
Опозицијаје раније инсистирала да избори у свим општинама иредвиђени за прољеће наредне године буду одржани истог дана због уштедс новца. Из Дсмократске партије социјалиста поручују да немају ништа против тога да избори у Плаву и Гусињу буду кад и у осталим општинама.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

