Реституција: Још један доказ коруптивних радњи власти (ФОТО)
1 min readЈедан број државних функционера и њима блиских особа (566 предмета) били су „по кратком поступку” обештећени, док је истовремено многим грађанима то право ускраћено – наводи Иницијативни одбор Иницијативни одбор за праведну реституцију упутио је циркуларно писмо општинским одборима за реституцију, након састанка који је у Улцињу одржан 28. маја, на иницијативу чланова тог одбора Латиф Горана, Веселина Ускоковића и Живка Пековића.
„За промјену односа према реституцији неопходна је нова законска и подзаконска регулатива, како у смислу постављања другачијег правног оквира тако и у смислу његове имплементације“, навели су из Иницијативног одбора.
Предлажу да се у што краћем року формира НВО удружење за праведну реституцију, са сједиштем у Подгорици, да се формира одбор удружења од највише девет чланова, од којих ће седам бирати општински одбори, а да два члана буду из редова бивших власника, или стручњака. Одбори који прихватају ту иницијативу обавезни су да најдаље до 20. јула Иницијативном одбору доставе име изабраног члана и у писменој форми, као и предлоге и сугестије за план рада. Удружење ће у контактима са органима власти и представницима ЕУ заступати ставове и интересе бивших власника у поступку реституције.
„Најатрактивније и највредније локације су предмет коруптивних радњи власти. Посебно су драстични случајеви узурпације власничких права која су везана за Јадрански сајам и Каменово у Будви, Буљарицу у Бару, Валданос у Улцињу, грађевинско земљиште у околини храма и бивших фабрика „Радоје Дакић, „Марко Радовић” и Дуванског комбината у Подгорици, као и у залеђу Херцег Новог. Поред тога, ћутање и спорост судова у вези са споровима везаним за захтјеве за повраћај је у супротности са правом на правично суђење у разумном року“, наведено је у писму.
Подсјећају да је Закон о враћању пољопривредног земљишта из друштвене својине донијет 1992, али да се, тврде, примјењивао селективно. Послије десет година донијет је Закон о праведној реституцији, заснован на моделу повраћаја имовине у натури, али је спровођење тог закона, како наводе, опструирала тадашња мањинска извршна власт и 2004. донијела нови закон о повраћају одузетих имовинвских права и обештећењу. Из тог закона су изузете цркве и вјерске заједнице под изговором да ће се услови, начин и поступак повраћаја одузетих имовинских права уредити посебним законом, што ни до данас није урађено.
„Према прелиминарним прорачунима из периода почетка примјене овог закона, тј. из 2005, за колико-толико праведну реституцију у готовини је требало обезбиједити око 250 милиона, док би остала потраживања била ријешена брзим повраћајем имовине, супституцијом неком сличном имовином, или акцијама у посједу државе. Тада су укупна потребна средстава за праведну реституцију била мања од планираног дефицита буџета за 2016. (274 милиона), или више него двоструко мања од позајмица и кредита (667 милиона) за исту годину“, наводе.
Годину прије почетка примјене новог закона, 2003, спољни дуг Црне Горе износио је око 280 милиона, или око 18,5 одсто БДП.
„Ми, бивши власници, свједоци смо да нема ништа од стварног и суштинског повраћаја имовинских права. Истина, један број државних функционера и њима блиских особа (566 предмета) били су „по кратком поступку” обештећени, док је истовремено многим грађанима то право ускраћено“, наводи се у писму.
Тврде да је апсурдна и дискриминаторска тврдња власти да су након 1968. власници одузете имовине добијали правичну новчану накнаду, због чега им одузета имовина неће бити враћена нити имају право на финансијску надокнаду. Наводе и да је измјенама закона из 2007, као и Закона о својинско-правним односима, само особама блиским власти, омогућено претварање права коришћења у право својине на грађевинском земљишту, чиме је отворен нови простор за корупцију и бројне злоупотребе имовине бивших власника.
„Све вријеме примјене и његових измјена из 2007. власт је водила негативну кампању на основу које се јавности наметао став да ће због „себичних интереса бивших власника” повраћај угрозити буџет. Мали број захтјева ријешен је повраћајем имовине у натури. Значајније износе обештећења у новчаном облику добили су само миљеници власти. Бројни су случајеви различитог третмана захтјева за повраћај, чак и сусједних парцела. Једном је власнику захтјев повољно ријешен прије измјене закона, док је његовом сусједу, након ступања на снагу измјена, захтјев одбијен као неоснован. Накнаде за одузето земљиште су новом методологијом умањене и преко двадест пет пута. Од емисије државних обвезница за обештећење бивших власника највише користи имали су тајкуни, а најмање власници“, наводи Иницијативни одбор.Ј.В.
Пред Стразбуром 740 предмета
Удружење за повраћај имовине из Подгорице се у име око 3.000 грађана у октобру 2009. обратило тужбом суду у Стразбуру (око 740 предмета), са аргументацијом да су измјенама закона из 2007. и новом методологијом, као и његовом ретроактивном примјеном, повријеђена власничка права гарантована Уставом и Европском конвенцијом о људским правима (под чудним изговором уставност измјена закона одбио је да оцјењује Уставни суд). Иако је прошло више од седам година, суд у Стразбуру још није одлучивао по овој тужби, наведено је у писму.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: