КГБ или Комитет државне безбједности СССР се појавио 1954. године и преузео унутрашње и спољашње безбједносне функције.
1950-их Совјетски Савез је ушао у доба дјелимичне либерализације, ослабљене цензуре и масовне рехабилитације жртава репресије. Биле су то велике промjене после Стаљинове бруталне ере.
1. Совјетска војска у Сјеверној Кореји
Амерички Ф-86 напада совјетски МиГ-15 изнад Кореје (1952-1953) фото: National Museum of the U.S. Air Force
Совјетски Савез је активно иако не отворено подржавао Сјеверну Кореју у рату против њеног јужног сусједа, како оружјем и муницијом, тако и војним стручњацима, посебно пилотима који су одмјеравали снаге са Американцима на другој страни.
2. Први совјетски спортисти на Олимпијским играма
XV Летње олимпијске игре у Хелсинкију 1952. Совјетска штафета 4x100m је освојила бронзу. фото: Анатолиј Гарањин/Sputnik
Први пут у историји 1952. године Совјетски Савез је учествовао на Олимпијади. Совјетски спортисти су у Хелсинкију освојили 71 медаљу (22 златне, 30 сребрних и 19 бронзаних) и постали друга најуспјешнија репрезентација.
3. Смрт Стаљина
Стаљинова сахрана фото: Martin Manhoff
На последњи починак Јосифа Стаљина (преминуо 5. марта 1953.) испратило је неколико десетина хиљада људи. Настао је и људски стампедо који је такође однио животе, али тачан број жртава је остао непознат.
4. Основан КГБ
Школа радио-телеграфије, 1958. фото: TASS
КГБ или Комитет државне безбједности СССР се појавио 1954. године и преузео унутрашње и спољашње безбједносне функције.
5. Прва совјетска нуклеарна електрана
Обнинска нуклеарна електрана, прва у свијету фото: Sputnik
1954. године почела је са радом прва совјетска и светска нуклеарна електрана у Обнинску, 115 км од Москве.
6. Хрушчов сади кукуруз
фото: Getty Images
Средином педесетих година одушевљен достигнућима америчке пољопривреде генерални секретар ЦК КПСС Никита Хрушчов засијао је кукурузом четвртину обрадиве земље СССР-а. Кукуруз је прије свега гајен као сточна храна, у жељи да се на тај начин ријеши проблем несташице производа од меса. Кампања се завршила тако што је земља имала мањак и меса, и млијека и хљеба.
7. Варшавски пакт
фото: Getty Images
Совјетски Савез није реаговао на појаву НАТО-а све до 1955. године, када се Савезна Република Њемачка (СРН или Западна Њемачка) прикључила алијанси. Било је то директно кршење Потсдамског споразума према којем је Њемачка требало да остане разоружана. Западна Њемачка је 9. маја званично постала чланица НАТО-а, а само пет дана касније, 14. маја, социјалистичке земље су потписале Споразум о пријатељству, сарадњи и узајамној помоћи, познат као Варшавски пакт. Тако је рођен „Совјетски НАТО”.
8. Дестаљинизација и нова ера позната као „отопљавање“
Последњег дана 20. Конгреса Комунистичке партије, 25. фебруара 1956. године, Хрушчов је одржао ненајављени говор „О култу личности и његовим последицама”, у којем је оштро осудио Стаљиново наслеђе. Милиони совјетских грађана су први пут чули за Стаљинове организоване масовне репресије и то је био за њих шок. Уследило је такозвано отопљавање у совјетском друштву.
9. Побуна у Мађарској
Совјетски тенкови у Будимпешти фото: Getty Images
1956. године букнуо је Мађарски устанак, који је наследник Леонида Брежњева Јуриј Андропов окарактерисао као „контрареволуционарни антисоцијални бунт“. Он је подржао идеју да се мађарској социјалистичкој власти помогне слањем трупа. Њихов долазак је помогао да се сачува мађарски социјализам. У конфликту је погинуло преко 2.500 људи.
10. Свјетски фестивал младих и студената
фото: Иван Шагин/Sputnik
Свјетски фестивал младих и студената одржан у Москви 1957. био је тек шести по реду, али сигурно најважнији. Млади борци за мир и класну равноправност из више земаља свијета организовали су сличне фестивале од 1947. и претежно у земљама Источног блока. Али Шести фестивал у Москви оборио је све рекорде посјећености – 34.000 гостију из 131 земље света! Захваљујући том фестивалу Совјети су и сами сазнали какав је свијет са друге стране границе.
11. Лансиран први вјештачки сателит
фото: Јаков Берлинер/Sputnik
Човјечанство је 4. октобра 1957. године ступило у космичку еру јер је тада лансиран први сателит „Спутњик 1“. Совјетски сателит се могао видјети двогледом од заласка до изласка сунца. „Спутњик“ је слао на Земљу радио-сигнале довољне јачине да их могу хватати радио-аматери и био је 10 пута већи од првог планираног америчког сателита „Explorer“.
12. Случај Бориса Пастернака
фото: Корнелл Капа/Собрание семьи Пастернаков
После вишедеценијског труда познати руски писац Борис Пастернак је 1956. завршио свој најпознатији роман „Доктор Живаго“, епску причу о љубави и патњи. Дјело је одступало од званичне херојско-радничке естетике. Совјетске власти нису дозволиле да се роман штампа, али је рукопис тајно пренешен у Италију. На крају је завршио у рукама ЦИА. То што многи нису знали јесте да је управо америчка агенција објавила прво издање на руском језику и представила га на Свјетској изложби у Бриселу 1958.
13. Прва посјета једног совјетског лидера Сједињеним Државама
фото: АР
15. септембра 1959. године први пут у историји СССР генерални секретар ЦК КПСС је посјетио Америку. Хрушчов је провео двије недјеље у Њујорку, Лос Анђелесу, Вашингтону, Питсбургу и Сан Франциску.
14. „Стиљаги“, први совјетски хипстери
фото: Валериј Шустов/Sputnik
Стиљаги су били совјетски хипстери. Облачили су се елегантно, слушали западну музику и добијали батине само зато што не личе на радничку класу.
Igrale se Delije nasred zemlje Srbije,narocito je mjesto interesanto!